Pracują nad innowacyjnym magazynem energii, to wspólny projekt naukowców z Politechniki Wrocławskiej i europejskich uczelni

Ida Górska, AO | Utworzono: 2024-03-14 06:46 | Zmodyfikowano: 2024-03-14 06:50
Pracują nad innowacyjnym magazynem energii, to wspólny projekt naukowców z Politechniki Wrocławskiej i europejskich uczelni - fot. archiwum Radia Wrocław
fot. archiwum Radia Wrocław

Prof. Przemysław Moczko - kierownik zespołu badawczego na wrocławskiej uczelni tłumaczy, że technologia zakłada wykorzystanie terenów kopalnianych:

"To jest też jeden z celów tego projektu, że można spróbować aktywizować te tereny, dać im nowe życie. W ramach tego projektu powstanie demonstrator technologii, małoskalowy magazyn energii. Powstanie w Polsce w kopalni Turów".

Nad technologią z Polakami pracują również naukowcy z Grecji, Rumunii i Czech. To pierwszy międzynarodowy projekt badawczy w ramach programu Horyzont Europa. Jak powiedziała nam prof. Katarzyna Chojnacka, to wyjątkowa współpraca:

"Bardzo ważne w tym wszystkim, jest również nawiązanie bardzo dobrych kontaktów, budowanie relacji z naukowcami innych uczelni, ale również z działami projektów. Chodzi o to, abyśmy uzyskiwali zaproszenia do projektów".

Całkowity budżet projektu wynosi ponad 3,5 miliona euro, z czego na badania przeprowadzone na Politechnice Wrocławskiej przeznaczono milion euro.

"Projekt jest Europejski z wieloma partnerami. Tutaj mamy zupełnie wstępnie wytypowanych kilkadziesiąt tysięcy lokalizacji w całej Europie. To jest kolejna duża część tego projektu, czyli stworzenie bazy danych i określenie potencjału tej technologii". - mówi prof. Przemysław Moczko.

- To pierwszy międzynarodowy projekt badawczy realizowany w ramach programu Horyzont Europa - dodaje prof. Katarzyna Chojnacka

"Te pomysły powinny być innowacyjne, przełomowe. Ta przełomowość projektu oznacza, że rozwiązania do te pory stosowane, zostaną wycofane. Budżet programu Horyzont Europa wynosi ponad 100 mln euro".

Projekt potrwa trzy lata i zakłada powstanie małoskalowego magazynu energii w kopalni Turów.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.