Muzeum Radia Wrocław

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-03-02 12:16 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Dodaj do Wykop.pl
Muzeum Radia Wrocław - Muzeum Radia Wrocław
Muzeum Radia Wrocław

O tym, że radio w naszym mieście bywa magiczne i potrafi zawładnąć słuchaczem, przekonamy się odwiedzając Muzeum Radia Wrocław. Muzeum mieści się w budynku byłej Schlesische Funkstunde AG (Śląska Audycja Radiowa S.A.), prywatnej rozgłośni radiowej funkcjonującej w latach 1924 – 1932. Do 1925 r. nadawała ona z Oberbergamt (Wyższego Urzędu Górniczego) na Hindenburgplatz (dzisiejszy Plac Powstańców Śląskich). W grudniu tegoż roku oddano na jej użytek nowy budynek przy Sudetenlandstrasse (ulica Karkonoska). Za budowę nowej siedziby odpowiedzialna była firma Telefunken. Jej więc zawdzięczamy charakter wrocławskiego gmachu, a szczególnie jego front z kolumnadą nad wejściem, nawiązujący do architektonicznej realizacji siedziby tej firmy w Berlinie. Następczynią Schlesische Funkstunde AG była państwowa rozgłośnia Reichssender Breslau, zaś od 1946 r. w budynku przy Karkonoskiej mieści się Radio Wrocław.

Muzeum Radia Wrocław stanowi pokłosie autorskiego projektu byłego realizatora dźwięku Jerzego Rezlera. Od 2001 r. zgromadzono w nim ponad 300 eksponatów, będących świadectwem ponad 100-letniej historii radiofonii jak również technik komunikacji. Ekspozycja składa się z darów słuchaczy oraz eksponatów przekazanych przez byłych pracowników Radia Wrocław.

W muzeum zobaczyć można pierwsze odbiorniki radiowe, zabytkowe mikrofony, aparaturę pomiarową, karykatury, pamiątki osobiste, zdjęcia i dokumenty. Unikatem na skalę kraju jest prezentowany 16 - ścieżkowy analogowy magnetofon Studer A80, na którym zrealizowano między innymi muzykę do filmu „Yesterday” w reżyserii Radosława Piwowarskiego, nagrania do czteroczęściowego realizacji Macieja Wojtyszki pt. „Mistrz i Małgorzata” oraz do kilku obrazów filmowych Jana Jakuba Kolskiego. Przede wszystkim jednak należy posłuchać archiwalnych audycji z radiowej Taśmoteki, m.in. relacji z Międzynarodowego Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu z 1948 r. czy też oryginalnych niemieckich audycji propagandowych. Wszystko to prezentowane jest na oryginalnym sprzęcie pamiętającym czasy prywatek przy adapterze Bambino. Lokalizacja muzeum w byłej sali nagraniowej zapewnia również przestrzeń odsłuchową dla pokazu ewolucji formy emisji dźwięku.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00. Konieczna jest wcześniejsza, telefoniczna rezerwacja wycieczki (zarówno indywidualnej jak i grupowej).

Posłuchaj:

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

MUZEUM RADIA WROCŁAW
ul. Karkonoska 10
53-015 Wrocław
Tel: +48 71 78 02 257

Zobacz również:

O Radiu Wrocław

Reklama