Paweł Hreniak: My te wybory wygraliśmy

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-11-09 09:34 | Zmodyfikowano: 2023-11-09 09:37

Mam dla pana cytat, proszę o skupienie. "Ja jestem przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość wygra te wybory i to wygra stosunkiem głosów, gdzie będzie można samodzielnie rządzić. Ja jestem o tym przekonany" Kto wypowiedział te słowa, panie pośle?

Podejrzewam, że to były moje słowa.

To prawda. Z 12 października.

W połowie sprawdziło się. Wygraliśmy te wybory. No faktycznie, brakuje nam trochę głosów do tego, żeby mieć większość - 231. No ale nie składamy broni. 13 listopada zaczyna się dwutygodniowy czas, w którym pan premier Mateusz Morawiecki będzie miał możliwość stworzenia większości parlamentarnej.

No to jak jesteśmy przy panu premierze Morawieckim, to pan poseł Marek Sawicki ocenił, że właśnie pan premier może poinformować prezydenta Andrzeja Dudę, że rezygnuje z misji tworzenia rządu i że tak byłoby najuczciwiej. To z kolei cytat właśnie z pana Marka Sawickiego. Co pan na to?

Ja myślę, że pan marszałek senior trochę tutaj wychodzi przed szereg. Rozumiem, że wykorzystuje swoje pięć minut.

Może to jest trzeźwa ocena.

Myślę, że nie. Trzeźwą oceną jest to, żeby przekazać faktycznie możliwość tworzenia większości parlamentarnej i nowego rządu tej opcji, która wybory wygrała. I wbrew temu, co opozycja, Platforma Obywatelska przede wszystkim, mówi, to Prawo i Sprawiedliwość miało ponad milion głosów więcej niż Koalicja Obywatelska. To my te wybory wygraliśmy. A te oceny pana marszałka seniora myślę, że to są jakieś jego przemyślenia. Będziemy starali się w ciągu tych dwóch tygodni przekonać posłów do programu Prawa i Sprawiedliwości, do wspólnego programu, bo wtedy by to musiał być to program koalicyjny.

Ale to jest ciekawe, o czym pan mówi, panie pośle. Pan np. ile osób próbował przekonać do tego, żeby dołączyli do waszego projektu politycznego na sejmowych korytarzach albo gdzieś w jakichś innych miejscach?

Ja nie uczestniczę w tych rozmowach dziś.

Ale mógłby się pan wykazać.

Ale myślę, że tutaj role są podzielone. Ja przede wszystkim zajmuję się dziś kwestiami przygotowań do wyborów samorządowych w obwarzanku wrocławskim, w tych dziewięciu powiatach pod Wrocławiem. No a jeżeli chodzi o rozmowy koalicyjne, czy też rozmowy z posłami, bo pamiętajmy, że posłowie mają wolny mandat, bo to nie jest zbiór komitetów, ale zbiór 460 osób, no to będą do tego pewnie wskazane osoby z kierownictwa partii.

Ale naprawdę wierzy pan w to, że jeszcze da się odwrócić bieg wydarzeń, mówiąc wprost, że pan premier Morawiecki uzyska poparcie i mógłby skonstruować rząd? Będzie większość?

Będzie to trudne, nie ma co ukrywać. Będzie to trudne, ale w mojej ocenie nie jest niemożliwe. Pan premier Morawiecki w kilku sytuacjach trudnych, chociażby związanych z covidem, czy w trakcie wybuchu wojny na Ukrainie, pokazał, że jest sprawnym politykiem i wierzę w to, że również tutaj wykaże się sprawnością.

A na kogo by pan liczył w tej całej takiej bardzo skomplikowanej układance?

No przede wszystkim na tych, którzy mają podobne myślenie w sprawach Polski, podobny program. To jest tak, że oczywiście przez ostatnie 8 lat dosyć mocno tutaj spieraliśmy się z obecną opozycją.

