Jak rozświetlić ciemne mieszkanie?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-06-20 12:33
Dodaj do Wykop.pl
Jak rozświetlić ciemne mieszkanie? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Jaka lampa daje dużo światła?

Planowanie oświetlenia ciemnego mieszkania trzeba zacząć od samego początku. Oczywiście najważniejsze będzie zastosowanie właściwego światła ogólnego. Stanie się ono podstawą do rozświetlania istniejącego półmroku. Na jakie modele zwrócić uwagę?

  • Plafony to najlepsze źródła światła do ciemnych mieszkań. Montaż przy samym suficie sprawia, że światło jest dobrze rozproszone po całym wnętrzu. 
  • Żyrandole – jeśli posiadasz duże przestrzenie, możesz pokusić się o zawieszenie w centralnym punkcie pokoju okazałej, rozłożystej lampy. Warto, aby posiadała ona transparentne, szklane lub ażurowe elementy oraz kilka punktów świetlnych. Taki żyrandol dobrze sprawdzi się jako oświetlenie centralne nawet w przypadku dużych salonów.
  • Spoty – duża liczba żarówek lub diod led w lampie to prawdziwy sprzymierzeniec ciemnych pomieszczeń. Reflektory mają również inny atut – możliwość samodzielnego ustawienia kierunku świecenia. Dzięki temu rozwiązaniu rozjaśnisz wszystkie zakamarki.


Rozjaśniamy ciemne wnętrze – lampy ścienne

Kiedy już wybierzesz centralne źródło oświetlenia, wówczas koniecznie dobierz do niego pomocnicze lampy ścienne, czyli kinkiety. Pozwolą jeszcze lepiej rozjaśnić ciemne wnętrze. A jest w czym wybierać. Projektanci lamp tworzą funkcjonalne modele, które często potrafią zaskoczyć designerskim wzornictwem. Sprawdź na https://luxferia.pl/kinkiety najmodniejsze lampy ścienne, które będą piękną ozdobą Twojego mieszkania. 


W jakich pomieszczeniach sprawdzą się kinkiety?

Przebywanie w ciemnych pomieszczeniach może spowodować spadek nastroju, problemy z koncentracją oraz senność. Kinkiety pozwolą doświetlić wnętrze, co sprawi, że poczujemy przypływ endorfin oraz zwiększy się nasza produktywność. Zamontuj je w:

  • salonie – będą wówczas pełnić funkcję pomocniczą dla oświetlenia centralnego. W niskich i małych salonach warto montować kinkiety z otwartymi kloszami, świecące dwukierunkowo (góra-dół). Taki zabieg pozwoli optycznie powiększyć oraz podwyższyć pomieszczenie. W dużych salonach montaż kinkietów wspomoże optymalne doświetlenie dużej przestrzeni;
  • sypialni – kinkiety dobrze sprawdzą się również w funkcji lampki nocnej. Zamontowanie ich na ścianie przy łóżku pozwoli Ci oddawać się wieczornej lekturze w komfortowych warunkach;
  • łazience – funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie kinkietów po obu stronach lustra. Ułatwi to wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych;
  • przedpokój/korytarz – kinkiety to również najefektywniejszy sposób na doświetlenie długich, ciemnych pomieszczeń. Ich montaż na ścianie dodatkowo sprawi, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie przestronniejszego.


Barwa światła ma znaczenie

W ciemnych mieszkaniach ważny jest nie tylko odpowiedni dobór lamp, ale również barwa emitowanego przez nich światła. Aby zniwelować niekorzystne dla Twojego samopoczucia warunki panujące w ponurych pomieszczeniach, wybierz neutralną barwę żarówek czy diod led (3500-4000 K). Wpłynie ona pozytywnie na codzienną użytkowanie domowych pomieszczeń, ponieważ nie przekłamuje kolorów oraz sprawi, że zwiększy się Twoja wydajność i koncentracja.

Reklama