Zakład przetwarzający bioodpady może powstać we Wrocławiu? Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie

Ida Górska, AO | Utworzono: 2024-02-13 07:18 | Zmodyfikowano: 2024-02-13 07:24
Zakład przetwarzający bioodpady może powstać we Wrocławiu? Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie - fot. Ida Górska / Radio Wrocław
fot. Ida Górska / Radio Wrocław

Zakład przetwarzający bioodpady miałaby stanąć przy ul. Szczecińskiej. W Radzie Osiedla Żerniki do późnego wieczora zbierano wnioski z uwagami mieszkańców dotyczącymi inwestycji.

"Na biurku miałem wczoraj tutaj około 400, ale teraz jest tego pewnie dwa razy tyle. My tutaj na Żernikach jesteśmy bardzo uczuleni na takie zakłady, które obsługują jakieś odpady — jesteśmy otoczeni nimi. Mamy tutaj Albę, mamy Chemeko, mamy dużo mniejszych firm. Każdy zakład stwarza nam coraz większe zagrożenie". - mówił przewodniczący Rady Osiedla Żerniki Michał Garstka.

Mieszkańcy zgłaszają szereg uwag dotyczących raportu oddziaływania na środowisko, który został przygotowany na wniosek inwestora.

"Z tego, co wiem, są to bioodpady i odpady po popogorzeliskowe i poubojowe I te wszystkie odpady mają być zwożone tutaj i przetwarzane tutaj. Jesteśmy tak naprawdę z każdej strony otoczeni wysypiskami śmieci i punkami przetwarzania odpadów". - mówi Małgorzata Czew, mieszkanka osiedla Żerniki, która również złożyła wczoraj swój wniosek z uwagami do Urzędu Miasta.

Na ten moment na wskazanej działce nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który będzie konsultowany z mieszkańcami, zaznacza Przemysław Gałecki:

"To z pewnością potrwa około roku, przygotowanie planu miejscowego dla tegoż terenu i do tego czasu, gdyby inwestor wstąpił o warunki zabudowy dla działki, o której mówimy, no to tych warunków zabudowy on nie otrzyma".

Mieszkańcy obawiają się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale również zwiększonego ruchu samochodów dowożących do zakładu odpady i korkowania się ulic. Przemysław Gałecki z Biura Prasowego Urzędu Miasta tłumaczy, że decyzja o powstaniu zakładu, jeszcze nie zapadła:

"Plan miejscowy zgodnie z procedurą będzie wyłożony, to będzie też czas, aby przedstawić swoje wnioski, swoje oczekiwania, swoje uwagi. Dopiero na bazie tego dialogu z mieszkańcami taki plan zostanie stworzony i przedłożony radzie miejskiej Wrocławia, aby to radni ostatecznie podjęli tę decyzję".

Procedura konsultacji społecznych kończy się dziś. Radni zachodnich osiedli Wrocławia zebrali ok. 1500 - 2000 wniosków mieszkańców w tej sprawie, które zamierzają dostarczyć do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wrocławia.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.