Ja bym powiedział, że się zwalczaliście nawet, mówiąc wprost.

Logika demokracji często ten spór tworzy. Ale jeżeli chodzi o program, wydaje się, że są osoby, które dużo bardziej konserwatywnie myślą niż cała reszta opozycji. Proszę spojrzeć, jaka jest różnica w podejściu do wielu spraw. Z jednej strony mamy Partię Razem, partie lewicowe, również w samej Platformie Obywatelskiej Zieloni i Nowoczesna, to są te partie bardziej lewicujące. No i z drugiej strony mamy PSL, czy posłów Hołowni, czy część Platformy Obywatelskiej, która być może tam jest trochę więcej konserwatyzmu w ich myśleniu. A przypomnę, że dzisiaj Polska stoi przed dużymi wyzwaniami, chociażby kwestie związane z nowym traktatem unijnym, o którym się mówi. Tutaj gramy o kwestię suwerenności. Posłowie, co niektórzy z PSL-u, dają sygnały, że ich zgody na zmianę traktatów nie będzie. To są pewnie osoby, z którymi można rozmawiać.

Ale pamięta pan, co obóz Zjednoczonej Prawicy mówił pod adresem kolegów, koleżanek z PSL-u?

No tak jak mówię, logika demokracji jest taka, że różnego rodzaju komitety spierają się dosyć ostro. Ale wierzę w to, że tutaj kwestie ważne, bo z całą pewnością nowy traktat unijny jest taką rzeczą, czy też kwestie związane z obronnością, bo tu na Wschodzie mamy ogromne zagrożenie, to będą takie rzeczy, które będą nas gdzieś tam być może łączyć. Ale nie ukrywam, że to z całą pewnością, tak jak pan redaktor mówi, będzie trudne zadanie.

To jeszcze kończąc wątek tego, co się wydarzyło 15 października. Pan wojewoda Jarosław Obremski kilka dni temu na naszej antenie, pytany przeze mnie o przyczyny przegranej, ocenił, że "pytania referendalne zostały prostacko sformułowane, a pan prezydent powinien powierzyć tworzenie rządu panu Tuskowi". Zgadza się pan z tą tezą?

Nie, nie zgadzam się. Jeżeli chodzi o powierzenie tutaj formowania rządu panu Tuskowi, no to o tym mówiłem, o tym mówi konstytucja, o tym mówi dobry zwyczaj, że to jest po pierwsze prerogatywy pana prezydenta, on podejmuje decyzje, a po drugie zwyczaj konstytucyjny, parlamentarny dawał możliwość tworzenia większości parlamentarnej rządu temu ugrupowaniu, który wygrało wybory. Prawo i Sprawiedliwość ma ponad milion głosów więcej niż Koalicja Obywatelska. Jeżeli chodzi o kwestie referendalne, też się głęboko tutaj nie zgadzam. Uważam, że pytania były pytaniami istotnymi, ważnymi, które tak naprawdę będą wytyczać na kolejne dziesięciolecia kwestie związane z polityką zewnętrzną i wewnętrzną. Polacy powinni się wypowiedzieć w kwestii migracji czy też w kwestii związanych z chociażby posiadanym zasobem Skarbu Państwa.

To pan wojewoda ma jeszcze miejsce w obozie Zjednoczonej Prawicy? Czy ta wypowiedź trochę go jednak odsunęła?

My nie jesteśmy jakąś organizacją, w której nie można się wypowiadać i mieć własnego zdania.

Czyli można się pięknie różnić?

Z drugiej strony przypomnę, że pan wojewoda nie jest też członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

To prawda. Powiedział pan o przygotowaniach do wyborów samorządowych. To też jest ciekawe, dlatego że w zasadzie czeka nas kontynuacja tego maratonu wyborczego, czyli eurowybory, wybory samorządowe. Jak pan to widzi? Czy to jest tak, że wybory parlamentarne coś jednak wam pokazały, Zjednoczonej Prawicy? Czy dalej będziecie szli tą drogą, którą szliście, mam na myśli całą retorykę i pomysły w wyborach parlamentarnych, do wyborów samorządowych. Będą jakieś korekty? Był jakiś czas refleksji, już rozliczeń może?

