Zwyczajna historia wygrała ENH

Jan Pelczar | Utworzono: 2010-08-02 09:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Anocha Suwichakornpong odebrała w teatrze Capitol statuetkę i czek na 20 tys. euro. Wcześniej opowiadała dziennikarzom, że jej film opowiadający historię spotkania pielęgniarza ze sparaliżowanym chorym miał kłopoty z tajską cenzurą.

Po raz pierwszy przyznano też nagrodę Fipresci Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków. Otrzymał ją rosyjski film "Mama" 1,5-godzinny zapis smutnej egzystencji matki i syna. dwustukilogramowego olbrzyma.

Publiczność także przyznała swoją nagrodę. Widzom najbardziej podobał się inny minimalistyczny film - włoska opowieść o pasterzu "Le Quattro Volte".

W konkursie kina polskiego główną nagrodę zdobył wrocławski film "Made In Poland", za debiut wyróżniono graną po śląsku "Ewę".

W międzynarodowym konkursie filmów o sztuce główną nagrodę - 10 tys. euro - otrzymał film "I tak nie zależy nam na muzyce" - panorama japońskiej sceny niezależnej, jeden z najbardziej oryginalnych dokumentów muzycznych ostatnich lat.

Wyróżniono film "Wasze miasta trawą zarosną" - dokument o Anselfie Kieferze.

O wyborze najlepszych dokumentów o sztuce zdecydowało Międzynarodowe Jury w osobach: Grzegorza Jarzyny, Petera Mettlera, Madeleine Molyneaux, Nik Sheehan i Eve Sussman.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama