Dyrektorka wrocławskiego ZOO złożyła do prokuratury zawiadomienie na prezeskę ogrodu

Radio Wrocław, PAP, AO | Utworzono: 2024-03-26 16:19 | Zmodyfikowano: 2024-03-26 16:21
Dyrektorka wrocławskiego ZOO złożyła do prokuratury zawiadomienie na prezeskę ogrodu - fot. archiwum Radia Wrocław
fot. archiwum Radia Wrocław

Marta Zając-Ossowska jest dyrektorką generalną wrocławskiego zoo od lipca 2023 roku, gdy została wybrana wygrywając międzynarodowy konkurs. Negatywnie ocenia sytuację, jaka tam panuje w zoo powiedziała PAP "dziś mówiąc o tym, że we wrocławskim zoo obowiązuje prawo dżungli, nikt nie ma na myśli zwierząt".

"Wizytówka miasta jest dziś symbolem szastania publicznymi pieniędzmi. Gdy zaczęłam stanowczo reagować na te nieprawidłowości, stałam się celem ataków. Próbowano mnie dyskredytować" - powiedziała PAP Marta Zając-Ossowska.

Zając-Ossowska twierdzi, że od pół roku prosiła o spotkanie z prezydentem w tej sprawie, a "jego najbliżsi współpracownicy doskonale wiedzieli, co dzieje się za bramami wrocławskiego zoo". We wtorek złożyła zawiadomienie w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Informuje w nim o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezes zarządu Joannę Kasprzak.

"Nie mogę mówić o tym, co znalazło się w zawiadomieniu. Jako dyrektor generalna zoo, nie mam jednak wątpliwości, że po jego lekturze, odpowiednie służby powinny natychmiast zdecydować o zabezpieczeniu wszystkich dokumentów przetargowych i innych dowodów wskazujących na działania prezes zarządu" - powiedziała PAP dyrektorka generalna. Dodała, że sprawa dotyczy artykułów kodeksu karnego mówiących m.in. o działaniu na szkodę właściciela mienia czy wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym.

Prezes zarządu zoo Joanna Kasprzak zaprzecza. "Wszelkie działania podejmowane w spółce ZOO Wrocław są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, w tym oczywiście także te dotyczące postępowań przetargowych. Przetargi są jawne, a dokumentacja dostępna zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Stąd odbieram to doniesienie do prokuratury jako działanie wyłącznie polityczne" - przekazała PAP prezes.

Marta Zając-Ossowska oprócz pracy w zoo zaangażowała się w politykę. W najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia, będzie kandydowała do Rady Miejskiej Wrocławia z ramienia Trzeciej Drogi.

"W mojej ocenie, to brudna kampania kandydatki Trzeciej Drogi do rady miejskiej i próba uderzenia w prezydenta Wrocławia i popierającą go Platformę Obywatelską. Nie przesądzając tego, co jest w doniesieniu - złożenie go na 10 dni przed wyborami, w szczycie kampanii wyborczej, ma tylko jeden cel: wpłynąć na przebieg wyborów we Wrocławiu" - skomentował dla PAP Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Wrocławski ogród zoologiczny został założony w 1865 roku. Na 33 hektarach jest prezentowanych ponad 1,1 tys. gatunków zwierząt, zoo jest pod tym względem w światowej czołówce. Jest także jednym z najczęściej odwiedzanych ogrodów zoologicznych w Europie. W 2023 roku sprzedano ok. 1,7 mln biletów.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (2)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~A kuku2024-03-27 07:05:15 z adresu IP: (2a00:f41:70a3:1776:7a2a:x:x:x)
I tylko zdanie, że dyrektorka kandyduje z listy konkurencyjnej do Pani Prezes... I jakoś tak smutno się robi, że nawet w klatkach zoo polityka trwa. Godny następca folwarku zwierzęcego, zoo Wrocław. I tylko zwierząt żal.
~Mleko 2024-03-26 20:13:17 z adresu IP: (2a00:f41:7019:fcc:0:x:x:x)
się rozlało....