Jeżeli chodzi o korekty i wyciąganie wniosków, jesteśmy w trakcie. Dzisiaj jesteśmy przede wszystkim skupieni w dużej części na rozpoczęciu tej kadencji, tworzeniu ewentualnie nowego rządu, ale z całą pewnością tak. Te kilka miesięcy, bo w kwietniu będą wybory, to jest czas, gdzie musimy pewnej korekty z całą pewnością dokonać.

Pan gdzie by dokonał tej korekty?

Być może w przekazie. W formie komunikowania się z wyborcą.

Za dużo było Donalda Tuska?

Być może za mało chwaliliśmy się tym, co udało się zrobić. Być może za mało było o naszym programie, a program w mojej ocenie jest taki, którym można się pochwalić i którym można zainteresować wyborców. Ja myślę, że w tym kierunku powinniśmy pójść, ale z całą pewnością nadal będziemy starali się i to jest bardzo ważne w wyborach samorządowych, być bardzo blisko wyborców, spotykać się z nimi. Ja jestem przede wszystkim odpowiedzialny za "pod Wrocław" i uważam, że tam jest ogromna szansa na sukces.

No to czas pokaże. Bez wątpienia.

To pan redaktor pewnie mnie przepyta z tego za kilka miesięcy.

Natomiast tak się jeszcze zastanawiam, z kim tutaj we Wrocławiu wiążecie największe nadzieje, jeśli chodzi o kandydata, który mógłby się zmierzyć w pojedynku z panem prezydentem Jackiem Sutrykiem.

Prawa i Sprawiedliwość z całą pewnością wskaże swojego kandydata, ale tych kandydatów będzie pewnie dużo więcej i ta rozgrywka będzie dużo ciekawsza. Pewnie Platforma będzie miała swojego kandydata, Lewica, więc tutaj we Wrocławiu zapowiadają się ciekawe wybory. My z całą pewnością będziemy mieli swojego kandydata. A nazwiska myślę, że już niedługo poznamy, jak tylko domkniemy kwestie związane z polityką krajową.

To jest ciekawe też. Czy to prawda, że pani poseł Stachowiak-Różecka wybiera się do europarlamentu?

Ja przypomnę, że jeżeli dobrze pamiętam, a chyba dobrze pamiętam, pani poseł Mira startowała do europarlamentu już w poprzednich wyborach. Myślę, że niczym dziwnym nie byłoby, gdyby również teraz startowała. To jest zawsze wzmocnienie naszej listy. Tutaj przypomnę, że mamy przede wszystkim lidera listy, to jest pani minister Anna Zalewska, która z całą pewnością też będzie startowała.

W tym wszystkim, na nowo, mógłby powrócić do Sejmu Przemysław Czarnecki, gdyby pani Stachowiak-Różecka weszła do europarlamentu. Takie mamy szachy.

No tak, tak to jest skonstruowane. Kodeks wyborczy o tym mówi, że osoba, która zwalnia mandat, to kolejny z listy wchodzi. W tym przypadku faktycznie byłby to poseł Przemysław Czarnecki.

Jedna rzecz mnie zaintrygowała ostatnio, przyznam szczerze. W poniedziałek Wrocław odwiedził pan premier Donald Tusk. Jak czytałem pana Facebooka, to mam wrażenie, że się pan nie ucieszył z tej wizyty.

Nie chcę tutaj bronić przyjazdu przewodniczącego Tuska do Wrocławia, bo to dobrze, że politycy opozycji chcą się spotykać. Ale z drugiej strony myślę, że akurat przyjazd do Jagodna, gdzie to jest taki symbol nieumiejętności zarządzania przez Platformę Obywatelską, jest czymś nietrafionym. Osiedle Jagodno we Wrocławiu raczej kojarzy się z pasmem takich błędów zarządczych.

