We Wrocławiu zakończyły się Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

PP/PAP | Utworzono: 2023-09-01 07:20 | Zmodyfikowano: 2023-09-01 07:20
We Wrocławiu zakończyły się Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Najliczniejsze reprezentacje, liczące po 114 osób, wystawiły Czechy i Litwa. W tej drugiej ekipie wystąpiła pięcioletnia Aneta oraz 87-letni Stanisław i byli to najmłodszy i najstarszy uczestnik igrzysk.

Udział w igrzyskach mógł wziąć każdy Polak, który na stałe mieszka za granicą. To było jedyne kryterium. Nie istniało natomiast ograniczenie liczby konkurencji, w których uczestnicy chcieli wystartować. Igrzyska rozpoczęły się w Nysie, ale odbywały się także w Głuchołazach, a na ostatnie dwa dni przeniosły się do Wrocławia.

Pierwsze medale zostały rozdane w biegu na pięć kilometrów, który tradycyjnie rozgrywany jest na Igrzyskach Polonijnych dla upamiętnienia biegu maratońskiego. Później było m.in. kajakarstwo, koszykówka, siatkówka, strzelectwo sportowe, pływanie, ale też szachy, czy nordic walking.

O tym, że rywalizacja sportowa podczas Igrzyskach Polonijnych jest ważna, ale nie zawsze najważniejsza, może świadczyć np. turniej badmintona, gdzie w deblu kobiet parę stworzyły Karina Farna z Czech i Irena Krakowska-Kaczor z Austrii, a u mężczyzn Henryk Grysko z Niemiec grał ramię w ramię z Christopherem Kalińskim z Austrii. Ten pierwszy duet poradził sobie zresztą doskonale, dotarł aż do finału, gdzie przegrał z Moniką i Renatą Mrozkovymi z Czech.

Polonia czeska wiodła prym nie tylko w badmintonie, ale na wielu innych arenach. Np. w kolarstwie MTB Beata Dywor była najlepsza, a drugie miejsce zajęła jej rodaczka Agata Glac. U mężczyzn w kategorii 46-55 lat całe podium było czeskie.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to rywalizacja na arenach sportowych, ale także wydarzenia kulturowe i ciekawe spotkania. M.in. rywalizacji na wrocławskiej strzelnicy przypatrywała się dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie sportowym Renata Mauer-Różańska.

Jak przystało na igrzyska, imprezę zakończyła uroczysta ceremonia zamknięcia, która w tym przypadku była połączona z piknikiem.

Światowe Igrzyska Polonijne mają już blisko stuletnią historię, bo pierwsze zostały rozegrane w 1934 roku w Warszawie. Na kolejne trzeba było czekać równo 40 lat, a od 1999 roku impreza regularnie jest organizowana co dwa lata.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.