Politechnika Wrocławska przyznała kolejny tytuł doktora honoris causa

Mateusz Florczyk, WK | Utworzono: 2024-05-15 14:50 | Zmodyfikowano: 2024-05-15 14:51
Politechnika Wrocławska przyznała kolejny tytuł doktora honoris causa - fot. Mateusz Florczyk
fot. Mateusz Florczyk

Tytuł został przyznany za lata współpracy profesora z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej. Za nim oficjalnie odsłonięto nazwisko profesora na muralu Politechniki, odczytano laudację na cześć francuskiego naukowca. Jest to kolejny wspaniały moment dla naszej uczelni, mówi Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej:

- Profesor Morou bywał u nas gościem na Politechnice, również zanim pojawił się ten pomysł. Ta współpraca jest faktyczna, nie tylko taka towarzyska, typu, że ktoś się pozna na konferencji, ale faktycznie były to wspólne badania.

Tytuł doktora honoris causa PWr to wyraz uznania dla wybitnych osiągnięć profesora dla światowej nauki, w szczególności za opracowanie metody wzmacniania ultra-krótkich optycznych impulsów laserowych o ekstremalnych mocach. Sam laureat nie ukrywał zadowolenia, że to właśnie w Polsce został uhonorowany takim tytułem:

- Mam na myśli, kiedy otrzymujesz taki honor od Polski, od instytucji, od razu myślisz o Koperniku i tak dalej. Polska zawsze odgrywała dużą rolę w nauce.

Prof. Mourou jest członkiem Haut Collège w École Polytechnique oraz emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Michigan. W 2012 roku został odznaczony Legią Honorową Francji.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.