Jak znaleźć najlepszą kartę kredytową dla siebie?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-09-20 12:00
Dodaj do Wykop.pl
Jak znaleźć najlepszą kartę kredytową dla siebie? - Materiał Sponsora / www.freepik.com
Materiał Sponsora / www.freepik.com


Po co pozyskuje się kartę kredytową?

Po kartę kredytową sięgają osoby, które chcą dysponować większym zasobem gotówki, niż pozwalają im na to ich oszczędności. Produkt daje im możliwość płacenia za zakupy i usługi w ramach limitowanego kredytu zaciąganego w banku. Następnie dług trzeba spłacić. W zależności od terminu uregulowania środków pożyczka okazuje się darmowa lub nieco bardziej kosztowna.

Dzieje się tak, ponieważ każdy właściciel karty kredytowej ma określony czas bezodsetkowy. Jeśli uda mu się oddać pieniądze w tym okresie, może cieszyć się darmowym kredytem. Gdy przekroczy ustalone terminy, musi liczyć się z rosnącymi kosztami zobowiązania.

Z karty korzysta się w ramach kolejnych okresów rozliczeniowych. Zwykle w porze bezodsetkowej trzeba oddać jakąś kwotę minimalną. Bank prezentuje klientowi regularnie podsumowanie każdego okresu, aby ten wiedział, ile pieniędzy zapożyczył i ile powinien spłacić.

Karta kredytowa pozwala na realizację płatności, na które na co dzień klient nie może sobie pozwolić np. ze względu na zbyt niską wypłatę lub nadmiar wydatków. Każdy otrzymuje taki limit, na jaki pozwala jego zdolność kredytowa. Z tego powodu wszystkie umowy są mocno spersonalizowane i zawierają inne ustalenia co do kosztów.

Dzięki temu rozwiązaniu da się nieco swobodniej zarządzać swoimi finansami, kiedy wymaga tego sytuacja. Karta daje pewną elastyczność pieniężną, której nierzadko brakuje w czasach z rosnącą inflacją. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zwracania zapożyczonych środków. Kluczowe jest zdroworozsądkowe podejście do rozliczeń.

Niekiedy karta bywa wykorzystywana w celu budowania pozytywnej historii w BIK. Jeśli ktoś planuje za jakiś czas ubiegać się o kredyt, może w ten sposób zwiększyć swoje szanse, gdy będzie spłacał zobowiązanie terminowo. Nie wolno jednak zapominać, że podczas użytkowania karty zdolność na pozyskanie kolejnych pożyczek nieco się obniża. Dopiero po rozwiązaniu uregulowanej usługi staje się ona mocniejsza.


Karta kredytowa – najważniejsze parametry

Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe znajduje się ranking, w którym widnieją aktualne oferty banków na karty kredytowe. System numeruje je w kolejności od najlepszej na podstawie analizy kluczowych parametrów.

  • Koszt utrzymania karty – najczęściej podany w przedziale, ponieważ zależy od tego, z jaką intensywnością używa się karty. Banki określają różne wymagania, które pozwalają sprowadzać opłaty do zera.
  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania pozwala oszacować wysokość odsetek za późno spłacane środki.
  • Bonus – klienci mogą otrzymywać premie w postaci voucherów czy cashbacku za określone działania w ramach dysponowania kartą. Czasami mają szansę zdobyć nawet około tysiąca złotych.

Poza tym znaczenie ma jeszcze długość okresu bezodsetkowego. Im jest on obszerniejszy, tym korzystniej dla klienta dysponującego kartą. System analizuje również dostępne limity kredytowe, ale te zależą też od indywidualnej sytuacji finansowej interesanta. Gdy ubiega się on o usługę w banku, musi przedstawić dokumenty potwierdzające zdolność kredytową.


Czym są kody CVC i CVV na kartach?

Kartę kredytową można wykorzystywać podczas zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. Gdy płaci się nią online, trzeba wprowadzić jej numer, datę ważności oraz kod CVC lub CCV. Skróty te pochodzą od angielskich pojęć Card Verification Code i Card Verification Value. Oznaczają krótkie kody liczbowe umieszczone na tylnej części karty.

Stanowią one zabezpieczenie do płatności i ulepszają weryfikację transakcji. Dzięki temu osoba, która w jakiś sposób zdobędzie numer karty kredytowej, nie może zapłacić nią za zakupy online. Kody CVC znajdują się na produktach Mastercard, a CVV na kartach Visa. Należy pamiętać o chronieniu swoich danych i nieudostępnianiu tych kodów osobom trzecim.


Czy można wziąć kartę kredytową na firmę?

Banki umożliwiają pozyskiwanie kart kredytowych przez przedsiębiorców. Aby uzyskać usługę na firmę, należy przedstawić dokumenty świadczące o prowadzeniu działalności gospodarczej. Zasady korzystania z produktu są takie same. Dzięki takiemu rozwiązaniu da się rozwinąć biznes np. poprzez zakup nowego sprzętu czy odbycie szkoleń.

Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy muszą pamiętać o rozważnym dysponowaniu środkami w ramach karty kredytowej. Nie warto narażać swojego biznesu na zbyt trudne do spłacenia zobowiązania. Należy dbać o regularne zwracanie kredytu i mieszczenie się w jak największym stopniu w okresach bezodsetkowych.


W jaki sposób otrzymać kartę kredytową?

Pierwszym krokiem w ubieganiu się o kartę kredytową jest dokładne przeanalizowanie ofert dostępnych na rynku. Ranking Bankier SMART znacznie to ułatwia i pozwala szybko znaleźć propozycję o najkorzystniejszych warunkach. Gdy wybierze się już tę jedną opcję, należy skontaktować się z placówką.

Aby zacząć proces wnioskowania, można przejść do formularza kontaktowego z bankiem już z poziomu zestawienia na stronie. Inny sposób to udanie się do placówki stacjonarnej w swoim mieście. We Wrocławiu znajdują się siedziby wszystkich kluczowych banków w Polsce, więc z załatwieniem formalności w swojej dzielnicy nie powinno być kłopotu.

Następnie trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające zdolność kredytową. Każdy bank może wymagać nieco innych papierów, dlatego kontakt z placówką jest tak ważny. Powinno się również złożyć wniosek o wydanie karty, na bazie którego urzędnicy podejmą decyzję o przyznaniu lub odmówieniu usługi.

Czasami decyzja przychodzi jeszcze tego samego dnia. Wtedy należy już tylko czekać, aż bank wyśle kartę na wskazany adres klienta. Później pozostaje ją aktywować według instrukcji i rozpocząć korzystanie zgodnie ze swoimi potrzebami.

Reklama