Politechnika Wrocławska namiesza w kosmosie

Jakub Dworzecki, MC | Utworzono: 2023-08-16 10:00 | Zmodyfikowano: 2023-08-16 10:01
Politechnika Wrocławska namiesza w kosmosie  - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

- W przyszłości będą mogły być zastosowane w satelitach. Takie urządzenia już są, bo wiadomo, że satelity latają już od dłuższego czasu. Natomiast należy sobie zadać pytania - czy możemy zbudować coś lepszego? Czy możemy zrobić coś lżejszego i bardziej wydajniejszego.

Wprowadzenie rurek do układu chłodzenia, przyniesie też dodatkowe oszczędności. Do tej pory, do wymiany ciepła używano miedzi, która jest znacznie cięższa, co za tym idzie - droższa w transporcie. Profesor Politechniki Wrocławskiej tłumaczy słuchaczom Radia Wrocław, dlaczego takie rozwiązanie jest lepsze od stosowanej dotychczas miedzi.

-W tej chwili wymagany jest odbiór ciepła i do tego potrzebnych jest ok. 60 kilogramów miedzi. Aby wynieść 1 kilogram miedzi, trzeba zapłacić ok. 10 tys. euro. My np. tutaj te 60 kilogramów miedzi zastępujemy 250 gramami cieczy roboczej. 

Naukowcy określają już wymagania, które urządzenie musi spełnić, żeby wylecieć w kosmos. - Problematyczne mogą być mikrowibracje, które powstają w trakcie pulsowania cieczy - dodaje dr Pietrowicz. Projekt jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a prace mają potrwać dwa lata.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.