Wrocław technologicznym prymusem. Nadchodzi wrocławskie smart city

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-02-01 14:09
Dodaj do Wykop.pl
Wrocław technologicznym prymusem. Nadchodzi wrocławskie smart city - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Idea smart city, czyli inteligentnego miasta przyszłości, polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do usprawnienia funkcjonowania metropolii i poprawy jakości życia mieszkańców. Chodzi tu przede wszystkim o cyfryzację i automatyzację systemów miejskich - od transportu po gospodarkę odpadami. Przykładami miast, które wdrożyły wiele smart rozwiązań, są Barcelona, Singapur czy Seul.

Teraz także polskie miasta, w tym Wrocław, chcą podążać tą ścieżką. W połowie stycznia podpisano przełomowe porozumienie, na podstawie którego będzie można rozwijać we Wrocławiu sieć 5G i na jej bazie stworzyć rozbudowaną, inteligentną infrastrukturę miejską.


Smart city – porozumienie dla rozwoju technologicznego miast

Wrocław już od dawna uchodzi za jedno z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych miast w Polsce. Podpisanie porozumienia w sprawie wykorzystania technologii 5G do budowy inteligentnego miasta to kolejny krok we wdrażaniu wizjonerskich rozwiązań. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie ukrywa, że jego celem jest stworzenie metropolii nie tylko nowoczesnej, ale także przyjaznej mieszkańcom. Aby to osiągnąć, trzeba postawić na technologie, które realnie poprawią codzienne życie.

Jak w praktyce może wyglądać inteligentny Wrocław przyszłości? Będzie to miasto, w którym łatwiej się żyje, a błyskawiczny internet mobilny dostępny jest wszędzie i korzystać z niego może każdy, kto dysponuje dowolnym smartfonem, np. jednym z opisanych w wyszukiwarce https://komorkomat.pl/internet-mobilny/.

Sprawny transport miejski, monitorowanie zanieczyszczeń i hałasu, inteligentne oświetlenie – to tylko niektóre z zastosowań nowoczesnych technologii. Ale prawdziwą rewolucją może być wspomniany powszechny dostęp do superszybkiego internetu 5G, który ułatwi pracę i naukę zdalną, a także pozwoli na nowe formy rozrywki.


Porozumienie Wrocławia i UKE

Wrocław jako pierwsze duże miasto w Polsce podpisał porozumienie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w sprawie wykorzystania technologii 5G do budowy inteligentnego miasta. Dzięki temu będzie mógł rozwijać sieć prywatną 5G na swoim obszarze. To przełomowe wydarzenie, które pozwoli na wdrożenie wielu wspomnianych innowacyjnych rozwiązań ułatwiających życie mieszkańcom.


Miejska nowoczesna przyszłość dla społeczności i biznesu

Na podstawie porozumienia między UKE, Wrocławiem i Rzeszowem oraz Unią Metropolii Polskich miasto zyska dostęp do dedykowanych pasm częstotliwości 5G, które będą obsługiwać zarówno technologie mobilne, jak i internet stacjonarny. Pozwoli to na budowę i rozwój prywatnych sieci komórkowych, które będą służyć mieszkańcom i lokalnemu biznesowi.  Jakie konkretnie korzyści to przyniesie?

Po pierwsze, dzięki technologii 5G poprawi się jakość i dostępność internetu w mieście. Prywatne sieci komórkowe zapewnią szybkie i niezawodne łącze w dowolnym miejscu. To ułatwi codzienne funkcjonowanie oraz pracę firmom i startupom. Po drugie, nowoczesna infrastruktura umożliwi wdrożenie innowacyjnych rozwiązań bazujących na transmisji danych i analizie Big Data. Dane z czujników pomogą lepiej zarządzać miastem, ruchem i transportem. Wrocław stanie się jeszcze bardziej „smart”. Po więcej interesujących newsów technologicznych zapraszamy do serwisu https://komorkomat.pl/.

Reklama