Miał być rok, a będą trzy? Mogą zamknąć basen w Jeleniej Górze na dłużej - Radio Wrocław

Miał być rok, a będą trzy? Mogą zamknąć basen w Jeleniej Górze na dłużej

Maciej Ryłkiewicz
Maciej Ryłkiewicz, DP
| Rok temu, 2025-04-14, 06:51
Miał być rok, a będą trzy? Mogą zamknąć basen w Jeleniej Górze na dłużej – Basen w Jeleniej Górze może zostać zamknięty nawet na trzy lata. Fot. Maciej Ryłkiewicz
Basen w Jeleniej Górze może zostać zamknięty nawet na trzy lata. Fot. Maciej Ryłkiewicz

Ratusz zamknął odkrytą pływalnię przy ulicy Sudeckiej nie na rok, a na trzy lata. Wszystko po to, by wpompować w jeleniogórski basen aż 60 milionów złotych. Jelenia Góra jest na liście, dzięki której może otrzymać pożyczkę na przebudowę ze środków unijnych.

Władza w ratuszu od dawna jest w rękach Koalicji Obywatelskiej, a brak gruntowej przebudowy tłumaczy odrzucaniem finansowania przez rząd PiS-u. Mieszkańców oburza to tłumaczenie:

- Zaraz będzie PO-PiS, będzie Konfederacja-PiS, później Konfederacja-PO. Cały czas tak będzie, a co to zmienia? Nic to nie zmienia, a basenu dalej nie ma.
- To jest masakra. Uważam, że miasto powinno wydłubać gdzieś, skądś te pieniądze i zrobić to szybciej, bo to jest jedyny fajny basen w okolicy.

Pisaliśmy o tym: "Może lepiej, że jest zamknięty". Sanepid zamyka basen, miasto nie chce go naprawiać. Urząd sięga po unijne środki

Będą środki z Funduszy Europejskich i KPO?

Miasto Jelenia Góra chce sięgnąć po 60 milionów złotych z Funduszy Europejskich. Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, jest przekonany, że teraz pieniądze trafią do miejskiej kasy:

- Ja nie wyobrażam sobie, żeby tych środków nie było, bo to my rozmawiamy o tym już od dłuższego czasu. Jesteśmy na tej liście, która jest przewidziana do dofinansowania i myślę, że te środki będą.

Prezydent miasta informuje także o zaciągnięciu kredytu na remont:

- Jesteśmy w trakcie składania dokumentów do Krajowego Planu Odbudowy na pożyczkę w wysokości 1% i to są środki, które chcemy przeznaczyć na kompleksowy remont basenów przy ulicy Sudeckiej.

Sprawdź też: Policyjny pościg i dwa wypadki samochodowe na trasie S3! Zobacz, jak wyglądają tegoroczne manewry służb ratowniczych

Gdzie będą pływać mieszkańcy?

Teraz mieszkańcy będą musieli latem jeździć gdzie indziej:

- Zostaje nam nieszczęsna żwirownia, która też nie jest generalnie ani pływalnią, ani miejscem dla dzieci.
- Sama chodzę z dziećmi na basen całe lato, więc nie wyobrażam sobie, żeby ten basen był zamknięty.

Do tej pory obiekt sprzed II wojny światowej był tylko remontowany doraźnie, a od kilkudziesięciu lat wymaga gruntownej przebudowy. W przeciągu najbliższych kilku tygodni okaże się, czy środki na ten cel trafią do Jeleniej Góry.

Polecamy: Są pieniądze na remont wieży mieszkalno-obronnej na Zamku Grodziec


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.