Arkadiusz Wójs ponownie rektorem Politechniki Wrocławskiej

BM, materiały prasowe | Utworzono: 2024-04-25 17:11
 Arkadiusz Wójs ponownie rektorem Politechniki Wrocławskiej - fot: materiały prasowe
fot: materiały prasowe

Bardzo dziękuję za akceptację zaprezentowanej przeze mnie wizji dalszego rozwoju Politechniki, która zawiera też nowe wyzwania. Kontrkandydatom dziękuję za ich alternatywne propozycje, którymi zmotywowali też mnie, żeby skrupulatnie rozliczyć się z dokonań tej kadencji i przygotować spójny i dalekosiężny program rozwoju – mówił po ogłoszeniu wyników prof. Arkadiusz Wójs. – Dziękuję studentom i doktorantom za ich troskę o uczelnię także w dłuższej perspektywie. Przeszliśmy już w obecnej kadencji różne kryzysy i zbudowaliśmy solidne podstawy, żeby dalej się rozwijać. Przed nami ogromna szansa – dodał.
 
Prof. Arkadiusz Wójs ma 53 lata. Jest absolwentem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Doktorat uzyskał w 1997 r., habilitację w 2002 r., a tytuł profesora w 2009 r. W czerwcu 2020 r. został wybrany na Rektora Politechniki Wrocławskiej.

Pełnił też funkcję dziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i kierownika Katedry Fizyki Teoretycznej. Przewodniczył Radzie Dyscypliny i Komisji ds. Stopni Naukowych w dyscyplinie Nauki Fizyczne oraz Interdyscyplinarnemu Seminarium Naukowemu. Działał w Zarządzie Stowarzyszenia Absolwentów.

Należy do Komitetu Fizyki PAN, Rady Naukowej Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, Rady Naukowej Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz International Union of Pure and Applied Physics.

Prof. Wójs jest też członkiem Polskiej Akademii Nauk i Academia Europaea oraz dyrektorem akademickim Wrocław Knowledge Hub of AE. Pracował w National Research Council of Canada, na University of Tennessee oraz na University of Cambridge. Wykładał na uczelniach całego świata.

Jako badacz specjalizuje się w fizyce teoretycznej materii skondensowanej. Współautor sześciu książek oraz 187 prac indeksowanych w Scopus, cytowanych 2750 razy przez innych autorów (Hirsch 32). Wielokrotnie zapraszany z wykładami na konferencje i szkoły międzynarodowe.

Promotor dziesięciu zakończonych i jednego wszczętego przewodu doktorskiego. Kierował krajowymi i europejskimi projektami badawczymi, m.in. NCN Maestro 2015-2020.

Laureat Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcie naukowe w kategorii badań podstawowych, a także m.in. nagrody American Physical Society Outstanding Referee, subsydium profesorskiego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Mistrz, Nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Wojciecha Rubinowicza, stypendium UE Marie Curie, Nagrody Premiera za habilitację, Nagrody Wydziału III PAN im. Stefana Pieńkowskiego i Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za doktorat.

Przewodniczył komitetom naukowym dużych konferencji międzynarodowych. Członek komitetów redakcyjnych czasopism, recenzent wiodących czasopism naukowych (m.in. Science i Nature).


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.