Wałbrzyscy dyrektorzy dołączyli do Akademii Liderów Edukacji

Bartosz Szarafin, AO | Utworzono: 2023-12-17 10:19 | Zmodyfikowano: 2023-12-17 10:24
Wałbrzyscy dyrektorzy dołączyli do Akademii Liderów Edukacji - fot. Instytut Heweliusza
fot. Instytut Heweliusza

Dyrektor szkoły to nie tylko nauczyciel. To także lider, który musi zarządzać zespołem i myśleć o rozwoju kierowanej przez siebie placówki. By odczarować dawne stereotypy, ale i podpowiedzieć nowe możliwości - w Wałbrzychu zorganizowano Akademię Liderów Edukacji.

- W cyklu dziewięciu warsztatów biorą udział wszyscy dyrektorzy szkół i przedszkoli - mówi Anna Elżbieciak Stec, kierowniczka Biura Edukacji i Spraw Społecznych UM w Wałbrzychu.

"Liczymy bardzo, że to pozwoli naszym dyrektorom rozwijać swoją kreatywność i w sposób efektywny i efektowny zarządzać swoimi placówkami. Chcemy, żeby właśnie byli i nauczycielami i menadżerami. Żeby utożsamiali się z tą funkcją i dydaktyczną, ale również z tą taką w perspektywie finansowej, ekonomicznej, gospodarczej."

Jakie kompetencje zdobędą uczestniczy szkoleń? Przykłady podaje Sławomir Prusakowski, psycholog z uniwersytetu SWPS:

"Myślenie strategiczne, patrzenie z perspektywy zmiany i spostrzeganie szkoły jako ważnej części tkanki miejskiej. Specyfika szkół jest trochę inna. Ich zależność od różnych pomysłów, które pojawiają się z różnych stron i umiejętność odnalezienia się w tym jest rzeczywiście bardzo ważną kompetencją dyrektora."

- Cykl szkoleń ma podnieść ich kompetencje menadżerskie - opisuje Ilona Byra z Instytutu Heweliusza.

"Zaprosiliśmy dyrektorów do dziewięciu spotkań. Każdy dzień dedykowany jest jednemu tematowi: prawo, finanse, rozwiązywanie konfliktów, mediacje, komunikacja itd. Czyli warsztaty z zakresu dobrego zarządzania miejscem, oraz szkołą lepszego funkcjonowania dawnej jednostki."

- Dyrektor nie może opierać się jedynie na wiedzy zdobytej przed laty. Musi doskonalić swoje umiejętności, w tym sposoby komunikacji z uczniami, nauczycielami i rodzicami - mówi Radiu Wrocław Oksana Citak, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu.

"Musi co jakiś czas wpłynąć świeży oddech ze względu na zmiany, które następują gwałtownie. Zarówno w technologiach, jak i również metodach i stylach zarządzania, co jest dla dyrektora bardzo ważne. A już nie wspomnę o prawie oświatowym, które się zmienia non stop i które trzeba śledzić na bieżąco, tak że takie szkolenia są potrzebne, na pewno."

Cykl warsztatów zakończy się w marcu. Tym samym wałbrzyscy dyrektorzy dołączą do grona ponad dwustu innych osób przeszkolonych przez Instytut Heweliusza. To dyrektorzy placówek ze Świdnicy, Łodzi czy Wrocławia.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.