W sobotę Dzień Wcześniaka w szpitalu uniwersyteckim

PAP, JD | Utworzono: 2023-11-16 15:56
W sobotę Dzień Wcześniaka w szpitalu uniwersyteckim - fot. ilustracyjna / Pixabay
fot. ilustracyjna / Pixabay

Światowy Dzień Wcześniaka to święto obchodzone rokrocznie 17 listopada, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie. Nieodłącznie kojarzy się z wizerunkiem skarpetek na sznurku oraz fioletowym oświetleniem. Kolor ten identyfikowany jest z delikatnością i wyjątkowością.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu włącza się aktywnie w te obchody od 2016 r., organizując spotkanie otwarte jest dla wszystkich rodziców, których dzieci były hospitalizowane ze względu przedwczesnego urodzenia. Tegoroczne odbędzie się w sobotę 18 listopada w holu głównym USK we Wrocławiu (ul. Borowska 213) w godz. 10-14.

„Spotykamy się z dobrym odzewem nie tylko rodziców potrzebujących spotkania z innymi rodzicami i dziećmi w celu wymiany doświadczeń, a także uzyskania konsultacji. Dlatego planujemy konsultacje lekarskie neonatologiczne i neurologiczne, pielęgniarek i położnych w tym doradców laktacyjnych, a także fizjoterapeutów i muzykoterapeutów” - zapowiedziała cytowana na stronie internetowej szpitala prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod nadzorem lekarzy neonatologów przeprowadzą szkolenia resuscytacji niemowlęcia i małego dziecka na fantomach, dla dzieci przewidziano animacje, a dla wszystkich uczestników poczęstunek.

Przedwcześnie każdego roku przychodzi na świat jedno na 10 dzieci - rocznie ok. 15 mln dzieci. W Polsce każdego roku rodzi się około 20 tys. wcześniaków.

W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu od stycznia do końca października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych 1809 noworodków, w tym: skrajnie przedwcześnie (poniżej 28 tygodnia ciąży) – 21 noworodków (1,2 proc. wszystkich urodzeń, 10 proc. porodów przedwczesnych); bardzo przedwcześnie (w 28-32 tygodniu ciąży) – 30 noworodków (1,65 proc., 13% porodów przedwczesnych); umiarkowanie przedwcześnie (w 33-36 tygodniu) – 166 noworodków (9,2 proc., 77 proc. porodów przedwczesnych).

„Wcześniaki stanowiły 12 proc. wszystkich urodzonych noworodków, wynika to z wysokiego stopnia referencyjności perinatologicznej i neonatologicznej USK we Wrocławiu oraz możliwości leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie od urodzenia do wypisu, bez konieczności przekazywania do innych szpitali” - napisano na stronie internetowej szpitala.

Wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań, które różnią się w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych.

„Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa, z wyjątkiem dysplazji oskrzelowo-płucnej, której odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat” - powiedziała prof. Królak-Olejnik.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się w Polsce 306 tys. 155 dzieci, a w tym 22 tys. 510 dzieci urodziło się przedwcześnie. To oznacza, że w 2022 roku 7,35 proc. wszystkich urodzeń to urodzenia przedwczesne.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.