Oczywiście pytam regularnie tutaj samorządowców m.in. o tramwaj na Jagodno. Wszyscy znamy jego z korków, problemów z zasięgiem i mnóstwa innych historii. Natomiast wydaje mi się, że problem jest nieco większy, że to nie jest kwestia tylko tych, którzy rządzą Wrocławiem, ale generalnie jakichś błędów systemowych, tzn. żeby dawać pozwolenie na to, żeby te osiedla się rozrastały tak w zasadzie bez żadnej kontroli. Wydaję mi się, że i jedni, i drudzy mają trochę za uszami.

Nie, nie, nie. Tutaj akurat, jeżeli chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego, no to jest rola samorządu.

A pan, jako wojewoda kiedyś, mógł pewne rzeczy zablokować?

Jeżeli coś by było niezgodne z prawem, ale jeżeli coś się dzieje w ramach przepisów prawa, no to wojewoda nie może blokować tego typu rozwiązań. To jest dosyć pojemne, co jest w ramach prawa. Można bloki ustawić naprawdę gęsto, można trochę rzadziej.

Może trzeba zmienić to prawo?

Czy będzie miejsce dla przedszkole czy park, no to już jest rola samorządu. Być może trzeba zmienić prawo, tylko już widzę ten krzyk, gdzie Prawo i Sprawiedliwość wnosi ustawę, która ogranicza możliwości decyzyjne samorządu.

Ale akurat mieszkańcy Jagodna mogliby zrobić "sprawdzam".

Tylko podejrzewam, że Platforma Obywatelska i część mieszkańców zarzucała by zaraz, że ograniczamy samorząd. Po to wybieramy co pięć lat samorządowców, żeby oni o tych sprawach decydowali. Tu w mojej ocenie były źle podjęte decyzje. Zresztą jeszcze jedna decyzja źle podjęta została przez samorząd. Dzisiaj mówimy o wielkich kolejkach na Jagodnie, a ja ja przypomnę, że to gmina mówi o tym, gdzie OKW, czyli obwodowe komisje powstają.

To jak pan myśli, na kogo Jagodno zagłosuje za kilka miesięcy?

Będziemy przekonywali, że na Prawo i Sprawiedliwość to będzie dobry głos. Ja o tym pisałem w tym wpisie na Facebooku, o którym pan redaktor mówi.

Posłuchaj: 

