W Kłodzku uruchomiono pierwszy szkolny gabinet stomatologiczny

Bartosz Szarafin, WK | Utworzono: 2024-04-15 10:19 | Zmodyfikowano: 2024-04-15 10:26
W Kłodzku uruchomiono pierwszy szkolny gabinet stomatologiczny - fot. Facebook/ Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka
fot. Facebook/ Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka

Jego funkcjonowanie będzie współfinansowane w ramach kontraktu z NFZ. Które dzieci skorzystają? To wyjaśnia Burmistrz Michał Piszko:

- Wszystkie dzieci, które chodzą do szkół, których organem prowadzącym jest Burmistrz Miasta Kłodzka, wszystkie te dzieci będą mogły skorzystać przede wszystkim z przeglądu jamy ustnej i uzębienia, a jeżeli zajdą przypadki takie, w których trzeba będzie ingerować, na następne wizyty już z rodzicami dzieci z tych szkół będą przyjeżdżały na leczenie stomatologiczne.

Miasto stworzyło gabinet przy współpracy ze dentystami, opisuje Michał Piszko:

- Udostępniliśmy pomieszczenie, jak i również przygotowaliśmy je, po prostu wyremontowaliśmy to pomieszczenie. Całe wyposażenie gabinetu ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami przyjechało od darczyńców, od podmiotów które świadczą tego typu usługi, czyli ambasadorów uśmiechu. Uważam, że jest to dobry pomysł i warto, żeby tego typu gabinety były, bo najważniejsza jest prewencja.

Podobne gabinety od kilku lat funkcjonują już w szkołach w Wałbrzychu. Stomatolodzy przy współpracy z higienistkami stomatologicznymi dokonują przeglądów uzębienia i uczą dzieci dbania o zęby. Tak jest m.in w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 1, opisują nam Zuzia, Nadia i Kacper:

- Pani na jakiejś lekcji w jeden dzień zabiera nas do gabinetu i robi nam przegląd zębów. Raczej nie boli. Jeżeli mamy jakiegoś zęba do leczenia i jeżeli u nas da się to wyleczyć, to jak najbardziej możemy przyjść na przerwie i to zrobić. No i to nie boli nic, wszystko dobrze. Czasami coś Pani powierci, żeby wsadzić jakieś laki.

W Wałbrzychu wojnę próchnicy wytoczono już w 2016 roku, tworząc gabinety w kolejnych szkołach, potwierdza dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Leonard Górski:

- W Wałbrzychu w znacznym stopniu ta próchnica się zmniejszyła. No przede wszystkim dzieci od przedszkola są pod opieką stomatologa. Jest to w sposób zabawny pokazywane w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej, o to żeby ząbki były zdrowe i żeby się z nimi nic nie działo. Więc nad tym pracują Panie, które są zatrudnione w gabinecie.

W gabinetach poza przeglądem, można wykonać drobne zabiegi jak lakowanie zębów. Nie przeprowadza się natomiast wyrywania czy leczenia kanałowego.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.