Trzecie zwycięstwo Polaków na DME w szachach

BT, PAP | Utworzono: 2023-11-14 09:09 | Zmodyfikowano: 2023-11-14 09:10
Trzecie zwycięstwo Polaków na DME w szachach - zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Polacy odnieśli trzecie zwycięstwo, tym razem nad Francją 2,5:1,5, i objęli prowadzenie w drużynowych mistrzostwach Europy w szachach w czarnogórskiej Budvie. Polki przegrały z Azerbejdżanem 1:3, ponosząc pierwszę porażkę w turnieju i są ósme.

W spotkaniu z reprezentacją Francji zwycięstwa na pierwszej i trzeciej szachownicy wywalczyli białymi aktualny wicemistrz i mistrz Polski. Lider biało-czerwonych Radosław Wojtaszek pokonał Etienne Bacrota, a złoty medalista krajowego czempionatu Bartosz Soćko - Laurenta Fressineta.

Po dwóch zwycięstwach w inauguracyjnych rundach niepokonany pozostaje Mateusz Bartel (Polonia Wrocław), który tym razem zremisował z Julesem Moussardem. Porażki doznał Szymon Gumularz (Polonia Wrocław) z Maximem'em Lagarde na czwartej desce.

Po trzy meczowe zwycięstwa w turnieju open, obok biało-czerwonych, ma jeszcze tylko drużyna Niemiec - obie po 6 pkt. Kolejne lokaty zajmują Izrael, Holandia, Armenia i Rumunia - po 5.

Lider światowego rankingu Norweg Magnus Carlsen tym razem pokonał na pierwszej szachownicy Hjorvara Steinna Gretarssona, ale jego reprezentacja przegrała z Islandią 1,5:2,5.

W meczu Polek z mającą drugi średni ranking w turnieju drużyną Azerbejdżanu swoje partie zremisowały pozostająca bez porażki Monika Soćko z Gunay Mammadzadą na pierwszej szachownicy oraz Alicja Śliwicka na czwartej z Gulnar Mammadovą. Przegrały Oliwia Kiołbasa z Ulviyyą Fataliyevą i Jolanta Zawadzka z Khanim Balajayevą.

W turnieju kobiet z trzema zwycięstwami prowadzą Francja i Azerbejdżan - po 6 punktów. Polska zajmuje ósme miejsce - 4.

Mistrzostwa rozgrywane na dystansie dziewięciu rund systemem szwajcarskim potrwają do 20 listopada. Jedyny dzień przerwy zaplanowano na czwartek. W turnieju open startuje 38 ekip, a w rywalizacji kobiet - 32.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.