Reklama

Komentarze (25)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~sruk2023-11-10 13:06:12 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Sr@liscie nie wygraliście. Będziecie do pierdla czwórkami szli
~@Mos2023-11-10 19:53:28 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Dzisiaj pozycyjne partie podpisały umowę koalicyjną. Na przełomie stycznia o lutego Kaczyński zostanie aresztowany i Polacy mają nadzieję, że Morawiecki niedługo po tym. To jest koniec PiS. Czego nie rozumiesz?
~Mos2023-11-10 18:23:23 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ty pójdziesz w pierwszym rzędzie jak Premier Morawiecki utworzy rząd a taki utworzy. Umowy Tuska I jego partyjnych zlepek są zrobione na potrzeby medialne by TV miały o czym pisać tak naprawdę to zwitek papieru Prawda jest taka,że Premier Morawiecki dogada się z PSL i Konfederacją. Tusk już był I ludzie do dziś "liga rany" po jego 8 letnich nierządach i niechcą powtórki. A jeśli mówisz o pierdlu to wspomnij o waszym Włodzimierzu K.z PiS nikt oskarżony nie jest wszyscy w aresztach to członkowie POKO i ich partyjnych zlepek tzw zlepku 10 parti
~KARPIŃSKI W BRUKSELI 2023-11-10 05:55:19 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Teraz Jagodno we Wrocławiu , a później czeka już Szparagno (Spargel) w całych Niemczech :-)
~Wieslaw 2023-11-09 21:17:35 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
halo tu berlin halo tu brukselska
~sruk2023-11-10 13:13:06 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Wiesio za ten hejt i groźby karalne na pewno odpowie. Każdy jego wpis jest monitorowany. A zwłaszcza ten ostatni o jakiejś liście ludzi do odstrzału. Mam nadzieję, że dostanie celę multikulti i będzie ubogacany kulturowo co wieczór ;)
~Nie pij wiecej2023-11-10 07:57:30 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Towarzyszu nie pij więcej. Rozumiemy twój ból i załamanie po wyborach . Nie pij , bo kady już nie będzie
~Wieslaw 2023-11-09 21:06:11 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Na szczaw I mirabelki totalni
~Nie pij wiecej2023-11-10 07:58:15 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Towarzyszu nie pij więcej. Rozumiemy twój ból i załamanie po wyborach . Nie pij , bo kasy już nie będzie
~SUDECIAK2023-11-09 17:23:09 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Na PiS oddano 7 mln 640 tys. 854 głosy. Na KO - 6 mln 629 tys. 402, na Trzecią Drogę - 3 mln 110 tys. 670, na Nową Lewicę - 1 mln 859 tys. 018 czyli razem:11 599 090. Zaś na Konfederację - 1 mln 547 tys. 364. Na ugrupowania,które nie przekroczyły progu wyborczego: na Bezpartyjnych Samorządowców zagłosowało 1,86 proc. (401 tys. 054 głosy), na Polska jest Jedna - 1,63 proc. (351 tys. 099). Na KW Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju głos oddało 0,12 proc. (24 tys. 850). Z kolei na KW Normalny Kraj głosowało 0,02 proc. (4 tys. 606). Mniejszość Niemiecka uzyskała 0,12 proc. głosów - 25 tys. 778, Ruch Naprawy Polski 0,004 proc. - 823, a Antypartia 0,005 proc. - 1 tys. 156 czyli razem: 809 366. Podsumowując na PIS,Konfederację i ugrupowania,które nie weszły do Sejmu oddano łącznie: 9 997 584.W referendum wzięło udział 12 082 588 wyborców czyli więcej niż razem padło głosów na PO-KO,3 D i NL.I tyle w temacie statystyki wyborczej wg oficjalnych wyników PKW.Przestańcie więc pisać dyrdymały,że 12,5 mln głosów uzyskała tzw."opozycja demokratyczna" :-)
~SUDECIAK2023-11-10 06:02:49 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
@11,5:Jakiś cytat z mojego postu gdzie niby tak twierdzę!?Z logiki jedynka:-)
~11,52023-11-09 20:09:38 z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
11,5 mln to więcej niż 7,6 mln . Ale jeżeli jesteś z PiSs wtedy to jest nieprawda
~BIR2023-11-09 16:10:44 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
Jak to się ostatnio mówi "PiS poniosło zwycięstwo". Życzę więcej takich "zwycięstw".
~My te wybory wygraliśmy 2023-11-09 14:13:01 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Wszyscy wiedza ze 12,5 mln - większość głosowała na demokratyczna opozycje. Uparte powtarzanie ze PiSs coś wygrał to przekaz dla idiotów i tępa propaganda . Jeszcze 3 tygodnie i będzie nowy przekaz o walce z obcymi którzy przejęli władze . Dno
