Znów będą bić rekord na najdłuższy piernik

Karolina Bieniek, BM | Utworzono: 2023-08-26 06:00 | Zmodyfikowano: 2023-08-25 23:40
Znów będą bić rekord na najdłuższy piernik - Fot: UM Jawor
Fot: UM Jawor

Zeszłoroczny rekord na najdłuższy Piernik w Polsce wynosi aż 64 metry, ale organizatorzy są przekonani, że jak co roku zostanie pobity, a jak zapowiada zastępca burmistrza Jawora Michał Bander - Później przyjdzie czas na degustacje.

- Kilka tysięcy jaj, ponad 250kg miodu, kilkaset kilogramów powideł śliwkowych stworzą ten wyjątkowy piernik, który po pobiciu rekordu będzie rozdawany mieszkańcom, uczestnikom naszego święta. Ponad 20 tys. porcji, prawie 2 tony samego piernika.

Poza koncertami i pokazami kulinarnymi na smakoszy tradycyjnych wypieków na jaworskim rynku czeka już kilkudziesięciu piekarzy i cukierników z całej Polski i zagranicy z chlebem każdego gatunku i rodzaju.

- To są wspaniałe wypieki naszych piekarzy. Wypieki okazyjne, tu mamy pięknego pająka, tam motylka, kogut posypany makiem i sezamem, ale bardzo smaczny. To jest ręczna robota rzemieślników, to jest tradycyjny chleb, tradycyjny wypiek z dziada pradziada.

Specjalnie na tegoroczne obchody Święta Chleba i Piernika powstało także piernikowe miasteczko "Piernikowo", w którym można poznać historię tego wyrobu, a także samemu takie pierniki wypiec. W programie dziś także finał wyborów Miss i Mister Ziemi Jaworskiej, a w niedzielę oprócz pokazu kulinarnego i występów lokalnych zespołów rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy chleb i piernik domowego wypieku.

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Nie zły zakalec..2023-08-26 06:12:16 z adresu IP: (2a00:f41:7054:c3:0:x:x:x)
To Wrocławska Biedronka na ulicy Rogowskiej - Syf,przeterminowane artykuły,cieknąca woda z sufitu,bałagan na całym sklepie,brak kontroli to mało powiedziane !!!!!! Apeluje do kierownika rejonu,bierz pan / pani się do pracy i zadbajcie o wizerunek sklepu. Matko przenajświętsza ci Ludzie którzy tam sprzedają pracują tam za kare . Zapraszam do przyjazdu i zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy.