Dawny kamieniołom znów może tętnić życiem

, JD | Utworzono: 2023-11-01 15:43 | Zmodyfikowano: 2023-11-01 15:45
Dawny kamieniołom znów może tętnić życiem - fot. Gmina Bolków
fot. Gmina Bolków
Dawny kamieniołom znów może tętnić życiem - 0
Dawny kamieniołom znów może tętnić życiem - 1

Tym razem nie przez górnictwo, a lokalnych turystów. Po zarastającym, nieuporządkowanym i trudno dostępnym terenie nie ma już śladu, a w wykutej górniczymi kilofami skalnej niecce znalazł się punkt wypoczynkowy.

- Miejsce ma wielki potencjał, chociaż dotychczas jego stan zupełnie wymazał z powszechnej świadomości fakt jego istnienia i lokalizacji. Teraz każdy może przekonać się o jego nieznanych walorach – mówi Radiu Wrocław Marek Janas z Towarzystwa Miłośników Bolkowa, autor projektu rewitalizacji byłego kamieniołomu:

"Z około 700 metrów ładnego spaceru. Ławeczki, kosze na śmieci, platforma widokowa, z której można podziwiać zamek bolkowski. Gry edukacyjne, słupki edukacyjne, tak żeby nawet rodziny z małymi dziećmi mogły skorzystać."

Koncepcję zmiany oblicza niegdysiejszej odkrywki sfinansował Urząd Marszałkowski, przeznaczając na ten cel 117 tysięcy złotych. Poza przygotowaniem parkingu i komfortowej trasy spacerowej wiodącej do nowej przestrzeni zadbano o zabezpieczenie siedlisk żyjących w okolicznym lesie chronionych gatunków zwierząt jak np. salamandry, czy turkawki.

Dla twórców koncepcji zagospodarowania wyrobiska w ten sposób istotnym elementem było zwiększenie rozpoznawalności pozostałości po wydobyciu w okolicy różnych kopalin, m.in. rud żelaza, nieco mniej powszechnych od kamieniołomów.

- Podobnych do tego wyrobisk jest w okolicy jeszcze kilkanaście, niektóre bardzo okazałe, jak to w Grudnie, gdzie pionowe ściany skalne mierzą ponad 30 m wysokości. Jeśli będzie zainteresowanie, to postaramy się je wyeksponować – dodaje Marek Janas z Towarzystwa Miłośników Bolkowa:

"Jeżeli się okaże, że ta ścieżka cieszy się zainteresowaniem, będzie można pomyśleć o wykorzystaniu tez innych tego typu miejsc, bo jeżeli one mają, że tak powiem stać bezczynnie, to zawsze mogą się przyczynić do poznania zasobów geologicznych."

Odmieniona przestrzeń dawnej kopalni została włączona do powstającej siatki nowych tras turystycznych. W pełni oznakowane szlaki będą gotowe wiosną, a oprócz określenia poziomu ich trudności, w wielu punktach pojawią się współrzędne alarmowe, gwarantujące nadejście pomocy w razie nieprzewidzianych sytuacji.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.