Czy wizyta w ZOO wpływa pozytywnie na zdrowie? Sprawdzą to naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Ida Górska, AO | Utworzono: 2024-03-19 06:17 | Zmodyfikowano: 2024-03-19 06:20
Czy wizyta w ZOO wpływa pozytywnie na zdrowie? Sprawdzą to naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - fot. archiwum Radia Wrocław
fot. archiwum Radia Wrocław

Na takie pytanie odpowiedzą wrocławscy seniorzy, którzy biorą udział we wspólnym projekcie ogrodu zoologicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W badaniu bierze udział 250 seniorów:

"-Trochę dla nauki, trochę dla siebie samej, dla towarzystwa
-Lubimy chodzenie, ja mam pieska, więc też to dla mnie jest przyjemny spacer. Na łonie natury, w spokoju, w ciszy, mnóstwo atrakcji do obejrzenia.
-Mieliśmy nawet karnet wykupiony i tu byliśmy nieraz dwa razy w tygodniu".

Seniorom przed i po wycieczce rozdawane są ankiety. Znajdą w nich pytania o to, czy wizyty w zoo polepszają jakość życia, jakość snu i czy wpływają na aktywność fizyczną. Koordynatorką projektu jest dr Dagmara Gaweł-Dąbrowska z Uniwersytetu Medycznego:

"Pytamy również seniorów, bo oczywiście mamy do nich takie własne pytania; czy kwestie ochrony środowiska są dla nich istotne. Pytamy ich, czy segregują śmieci, czy oszczędzają wodę. Czy oszczędzają prąd. Więc zdrowie z jednej strony, ale z drugiej zdrowie w takim pojęciu pełnym, środowiskowym".

"-To jest zdrowotne, bo w domu to się tyle nie chodzi. A tu pochodzi się. Te 7 tys. kroków zrobimy.
-Jakbym nie brała udziału w tym projekcie, to do zoo dzisiaj bym nie przyszła.
-Uważam, że mam dobrą kondycję Jak chodzi o wiek, to kondycja idzie w parze - ale nie narzekam”.

To wspólny projekt wrocławskiego ogrodu zoologicznego i Uniwersytetu Medycznego, mówi Marta Zając-Ossowska, dyrektorka zoo:

"Połączenie uczelni z biznesem. No my jesteśmy jako spółka miejska, mamy tą swoją misję i te badania naukowe to jest coś ważnego. Korzystamy z wiedzy naukowców i na podstawie tego jesteśmy w stanie wypracować pewne artykułu naukowe i upowszechnić te rezultaty badań.

Uczestnicy poniedziałkowego spaceru pokonali 6 000 tys. kroków, co dla osób starszych jest zalecanym przez WHO dziennym dystansem. Rezultatem projektu będzie przygotowanie dla ogrodu zoologicznego propozycji ścieżki edukacyjno-zdrowotnej.

POSŁUCHAJ:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.