ZRJ w Ciepłowodach

Tomasz Sikora | Utworzono: 2011-12-11 18:10 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

My dokądś biegniemy, zaniepokojeni informacjami o światowym kryzysie. Trudno poczuć, że do Bożego Narodzenia zostało zaledwie kilkanaście dni. Chyba, że trafimy na tak magiczne miejsce jakim 11.12.2011 roku była mała miejscowość Ciepłowody koło Niemczy, gdzie zawitał Zimowy Rozkład Jazdy Radia Wrocław.

To była solidna powtórka z tradycji obrzędów zwyczajów Bożego Narodzenia. Było kolędowo, świerkowo, imbirowo i melancholijnie. Zimowy Rozkład Jazdy pojawił się na V Przeglądzie Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych w Ciepłowodach.

Kilkanaście dni do tych najpiękniejszych, miejmy nadzieję białych - Bożego Narodzenia to akurat wystarczająco czasu, by przypomnieć sobie najważniejsze
tradycje, kolędy i pastorałki. Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych od kilku lat temu służy - powtórce z przeszłości i nauce na przyszłość. Dlatego tu zasada jest prosta straci mieszkańcy starają się wciągnąć w tradycyjne obyczaje i zwyczaje tych najmłodszych. Nauczyć ich, wyjaśnić, zapalić, pokazać, że w świecie realnym dzieją się magiczne rzeczy, które młodzież zna dziś wyłącznie z wirtualnego świata.

Przecież Dolny Śląsk to kulturowy tygiel. Wymieszaliśmy się przyjeżdżając z okolic Wilna, Lwowa, Warszawy, Krakowa. Do tego doszły lokalne zwyczaje niemieckich mieszkańców dawnego Nieder Schlesien. Powstało z tego frapujące połączenie obrzędów i zwyczajów, często niezrozumiałe dla młodszego pokolenia. Jeśli niezrozumiałe, to po co podtrzymywać - myślą dzieciaki i trywializują święta do banalnego wręczania prezentów. A to nie tak.

Ciepłowody stworzyły projekt - na który zresztą dostały zewnętrzne unijne wsparcie finansowe - na poprawę wiedzy o tradycjach regionalnych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Do gminy trafiło 20 tysięcy złotych.

W projekcie ważne było nawiązanie trwałego dialogu i współpracy pomiędzy osobami starszymi a młodzieżą. W Ciepłowodach wymyślono, że seniorzy i juniorzy powinni wspólnie działać, by zachować lokalne tradycje. Do tego postanowiono swoją wiedzę sprawdzić w praktyce - udało się zorganizować imprezę integracyjną w formie spotkania przy wigilijnym stole. Na tę imprezę zaproszono nas Zimowy Rozkład Jazdy Radia Wrocław.

Wcześniej dziarskie panie z Koła Gospodyń Wiejskich przeprowadziły kilka integracyjnych spotkań mieszkańców dotyczących tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnikami były dzieci i młodzież z terenu gminy Ciepłowody oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Wspólnie przygotowywali tradycyjne ozdoby, dekoracje i potrawy świąteczne, takie jak: aniołki i bombki wykonywane na szydełku, aniołki z ciasta solnego, kartki świąteczne, pierniczki, potrawy wigilijne.

Zorganizowano również przedstawienie jasełkowe w świetlicy szkolnej. By dzieciaki "zaśpiewały pełnym głosem", przeprowadzono z nimi warsztaty wokalne. Nauczono je kolęd w aranżacji gospel i przygotowano z nimi koncert na imprezę integracyjną. Wszystko to usłyszeliśmy w Ciepłowodach i na antenie Radia Wrocław.

Ale Boże Narodzenie to nie tylko śpiew, ale także tradycyjne jasełka. Kiedyś obowiązkowe przedstawienie grane w kościołach w okresie adwentu. Przygotowano więc dla najmłodszych warsztaty teatralne. Premiera jasełek z udziałem 3,4 letnich aktorów udała się znakomicie, mimo iż część z młodych gwiazd sceny na pytanie reportera czym są jasełka odpowiadało beztrosko: "nie wiem, ale to na święta jest". Próby trwały od połowy października więc teksty wykute były na blachę!

Głównym celem imprezy "Przy wigilijnym stole?" był przegląd tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych w regionie, integracja i aktywizacja mieszkańców z okolicznych gmin. Było wspólne świętowanie, śpiewanie kolęd i degustacja potraw. Każde Koło przedstawiło przepis na potrawę bożonarodzeniową stanowiącą okoliczną specjalność.

To wszystko - w nastroju Bożego Narodzenia - usłyszeliśmy w Radiu Wrocław, 11 grudnia. Zdjęcia z imprezy - poniżej, kolędy do wyśpiewania już we własnym zakresie!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama