Pracodawca zmusza cię do sprzątania? Sprawdź, kiedy musi zatrudnić sprzątaczkę

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-12-11 09:47
Dodaj do Wykop.pl
Pracodawca zmusza cię do sprzątania? Sprawdź, kiedy musi zatrudnić sprzątaczkę - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Czy zwykły pracownik może sprzątać w biurze?

Twój pracodawca chce oszczędzić i dlatego zamiast zatrudnić ekipę sprzątającą, zlecił sprzątanie Tobie? Warto wiedzieć, że utrzymanie biura w czystości spoczywa na pracodawcy, zgodnie z art. 207 Kodeksu Pracy. Oznacza to, że powinien on zadbać o to, aby pomieszczenia oraz stanowiska pracy były czyste. Może to realizować np. poprzez ekipę oferującą sprzątanie biur we Wrocławiu lub innym mieście.

Pracownik z kolei, poprzez nawiązanie stosunku pracy, zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju – na rzecz pracodawcy oraz pod jego kierownictwem. Odbywa się to, zgodnie z art. 22 par. 1 Kodeksu Pracy, w miejscu oraz czasie wyznaczonym odgórnie, za wynagrodzeniem. Pracodawca musi zaznajomić pracowników z ich zakresem obowiązków i podstawowymi uprawnieniami.

Zgodnie z prawem osoba zatrudniająca powierza podwładnym zadania, które odpowiadają rodzajowi pracy, jak i ich kwalifikacjom. Pracodawca nie może zmusić pracownika do sprzątania w zakładzie pracy, jeśli nie jest to przedmiotem jego umowy o pracę.


Czy pracownik może odmówić sprzątania biura?

Wykonywanie poleceń pracodawcy to jeden z obowiązków pracownika, który został określony w art. 100 par. 1 Kodeksu Pracy. Co jednak istotne, muszą one dotyczyć pracy i nie mogą być sprzeczne z podpisaną umową lub przepisami prawa. Szef zatem może nałożyć na pracownika dodatkowe obowiązki, jednak muszą się mieścić w danym zakresie pracy.

Oczywiście polecenie służbowe może dotyczyć zadania, które wykracza poza rodzaj pracy zatrudnionego, jednak tylko wtedy gdy:

  • trwa nie dłużej niż 3 miesiące w roku,
  • nie wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia pracownika,
  • odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Teoretycznie zatem pracownik może odmówić sprzątania biura, jeśli nie ma to żadnego związku z wykonywaną przez niego pracą lub wykracza to poza jego obowiązki. Jeśli się na to zgadza, powinien otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Musi ono wówczas odpowiadać rodzajowi pracy, jej ilości i jakości oraz kwalifikacjom.


Dlaczego warto zatrudnić ekipę sprzątającą do biura?

Zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej do biura ma bezpośredni wpływ na wydajność i dobre samopoczucie pracowników. Czyste i dobrze utrzymane środowisko pracy sprzyja skupieniu i redukuje poziom stresu. Pracownicy, którzy przebywają w biurze, w którym panuje porządek, czują się bardziej zmotywowani.

Korzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej oznacza też, że sprzątanie odbywa się szybko, efektywnie i z użyciem odpowiednich środków oraz sprzętu. Co więcej, menedżerowie i pracownicy nie muszą poświęcać swojego czasu na czyszczenie pomieszczeń, co pozwala im skupić się na podstawowych obowiązkach. Dzięki temu mogą być bardziej produktywni.

Czystość biura jest również ważna dla utrzymania pozytywnego wizerunku firmy. Klienci lub partnerzy biznesowi, odwiedzając biuro, często oceniają przedsiębiorstwo przez pryzmat estetyki i porządku. Jeśli jest zawsze czyste i zadbane to świadczy o profesjonalizmie i dbałości firmy o detale.

Jak widzisz, nie musisz zgadzać się na sprzątanie biura, jeśli nie leży to w Twoim zakresie obowiązków. Warto uświadomić swojemu pracodawcy, że zatrudnienie profesjonalnej ekipy będzie lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zlecanie dbałości o czystość biura swoim pracownikom.

Reklama