Koszykarki KGHM BC Polkowice zdobyły Puchar Polski!

BT, PAP | Utworzono: 2024-02-04 17:40 | Zmodyfikowano: 2024-02-05 05:37
Koszykarki KGHM BC Polkowice zdobyły Puchar Polski! - fot. mat. prasowe ORLEN Basket Ligi

Oba zespoły zagrały ze sobą w sosnowieckiej hali po raz drugi w tym sezonie. 30 września w starciu o Superpuchar Polski lublinianki zwyciężyły 81:77.

W sobotnich półfinałach zespół z Polkowic pokonał PolskaStrefaInwestycji Eneę Gorzów Wlkp. 90:77, a lublinianki wygrały z MB Zagłębie Sosnowiec 79:72.

Przed meczem na środku boiska ustawiono okazały puchar. Na trybunach wśród publiczności zasiedli też polscy hokeiści, trenujący na sąsiednim lodowisku przed rozpoczynającym się tam w czwartek turniejem prekwalifikacji olimpijskich. Do Sosnowca przyjechali też kibice finalistów. Od początku nie żałowali gardeł i dłoni.

Pierwsza kwarta upłynęła pod znakiem wyraźnej przewagi ekipy z Polkowic, która prowadziła już nawet 27:10, po celnej "trójce" Emilii Kośli.

Kiedy w drugiej części Klaudia Gertchen dała polkowiczankom prowadzenie 38:20, wydawało się, że losy rywalizacji są przesądzone.

Tymczasem mistrzynie kraju, choć grały dość wąskim składem, wykorzystały przestój i niemoc strzelecką przeciwniczek i zdobyły 20 punktów z rzędu. W połowie spotkania był remis po 42 i po przerwie wszystko zaczęło się od początku.

Lublinianki w trzeciej kwarcie cały czas musiały odrabiać straty. Wyraźnie spieszyło się im do poprawienia wyniku, bo kiedy trzeba było wytrzeć parkiet, same użyły mopa.

Po 30 minutach KGHM BC prowadził 65:59. W ostatniej kwarcie zespół trenera Karola Kowalewskiego dyktował warunki na parkiecie i pewnie wygrał 91:68.

"Przed meczem czułem, że tak to może wyglądać. Że będziemy wysoko prowadzić i ta przewaga może nam uciec. Byliśmy na to przygotowani. Plan był taki, żeby przygotować sobie wszystko w pierwszej połowie, a w drugiej – +przykręcić śrubę+. I to się nam udało. Rywalki wróciły do meczu, ale na potem je przełamaliśmy i nie miały szans na ponowny powrót. Pojawiło się u nas pewne rozluźnienie, dlatego w połowie spotkania w szatni padło trochę mocnych słów" – podsumował trener Kowalewski.

Na starcie turnieju finałowego stanęło sześć zespołów. Drużyny z Polkowic i Lublina, jako uczestnicy Euroligi, zostały rozstawione w półfinałach. Pozostałe musiały grać w ćwierćfinałach. MB Zagłębie pokonało pierwszoligowy MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski 96:71, a gorzowianki wygrały z VBW Arką Gdynia 73:68.

Przed rokiem po puchar sięgnęły w Sosnowcu polkowiczanki, które pokonały w decydującym spotkaniu drużynę z Gorzowa Wlkp. 94:68.

Pierwszym w historii zdobywcą Pucharu Polski była Polonia Warszawa - w 1934 roku. Najwięcej triumfów, licząc edycje w XX i XXI wieku, ma w dorobku Wisła Kraków - 12.

KGHM BC Polkowice - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 91:68 (30:17, 12:25, 23:17, 26:9)

KGHM BC Polkowice: Stephanie Mavunga 25, Zala Friskovec 15, Klaudia Gertchen 13, Emilia Kośla 10, Julia Piestrzyńska 9,Weronika Gajda 8, Brianna Fraser 5, Brittney Sykes 4,Dragana Stankovic 2.

Polski Cukier: Veronica Burton 25, Bria Goss 25, Aleksandra Zięmborska 12, Dominika Fiszer 2, Justyna Adamczuk 2, Martyna Goszczyńska 2, Dominika Ullmann 0,Michella Nassisi 0, Julia Jeziorna 0, Dominika Ullmann 0.