Co warto zabrać ze sobą na biwak? Sprawdź!

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-02-21 14:14 | Zmodyfikowano: 2024-02-21 14:15
Dodaj do Wykop.pl
Co warto zabrać ze sobą na biwak? Sprawdź! - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Kluczowy jest plan i wyposażenie

Zanim wybierzesz się na biwak, koniecznie zaplanuj trasę. Powinieneś zbadać teren, który zamierzasz eksplorować. Dobrze wcześniej sprawdzić pogodę oraz warunki, jakie panują w danym miejscu. Trasa musi zostać dopasowana do umiejętności oraz doświadczenia. Na biwaku przyda się mapa i kompas. Nawet jeśli na co dzień korzystasz z GPS-u w smartfonie, warto mieć ze sobą klasyczną mapę i kompas.

Gdyby w telefonie zniknął GPS, takie gadżety mogą okazać się niezastąpioną pomocą. Nie obejdzie się również bez namiotu i śpiwora. Wybierz taki namiot, który będzie odpowiadał nie tylko twoim wymaganiom, ale i np. liczbie osób. Musisz mieć pewność, że namiot będzie wodoodporny. Dobierz do niego wysokiej jakości śpiwór. Powinien zostać dostosowany do temperatury panującej w miejscu biwaku.

Nie zapomnij o podstawowych lekach przeciwbólowych, a także opatrunkach. Powinieneś przyszykować też apteczkę z niezbędnymi środkami na różne ewentualności. Czasami dojść może do stłuczenia, innym razem do oparzenia czy bólu głowy. Nawet jeśli nie chcesz kręcić się poza obozowiskiem po zmroku, lepiej zabrać ze sobą latarkę oraz zapasowe źródło światła. Spakuj nie tylko klasyczną latarkę, ale też różne czołówki turystyczne, dzięki którym w ciemności poczujesz się bezpieczniej.


O czym należy pamiętać, pakując się na biwak?

Podstawowym wyposażeniem na biwaku jest zestaw kuchenny. Należy zabrać ze sobą lekki zestaw, w którym będzie się znajdować m.in. patelnia, garnek, sztućce i naczynia. Nie zapomnij o zapasie paliwa do kuchenki turystycznej. Swoje posiłki planuj z wyprzedzeniem. Zabierz ze sobą prowiant o dużej zawartości kalorii, który można szybko i łatwo przygotować, ale też przechowywać. Dobrym pomysłem zawsze są orzechy, suszone owoce i batony energetyczne – posłużą jako przekąski na biwaku.

Nieoceniony jest zbiornik na wodę – a najlepiej kilka. Musisz mieć odpowiednią ilość wody pitnej, aby podołać wszelakim wyzwaniom na wyprawie. Jeśli masz możliwość, zabierz również filtr do wody. W ostateczności mogą to być tabletki do oczyszczania. Nie zapomnij o podstawowych artykułach do higieny osobistej, np. płynie do dezynfekcji, szczoteczce, paście i mydle. Dbanie o higienę osobistą jest niezwykle ważne, aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie podczas wyprawy. Do przechowywania różnych przedmiotów przydadzą się np. plecaki Under Armour lub innej marki.


Te rzeczy warto ze sobą zabrać

Na biwaku przydać się mogą narzędzia wielofunkcyjne. Dobrze zabrać ze sobą np. nożyk (scyzoryk), dzięki któremu będzie można poradzić sobie z wieloma problemami. Wielofunkcyjny scyzoryk pomoże otworzyć puszkę, naprawić sprzęt czy pokroić np. jedzenie. Jeśli jesteś fanem fotografowania, zabierz ze sobą aparat. Może się przydać, żeby uwiecznić piękne chwile spędzane na biwaku.

Poza cieszeniem się naturą za dnia warto mieć plan na wieczór. Aby się zrelaksować, możesz np. grać na gitarze lub czytać książki. Jeśli jesteś z kimś na wyprawie, możecie grać w karty lub inne ciekawe gry. To dobry pomysł po całodziennych aktywnościach w terenie. Chcesz zabrać ze sobą psa? Musisz mieć przy sobie wszystkie niezbędne przedmioty dla pupila. Poza wygodnym posłaniem czy ulubioną karmą pies powinien mieć swoją apteczkę pierwszej pomocy. Znaleźć się w niej musi np. płyn do dezynfekcji czy bandaże.

Jak widzisz, przygotowanie się na biwak wcale nie jest najłatwiejszym zadaniem. Zawsze wymaga odpowiedniej organizacji i dobrego, starannie opracowanego planu. Warto zachować równowagę między niezbędnymi przedmiotami spakowanymi do plecaka a własnym komfortem i bezpieczeństwem. Każdy biwak to wyjątkowe wydarzenie. Dostosuj więc wyposażenie do specyfiki zaplanowanej trasy.

Reklama