"Zgłębiaj tajemnice" - ruszyła akcja promująca atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

WK, PAP | Utworzono: 2023-10-29 13:07
"Zgłębiaj tajemnice" - ruszyła akcja promująca atrakcje turystyczne Dolnego Śląska - fot. archiwum Radio Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum Radio Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

To nowa akcja promującą odkrywanie tajemnic w regionie. Zaprezentuje nie tylko obiekty należące do Szlaku Tajemniczych Podziemi, ale także inne miejsca na Dolnym Śląsku, które skrywają pod ziemią historię - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

- Zauważyliśmy, że w październiku i listopadzie następuje znaczący spadek ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku. Rozpoczęliśmy nową akcję promocyjną "Zgłębiaj tajemnice", żeby pokazać, że nasz region jest atrakcyjny przez cały rok. Jesień w Sudetach jest przepiękna, ale może być też kapryśna, dlatego proponujemy wycieczki do miejsc, które zachwycą turystów bez względu na pogodę - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Maj z zarządu woj. dolnośląskiego.

Szlak Tajemniczych Podziemi to dziesięć atrakcji: podziemia dolnośląskich twierdz i zamków, czy wnętrza dawnych kopalni, które w górzystych partiach regionu drążono w poszukiwaniu złóż kruszców i surowców naturalnych.

Na głębokości 50 metrów pod Zamkiem Książ można zwiedzić podziemną trasę turystyczną, czyli półkilometrowy odcinek, który intryguje historią z okresu II wojny światowej oraz tajemnicą zaginionego złotego pociągu.

Do obiektów projektu "Riese", największego projektu nazistowskich Niemiec, należy również Podziemne Miasto Osówka. Zwiedzić tam można 1200 m korytarzy, hal i wyrobisk z 1945 roku, a także w trakcie trasy ekstremalnej przeprawić się łódką desantową.

Wśród obiektów biorących udział w akcji znalazły się dwie pruskie twierdze warowne: w Kłodzku pochodząca z XVII wieku oraz w Srebrnej Górze, która zaliczana była do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Pod starówką Kłodzka ciągnie się również Podziemna Trasa Turystyczna, w której przez stulecia toczyło się życie - znajdowały się tam magazyny, kantory, karczmy, kryjówki. Obecnie można zwiedzić korytarze o długości blisko 600 m.

W okolicach Karkonoszy znajdują się Time Gates - Bramy Czasu, gdzie podczas godzinnej wędrówki najdłuższymi podziemiami w tym rejonie odbyć można wyjątkową podróż w czasie, poznając niezwykłe legendy i historię.

Częścią akcji jest też zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej - najdłuższej jaskini w polskiej części Sudetów.

Na dolnośląskiej trasie są też dawne kopalnie, a wśród nich kopalnia św. Jana w Krobicy. To jedna z najstarszych kopalni w Polsce z pozostałościami wyrobisk eksploatacyjnych rudy cyny. W Starej Kopalni w Wałbrzychu można przejść podziemną trasą turystyczną. Magicznym miejscem jest Kopalnia Uranu w Kletnie. Wizytówką trasy są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, malachit, czy baryt. W Górach Złotych można odkryć skarby Kopalni Złota.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.