Ostrzeżenia przed burzami i upałami

IAR, GN | Utworzono: 2024-07-10 07:40 | Zmodyfikowano: 2024-07-10 08:24
Ostrzeżenia przed burzami i upałami - fot.Jumbo0/Wikipedia
fot.Jumbo0/Wikipedia

Deszcz, grad, silny wiatr, nawet trąby powietrzne

Ostrzeżenia przed nawałnicami zaczną obowiązywać w południe i będą utrzymane do godzin nocnych. Największe zagrożenie burzami synoptycy przewidują na zachodzie Polski - na Pomorzu, przez Wielkopolskę, po zachodnią część Dolnego Śląska. Tam prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu lokalnie do 80 milimetrów oraz porywy wiatru mogące lokalnie osiągać 120 kilometrów na godzinę. Miejscami spodziewany grad, możliwe jest również wystąpienie trąb powietrznych.

W Polsce centralnej, w pasie od Gdańska i Elbląga, poprzez Bydgoszcz i Łódź, po Wrocław i Katowice, obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Tam może spaść nawet 55 milimetrów deszczu, a porywy wiatru będą osiągać 100 kilometrów na godzinę.

Upał nie odpuszcza. Do 35 stopni

W niemal całej Polsce obowiązują również ostrzeżenia przed upałami. Termometry we Wrocławiu pokazują ponad 35 stopni. Temperatura minimalna w nocy może wynieść 22 stopnie. Upały nie będą odczuwalne jedynie na krańcach północno-zachodnich oraz w okolicach Półwyspu Helskiego.

Jeśli nie trzeba, lepiej nie wychodzi z domu, uważać muszą szczególnie osoby starsze i dzieci. Czasem jednak nie ma wyboru i trzeba pójść na przykład do lekarza. Mama trójki małych dzieci, do przychodni przy ulicy Dobrzyńskiej, starała się iść zacienioną częścią ulicy:

W przychodniach, sklepach czy muzeach można skorzystać z klimatyzowanych pomieszczeń. Lekarze przypominają, aby nie ustawiać zbyt niskiej temperatury, różnica w aucie i na zewnątrz, nie powinna być większa niż 5-10 stopni.

Medyczne ABC na upały

Legnickie pogotowie przypomina najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania. Szczególnie muszą uważać osoby starsze i dzieci. "Od 8:00 do 16:00 staramy się nie wychodzić w ogóle. Jeżeli naprawdę musimy, to używamy filtrów minimum 30. Do tego nakrycia głowy i ubrania, które będą nas chroniły przed słońcem. Do picia woda - nie pijemy słodkich napojów" - przypomina rzecznik pogotowia Szymon Czyżewski.

Warto też pamiętać o stopniowym ochładzaniu podczas kąpieli, do wody trzeba wchodzić stopniowo. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (zaburzenia świadomości, utrata przytomności, objawy udaru cieplnego, oparzenia), trzeba wezwać pogotowie.

Posłuchaj relacji Elżbiety Osowicz:

00:00
00:00


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.