DRJ: "Błękitno-zielona infrastruktura, czyli między suszą a powodzią"

Piotr Słowiński, JD | Utworzono: 2024-03-18 14:51 | Zmodyfikowano: 2024-03-18 17:04
DRJ: "Błękitno-zielona infrastruktura, czyli między suszą a powodzią" - fot. ilustracyjna / Radio Wrocław
fot. ilustracyjna / Radio Wrocław

To finał projektu realizowanego przez Fundację Sendzimira i samorząd. "Kiedy właściciele nowych działek budowlanych kopią nowe studnie, to w innych studniach zaczyna brakować wody" - mówi burmistrz Leśnej Szymon Surmacz. "To pokazuje, że problem utrzymania zasobów wody jest kluczowy dla ludzi. Nie tylko dla przyrody."

Miasto za 4 miliony złotych realizowało projekt zagospodarowania przestrzeni w taki sposób, by powstały miejsca, w których gromadzona jest woda, zachowywana odporna na suszę zieleń, obiekty dające cień i spowalniające odpływ deszczówki. Powstały także instalacje pokazowe.

Ilona Goska i Maria Wiśnicka z Fundację Sendzimira podkreślają, że potrzebne są nie tylko twarde działania, ale i lepsze zrozumienie sprawy, która dotyczy jakości życia.

- W czasie kampanii wyborczej można pytać kandydatów o to jak zamierzają dbać o zieleń, o wodę - mówią.

Ilona Biedroń z Fundacji Zdrowa Rzeka i IMGW podkreśla, że "dbałość o wody ma kluczowe znaczenie dla jakości życia."

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj dodaje, że "zmiany klimatyczne powodują, że nawet w górach wody jest dużo mniej niż kiedyś. Nawet jeśli opady są podobne, to jednak są gwałtowne i woda szybko odpływa. Już teraz turystyczne miejscowości mają problemy z wodą."

W hotelach bez wody nie będzie turystów, bez wody nie będą mogli żyć mieszkańcy. Dlatego ta sprawa jest taka ważna.

"Projekt "Miedzy susza, a powodzią. Błękitno-zielona infrastruktura w gminie Leśna" korzysta z dofinansowania o wartości 836 960 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu; obszar programowy: Klimat. Celem projektu jest zwiększenie odporności gminy Leśna na zmiany klimatu, szczególnie susze i powodzie, poprzez realizacje systemu błękitno-zielonej infrastruktury, w tym demonstracyjnej bazy edukacyjnej oraz kampanii informacyjnej o zasięgu regionalnym. Potrwa od 1 grudnia 2021 do kwietnia 2024 r. Wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy."


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.