Maj w Światowidzie

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2024-05-13 17:39 | Zmodyfikowano: 2024-05-13 17:39
Maj w Światowidzie - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Ascetic | Jazz w Światowidzie | 17 maja 2024 godz. 19.00
bilety: 30 zł, dostępne na Kupbilecik.pl oraz w sekretariacie ODT*; z kartą seniora bilety po 20 zł

Ich muzyka świetnie oddaje atmosferę polskiego jazzu końca lat 60, hipnotyzując melodiami, spowolnieniami tempa, pulsem basu, harmonicznym wsparciem fortepianu, odważnym i nowatorskim solo klarnetu/ saksofonu. Przeglądanie się w jazzowej klasyce w wypadku Ascetic owocuje jednak pomysłowością i oryginalnością w tworzeniu warstwy muzycznej, odkrywaniem nowych możliwości, co dla słuchaczy okaże się zapewne pasjonujące!

Wśród ich muzycznych inspiracji są m.in.: kwartet Johna Coltrane'a, muzyka Hildegardy z Bingen, chorał gregoriański, muzyka amerykańskich minimalistów takich jak Steve Reich czy Terry Riley, a także zespół The Necks. Intencją lidera zespołu było stworzenie platformy muzycznej, za pomocą której będzie można wejść w głąb, doświadczyć wspólnoty w poszukiwaniu transcendencji i dzielić się tym z słuchaczami. Ascetic to wspólna droga w tym kierunku.

Mateusz Rybicki - klarnet, saksofon tenorowy
Tomasz Kaczmarek - fortepian
Ju Ghan - kontrabas
Jakub Jugo – perkusja

 

Suity, sonaty i chiński tamburyn | Światowid klasycznie | 24 maja 2024, godz. 18.30
bilety: 25 zł, dostępne na Kupbilecik.pl oraz w sekretariacie ODT*; z kartą seniora bilety po 15 zł

Tytuł koncertu brzmi może trochę żartobliwie, ale Fritz Kreisler, autor utworu „Chiński tamburyn" też był niezłym żartownisiem. Najbardziej znane są jego liczne utwory w starym stylu. Co zabawne ów wielki wirtuoz skrzypiec i kompozytor utrzymywał, że są to jego opracowania nieznanych manuskryptów z XVIII i XIX wieku. Do tej mistyfikacji Kreisler przyznał się sam dopiero po wielu latach! Program koncertu wypełni ponadto monumentalna muzyka Ludwiga van Beethovena oraz utwory dwóch kompozytorów związanych z Paryżem - Manuela de Falli i Maurice'a Ravela.

Suita Manuela de Falli jest zbiorem miniatur, rodzajem wędrówki po regionach kultury hiszpańskiej. Kompozytor, tworząc zmieniające się kalejdoskopowo muzyczne obrazy interesująco zobrazował ludową emocjonalność, rozpiętą między głębokim śpiewem a żywiołową rytmiką. W zupełnie inne regiony Europy przeniesie nas autor słynnego „Bolera". Swoje „Tzigane" napisał jako wirtuozowski utwór w stylu rapsodii węgierskiej, ale czy uda się pianistce zagrać na fortepianie zgodnie z intencją kompozytora dźwięki imitujące charakterystyczne dla muzyki cygańskiej cymbały – przekonamy się na koncercie.

Wystąpią: Dorota Mańkowska (fortepian), Karol Tobor (skrzypce)


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.