Kolejny raz muzycy z całego świata spotykają się na tym festiwalu

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2023-08-24 17:28 | Zmodyfikowano: 2023-08-24 17:30
Kolejny raz muzycy z całego świata spotykają się na tym festiwalu - fot. RW
fot. RW

To w tym miejscu młodzi aspirujący muzycy z całego świata spotykają się z uznanymi i doświadczonymi instrumentalistami. Wspólnie zgłębiają dzieła muzyczne, ale i rozmawiają o roli muzyki w społeczeństwie.

Wraz z Viviane Hagner, doświadczeni „seniorzy" i „juniorzy" będą zgłębiać ponad 50 utworów z repertuaru klasycznego i współczesnego. Szczególnie wybitni, młodzi muzycy pełnią tu wyjątkową rolę „mentorów". Wymiana doświadczeń, inspiracja i chęć dokonania nowych odkryć to główne siły napędowe warsztatów festiwalowych - przekonują organizatorzy.

Nie zabraknie też części dla wszystkich chętnych, bo efekty swoich prac muzycy będą prezentować podczas koncertów w Krzyżowej, Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju oraz w Kościołach Pokoju w Świdnicy i Jaworze. Pierwszy, inauguracyjny już dziś o 18.00.

Swój udział potwierdzili wszyscy wybrani juniorzy oraz wszyscy zaproszeni seniorzy. Spodziewamy się publiczności z Dolnego Śląska i całej Polski, a także z Niemiec i innych sąsiednich krajów europejskich. Przez miłośników muzyki klasycznej festiwal jest znany i doceniany nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny, ale także na możliwość uczestniczenia we wszystkich próbach instrumentalnych i życiu festiwalowym. Korzystając z oferty ośrodka w Krzyżowej, gdzie mieszkają muzycy, istnieje możliwość głębszego przezywania wydarzeń festiwalowych, między innymi poprzez udział we wspólnych posiłkach z muzykami oraz w spotkaniach towarzyskich po koncertach i w czasie wolnym od prób. Szczególnie dużą popularnością gości zagranicznych cieszą się wycieczki z przewodnikiem po Krzyżowej i odkrywanie historii tego miejsca w kontekście ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi oraz procesu pojednania między Polską a Niemcami.

Krzyżowa, jako miejsce festiwalu, to europejskie miejsce z niemiecką i polską historią, z Akademią Europejską i Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży. To miejsce symbolizujące międzynarodowe zrozumienie i pojednanie. Pytaniem przewodnim sympozjów będzie: „Kultura, jako zwierciadło światowych wydarzeń: jak za pomocą muzyki wzmocnić pokojową Europę w czasach kryzysu?". Temat ten będzie dotyczył również faktu, że publiczność muzyczna, wstrząśnięta wydarzeniami wojny, zdała sobie sprawę, że tak naprawdę mało wie o muzyce Ukrainy. Ta sytuacja właśnie się zmienia, tylko dlaczego najpierw musi wybuchnąć wojna?


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.