Literatura #14/2024: Victor Ficnerski, Marcin Styczeń, Mariusz Gładzik

Jacek Antczak, Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2024-04-05 12:00 | Zmodyfikowano: 2024-04-05 12:00
Literatura #14/2024: Victor Ficnerski, Marcin Styczeń, Mariusz Gładzik - Literatura #14/2024
Literatura #14/2024

W audycji książkowej RWK gościli:

Victor Ficnerski – poeta, prozaik, wrocławianin publikował w „Wyspie„”, „Fabulariach”, „Czasie literatury” czy „Ricie Baum”. Fragmenty jego mikropowieści ukazywały się w książkach: „Dzieci wolności” i „Przewodnik po zaminowanym terenie 2″. Zadebiutował tomikiem „w tym mieście” (wydawnictwo papierwdole), teraz ukazał zbiór miniatur prozą „Speedrun pop” (Katalog Press). 

POSŁUCHAJ


Marcin Styczeń – „Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z Ernestem Bryllem i oznajmiłem mu, że pracuję nad muzyką do jego wierszy, zapytał mnie: „a jaką ty masz idee, co ty byś chciał przez moje wiersze światu powiedzieć”. Zanim zdążyłem się odezwać, Mistrz mówił dalej: „wiesz, mnie się wydaję, że to by można zamknąć w pytaniu, co się z nami stało?” – opowiadał kiedyś nasz gość. Spotkanie z bardem rozpoczęliśmy od wysłuchania utworu „Odprowadzam moją młodość”, gdyż to ostatnia piosenka, którą specjalnie dla Marcina Stycznia napisał śp. Ernest Bryll. Miała być dla piosenkarza opowieścią o pożegnaniu młodości i wejściu w wiek średni, ale po śmierci Ernesta Brylla nabrała zupełnie innego wymiaru...

POSŁUCHAJ


Mariusz Gładzik – „Pierwsze opowiadania pisałem już w podstawówce. Niestety zeszyty, które wówczas zapisywałem przepadły i prócz mnie nikt ich nie widział...”. Za to pozostały wspomnienia dziadka, który zawsze miał mnóstwo opowieści dla Mariusza, a potem przekazał mu swój pamiętnik. Wraz z nim wspomnienia rzezi wołyńskiej, utracie najbliższych, szaleństwie wojny i powojennych losach w Górach Izerskich. Wszystkie te historie trafiły do książki „Zapach prochu i lawendy” (Wydawnictwo Novae Res).

POSŁUCHAJ


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.