Outsourcing kadr i płac — dlaczego warto się na niego zdecydować?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-09-12 12:40
Dodaj do Wykop.pl
Outsourcing kadr i płac — dlaczego warto się na niego zdecydować? - Materiał Sponsora / pixabay.com
Materiał Sponsora / pixabay.com


Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?

Dział kadr i płac zajmuje się procesami związanymi z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom. Naliczanie wynagrodzeń polega na ustalaniu kwot brutto i netto, uwzględnienia przy tym podatków do urzędu skarbowego oraz innych wydatków. Usługi kadrowo płacowe polegają także na pilnowaniu tego, by cała dokumentacja zgodna była z obowiązującymi przepisami prawa pracy, dotyczącego emerytur itp. Cały proces administracyjny jest skomplikowany i właśnie z tego powodu wiele firm zleca pełen zakres usług kadrowo płacowych firmom zewnętrznym.


Co warto wiedzieć o outsourcingu kadr i płac?

Jako pracodawca jesteś zobowiązany do prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej. Daje to organom podatkowym wgląd w wypłaty wynagrodzeń Twoich pracowników. Jako firma masz jednak kilka możliwości, jeśli chodzi o kadry i płace. Możesz na przykład prowadzić administrację kadrowo płacową samodzielnie, lub skorzystać z outsourcingu kadrowo płacowego, który zapewni Ci kompleksową obsługę pasków płacowych i pracowników, wedle przepisów prawa.

Jeśli nie jesteś pewien, czy wolisz zlecić zadania z obszaru kadr i płac firmie zewnętrznej, czy też zorganizować je wewnętrznie, czytaj dalej. Pełen outsourcing kadr i płac pozwoli Ci zapomnieć o administracji kadrowej, dzięki czemu wszystko stanie się szybsze i bardziej opłacalne i przeprowadzone zgodnie z przepisami.


Korzyści z outsourcingu administracji kadrowo-płacowej

Outsourcing administracji płacowej pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu. Naliczaniem wynagrodzeń zajmie się w tym przypadku firma zewnętrzna, a Ty nie będziesz musiał myśleć o sprawach takich, jak wynagrodzenia (w tym raporty) ubezpieczenia społeczne, przepisy i regulacje itp. Co więcej, przepisy i składki ZUS stale się zmieniają, dlatego warto zdjąć z siebie odpowiedzialność naliczania wynagrodzeń pracowników. Bycie na bieżąco w takim zakresie wymaga dużego wysiłku.

Jeśli zlecisz administrację na zewnątrz, zyskasz więcej czasu, a także możliwość korzystania z wiedzy wykwalifikowanej kadry. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości np. odnośnie czasu pracy, raportów i tego, jak wygląda rozliczenie, będziesz mógł odesłać pracownika do firmy outsourcingowej, gdzie dostanie on odpowiedzi na wszystkie swoje pytania dotyczące dokumentów. Kolejną zaletą outsourcingu administracji kadrowo-płacowej jest rezygnacja z części odpowiedzialności. Od tej chwili za prawidłową administrację kadrowo-płacową odpowiada w pewnej mierze biuro zajmujące się obsługą kadrowo-płacową Twojej firmy. Oznacza to mniejsze ryzyko błędów, a nawet kar finansowych ze strony organów podatkowych.

Jeśli współpracujesz z dobrym biurem administracyjnym, Twoja administracja będzie działać perfekcyjnie, niczym naoliwiona maszyna. Paski wypłat będą starannie dostarczane co miesiąc i nie będziesz musiał sprawdzać zestawień kadrowych, kontrolować listy płac, ubezpieczeń społecznych, akt osobowych itp.


Outsourcing kadrowo-płacowy — dlaczego warto?

Zlecając outsourcing kadr, możesz zaoszczędzić od dziesięciu do czterdziestu procent kosztów — a jednocześnie nadal będziesz mieć nad wszystkim kontrolę! Zaletą outsourcingu kadr i płac jest też fakt, że w ramach całej obsługi kadrowo płacowej Ty kontaktujesz się tylko z jedną osobą, natomiast nad całymi procesami czuwa dedykowany zespół ekspertów od administracji. Kolejną zaletą jest jakość świadczonych usług oraz ciągłość w naliczaniu wynagrodzeń. Warto zatem oddać procesy związane z kadrami, płacami i aktami osobowymi pracowników, a także inne zadania z zakresu kadr w ręce solidnego biura zajmującego się obsługą danych kadrowych.

Reklama