~Mieszkaniec2023-11-09 18:42:21 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Inteligentny człowiek potrafi pisać poprawnie po polsku, a na dodatek przed opublikowaniem jeszcze sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Ignorant nie potrafiący wstawiać kropek i przecinków we właściwe miejsca w zdaniach, piszący niechlujnie, bez poszanowania zasad ortografii, interpunkcji i stylistyki, nie będzie widział problemu. Od poprawiania Twoich błędów byli Twoi poloniści w szkole, ale najwyraźniej nie na wiele zdał się ich trud... Twoi ulubieńcy zresztą nie szanują nauczycieli (co wielokrotnie udowodnili) - nauczyciele głosowali w ogromnej większości przeciw PiS. Jeśli chcesz przeczytać moją merytoryczną wypowiedź w temacie pana Hreniaka i poznać moją ocenę tego indywiduum - zapraszam kilka komentarzy niżej. PS Nie usprawiedliwiaj swojego nieuctwa.
~Nanu2023-11-09 16:33:53 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
@mieszkaniec pozwałem Ci poprawić mój tekst infotmuje,że nie będę rościł praw autorskich w sądzie zezwalam napisz to po Polsku!
~Nanu2023-11-09 16:31:45 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
I mam to tłumaczyć bo jakiś deutschlander tego nie rozumie? Inteligentny zrozumie,że podczas pisania występują bledy ale sens wypowiedzi jest ten sam Brak argumentów z twojej strony to wiadomo,że do czegoś się przyczepić musisz
~Mieszkaniec2023-11-09 16:18:31 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Nanu, wszyscy "prawdziwi patrioci" tacy jak Ty nie potrafią pisać poprawnie w ojczystym języku? Napisz to wszystko jeszcze raz, tym razem po polsku ;)
~Nanu2023-11-09 14:23:05 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Jaka demokratyczna opozycję opozycyjni szli sami każdy osobno nie mówili,że po wyborach sie połączą więc to jest kłamstwo kampanijne Wielu wyborców np jewicy głosowali na lewicę sama w sobie,która nie mówiła,że połączy się z KO i ZSL po wyborach więc to hylo worowadzanie w błąd ludzi są tacy co lubią lewicevi głosują a nie lubia Tuska a teraz głosowali na lewicę i w pakuecie dostają niemieckie popychadła czyli Donalda T.
~odbiorNick2023-11-09 12:12:55 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Cena ropy na rynkach światowych obniża się trzeci tydzień z rzędu, a u nas drugi tydzień paliwa drożeją skutkiem sromotnego zwycięstwa poniesionego przez PiS w wyborach.
~eles19492023-11-09 12:00:11 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Już pan Hreniak już się spełnił jako pożal się boże (!) wojewoda . . . Chyba już wystarczy !
~Mieszkaniec2023-11-09 15:39:19 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Dobrze eles1949 pisze. Za Jaśnie Wojewody Hreniaka w urzędzie na pl. Powstańców Warszawy kwitła korupcja. I co? I nic. Pan Hreniak nie miał sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. W kampanii wyborczej lansował się nie za swoje pieniądze jeżdżąc i otwierając kontenerowe komisariaty policji (w których nie ma kto pełnić służby - wakaty w policiji, do której za PiS-u idą tylko najwięksi desperaci) i przecinając wstęgi na budowach dróg, do których się w ogóle nie przyczynił. Pan Wojewoda podczas składania wieńców kilka lat temu 11 lipca (Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach) stał sobie z kumplami, gadał i śmiał się. Żenujące to było, ta pogarda dla powagi chwili i pamięci ofiar. Idź Hreniak do uczciwej pracy!
~Nanu 2023-11-09 13:51:13 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Wystarczy to twoich nic nie znaczących wypocin jak ci źle zawsze możesz prosić o azyl w Moskwie Pan Wojewoda to inteligentny człowiek i stwierdza fakty,że PiS wygrało wybory a jak taki tumanek jak ty tego nie widzi to pozostaje chyba tylko dobry psychiatra dla ciebie
~Wieslaw 2023-11-09 10:42:56 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Zjednoczona Prawica to gwarancja rozwoju Polski i Polaków
~wowka54r.2023-11-09 12:55:52 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Wiechu z ciebie taki Polak jak z koziej doo-py organy oliwskie.