Festiwal WROsound świętuje 15 lat!

GN | Utworzono: 2024-07-10 13:29 | Zmodyfikowano: 2024-07-10 13:29
Festiwal WROsound świętuje 15 lat! - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Wrocławska impreza obchodzi w tym roku 15 lat istnienia. Z tej okazji organizatorzy przygotowali line-up z koncertami specjalnymi, powrotami ulubionych artystów oraz silną reprezentacją lokalnego podwórka muzycznego. Wyjątkowym wydarzeniem na scenie głównej będzie występ Małpy, który z okazji swojego jubileuszu zagra kultowy album „Kilka numerów o czymś” – wydany 15 lat temu. Artystą powracającym na WROsound jest choćby Christian Löffler, niemiecki muzyk wystąpił na festiwalu w 2016 roku w ramach weekendu zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury. W 2024 roku zaprezentuje materiał z nowego albumu „A Life”, który wydał w kwietniu. Ponownie zobaczymy również zespół ONUKA, który zagrał na placu przed Impartem w 2019 roku. Ich brzmienie to organiczna mieszanka elektroniki, współczesnej muzyki pop i ukraińskich instrumentów ludowych. ONUKA jest pierwszym zespołem, który przedstawił szerokiej publiczności bogate dziedzictwo kultury ukraińskiej w kontekście muzyki współczesnej.

Festiwal otworzy susk & slotkakotka123 – rapowy girlsband, który płynie na fali buntu pokolenia Z. Za tłuste bity odpowiada slotkakotka123, a za wersy dotyczące tożsamości, pozycji kobiety i osoby queerowej w społeczeństwie oraz kryzysów zdrowia psychicznego – susk. Na dużej scenie zobaczymy także Bisza. Rapera cenionego za swoją wyobraźnię literacką, zafascynowanego twórczością Gombrowicza oraz Davida Fostera Wallaca, który stawia na refleksyjny, poetycki rap. Artyście towarzyszyć będzie live band w składzie: Monika Fortuniak, Marcel Witkowski i DJ Paulo. Za chwytliwe hity z autoironicznymi, słodko-gorzkimi i mocno nostalgicznymi tekstami piosenek będzie odpowiadać zespół Lordofon. Ich drugi krążek „Passé” pełen indie rocka, punku i rapu zrobił furorę wśród odbiorców, ale i krytyków. Klimatyczne przedstawienie zaprezentuje Kasia Lins – artystka kameleon, która nadal koncertuje w ramach trasy promującej jej ostatni album „OMEN”. W nowym wcieleniu Kasia prezentuje kobiecość w wydaniu femme fatale. Na dużej scenie pojawią się także wrocławscy artyści. Oxford Drama, czyli Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka niedawno wydali swój czwarty album – „The World Is Louder”.

Więcej lokalnych brzmień znajdziemy na scenie „Tak Brzmi Wrocław”. IgnaNaĆwielu to hip-hopowa grupa, którą tworzą raperzy Jakub „Igna” Ignasiak, Maciej „Ćwielu” Ćwieluch oraz producent Dominik „The.es” Skwarek, a wspólną projektu jest dbałość o słowo, bo to właśnie słowem w rapie i sztuce się jarają. W 2022 roku wydali debiutancki album „Płyta po Burgerze”. Nostalgiczną elektronikę przepełnioną emocjami zaserwuje villaz – wrocławska producentka i wokalistka. Na koncie ma minialbum „how it feels to be 19”. Twórczość villaz to nie tylko dźwięki – to przede wszystkim emocje, przeżycia i momenty skompresowane w jedną muzyczną całość. BSK to duet raperów z Wrocławia (JAY-K, FIFI), a konkretnie jego dzielnicy Biskupina. Okrzyknięci odkryciem roku 2023 przez platformy Turtle Hype i Daily Grind, a magazyn „newonce” nazwał ich mianem „nieoszlifowanych diamentów”.

Indie klimat okraszony gitarowymi wstawkami wprowadzi muzyczny ekstrawertyk – Marek Niedzielski. Jego muzyka pozbawiona jest niepotrzebnych ozdobników, by w myśl odwzorowania rzeczywistości – dostarczać nam jedynie najczystszych emocji, które nie zawsze są idealne. Do tej pory wydał EPkę „Pies” oraz płytę „Aby do wiosny”, ale jeszcze w tym roku ukaże się jego drugi album. Duet imasleep tworzą art pop, z którym miksują różne style. Filip jest samoukiem gitary elektrycznej, akustycznej i basowej. Karol – wokalistą i tekściarzem, który śpiewa od szóstego roku życia, choć nie chodził do szkół wokalnych. Na swoim koncie mają już kilka singli, w tym utwór „pictures”, który trafił na ścieżkę dźwiękową serialu „BringBackAlice” produkcji HBO MAX. Z kolei Pola Chobot & Adam Baran to jeden z najciekawszych głosów polskiej muzyki alternatywnej. Ich twórczość charakteryzują poetyckie, mocne teksty oraz emocjonalny wokal i niekonwencjonalne gitary. Ostatnie wydawnictwo, album „Burza” ukazał się w kwietniu tego roku. Na koniec drugiego dnia festiwalu organizatorzy przygotowali wyjątkowe afterparty – koncert duetu Jeszcze oraz DJ set w wykonaniu naked relaxing.

Strefa Kultury Wrocław nadal będzie realizować wydarzenie w duchu less waste. Wśród tych działań znajdziemy m.in.: ograniczanie druków do minimum, oddawanie materiałów reklamowych do upcyclingu, polewanie darmowej kranówki, sadzenie zielonej scenografii lub budowanie jej po prostu ze śmieci, jeżdżenie bezemisyjnymi autami, wspieranie zrównoważonego transportu, ograniczanie plastiku i sadzenie lasów. Organizatorzy z każdym rokiem wprowadzają również coraz więcej udogodnień dla osób ze specjalnymi potrzebami, by festiwal był jak najbardziej dostępny.

WROsound 2024 odbędzie się w dniach 19-20 lipca na zielonym placu przed wrocławskim Impartem przy ul. Mazowieckiej 17.

Bilety są dostępne na stronach: www.wrosound.com, www.eventim.pl oraz www.biletyna.pl

19.07: Małpa gra „Kilka numerów o czymś”, Bisz, Lordofon, susk & slotkakotka123, BSK, villaz, IgnaNaĆwielu

20.07: Christian Löffler live, ONUKA, Kasia Lins, Oxford Drama, Pola Chobot & Adam Baran, imasleep, Marek Niedzielski, Jeszcze & naked relaxingKomentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.