Kot w pustym mieszkaniu

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2023-12-05 12:33
Kot w pustym mieszkaniu - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Wydarzenie wieńczące obchody Roku Wisławy Szymborskiej, realizowane jako projekt Teatru Polskiego we Wrocławiu we współpracy z trzema artystycznymi uczelniami wyższymi, w partnerstwie z: ZOO Wrocław, pod patronatem: Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Teatr Polski użycza przestrzeni, w której młodzi plastycy, aktorzy i muzycy spotykają się, aby przez swoje indywidualne interpretacje twórczości Wisławy Szymborskiej stworzyć wydarzenie teatralno-muzyczno-plastyczne.

Premiera poprzedzona zostanie debatą o statusie zwierząt w social mediach.
Debata odbędzie się w audytorium wrocławskiego ZOO - 13 grudnia godz. 12.00.

Wybrane do spektaklu teksty Szymborskiej jako temat przewodni mają motywy świata zwierzęcego, które wkomponowano w narrację korespondencji poetki z Kornelem Filipowiczem. Wiersze „zwierzęce” noblistki odsłaniają groteskowość i zagrożenia wynikające z antropocentrycznego zadufania człowieka. Pozostają one apelem o podmiotowe traktowanie zwierząt i o nierozpychanie się człowieka na planecie, którą zdominował. Ta dominacja nie może pozostawać jedynie źródłem przywilejów, ale przede wszystkim jest zobowiązaniem do odpowiedzialności. W jednym z wywiadów poetka stwierdziła: „Ale naprawdę, powtarzam, tego świata, na którym żyjemy, my nie znamy, poruszamy się po nim po omacku, naprawdę nie wiemy, co to wszystko znaczy, więc nie trzeba pomijać komara. Tyle tylko mogę powiedzieć”. Tłem dla songów, powstałych na podstawie wierszy Szymborskiej, jest przyjaźń noblistki z pisarzem Kornelem Filipowiczem, ich bliskość oraz smutek osamotnienia po śmierci partnera.

Współpraca:
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Pokaz przedpremierowy: 14 grudnia 2023, godz. 19:00
Premiera: 15 grudnia 2023, godz. 19:00

scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
scenografia: Anna Zaniewicz
muzyka: Ignacy Wojciechowski
choreografia: Zbigniew Karbowski
przygotowanie wokalne: Marzenna Wojak
przestrzeń wizualna: studenci i wykładowcy ASP we Wrocławiu

obsada:
Krzesisława Dubielówna (TP)
Bartosz Buława (TP)
Anna Haba (TP)
Marzenna Wojak (AM, AST)
Natalia Dudziak (AST)
Jacek Lis (AST)
Szymon Ozymko (AST)
Joanna Urbanyi (AST)
Karol Wnuk (AST)
Jagoda Zimała (AST)

Bilety: 40-50 zł

https://www.teatrpolski.wroc.pl/przedstawienie/kot-w-pustym-mieszkaniu/

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.