Ukazał się nowy, jubileuszowy rocznik świdnicki

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2024-02-28 09:15 | Zmodyfikowano: 2024-02-28 09:16
Ukazał się nowy, jubileuszowy rocznik świdnicki - fot. W. Bąkiewicz / UM w Świdnicy
fot. W. Bąkiewicz / UM w Świdnicy

O czym przeczytamy w najnowszym, wyjątkowym wydaniu? To Radiu Wrocław zdradza Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Świdnicy:

"O historii koła polskiego związku filatelistów w Świdnicy, o dzwonach świdnickiego kościoła pokoju, czy też o przestrzeni miejskiej w utworach Tomasza Hrynacza. Co ciekawe, w tym jubileuszowym roczniku opublikowani są autorzy i tytuły wszystkich publikacji. Oglądnąć możemy również okładki wszystkich numerów."

"To już 50. tom wydawany przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. To rocznik świdnicki, w którym publikujemy tematy poświęcone wydarzeniom historycznym miasta, ale również regionu. Prezentowane są tam sylwetki ciekawych osób, omawiane również wydarzenia kulturalne, społeczne." - dodaje Magdalena Dzwonkowska:

W każdym roczniku znajduje się także kronika wydarzeń roku poprzedniego. -Współpracują z nim regionaliści, historycy i pasjonaci, którzy opisują poszczególne dzieje miasta, w których się specjalizują - mówi nam Małgorzata Gryń-Chlebicka z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

"Taka energia miasta jest widoczna właśnie w kalendarium, no i w statystykach. Pozostałe teksty prezentują przestrzenie historii, które są najbardziej interesujące. Pan Bryla np. interesuje się kościołem pokoju. Są też teksty dotyczące ważnych osób w naszym mieście."

W publikacji wydawnictwa nie przeszkodził nawet stan wojenny. Gdzie tkwi sekret nieprzerwanej redakcji przez 50 lat? "To pasja" - przyznaje Małgorzata Gryń-Chlebicka:

"Ja mam takie przekonanie, że to jest taka determinacja. Determinacja regionalistów, pasjonatów Świdnicy, tych którzy się w Świdnicy przecież nie urodzili, ale Świdnicę pokochali tak naprawdę i ten rocznik jest efektem takiej naprawdę miłości, sympatii do miasta."

Rocznik jest wydawany w formie papierowej i dostępny w Muzeum Dawnego Kupiectwa czy Informacji Turystycznej. Pierwszy numer w wersji cyfrowej planowany jest na przyszły rok.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.