Oficjalna piosenka na IO w Londynie

Wojciech Janicki | Utworzono: 2012-07-09 07:41 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Zespół Muse pochodzi z Wielkiej Brytanii, powstał w 1994 roku w Teignmouth, w hrabstwie Devon. Skład Muse nie zmienił się od początku istnienia - alternatywnego rocka grają w nim: Matthew Bellamy (wokal, gitara i fortepian), Christopher Wolstenholme (bas, wokale i klawisze) i Dominic Howard (perkusja). Muse jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i znanych brytyjskich zespołów rockowych. Ich znakami rozpoznawczymi są olśniewające wizualnie występy na żywo i charakterystyczne wokale. Byli wielokrotnie nominowani do europejskich nagród branży muzycznej, zdobywając wielokrotnie te najważniejsze - MTV Europe (łącznie 5), "Q" (5), "NME" (6) , BRIT (2) czy "Kerrang!" (4).

Kiedy jeszcze chodzili do college'u, członkowie Muse grali w różnych zespołach. W końcu Bellamy dołączył do kapeli Howarda i razem poprosili Wolstenholme'a, by nauczył się grać na basie, co też zrobił (wcześniej grał na perkusji). We trzech założyli zespół Rocket Baby Dolls, grający w klimacie goth. W 1994 roku grupa wygrała lokalny konkurs muzyczny (niszcząc w jego trakcie swój sprzęt). Była to dla nich ogromna niespodzianka, ponieważ udział i występy traktowali jako formę protestu, buntu. Jednak wygrana zaważyła na ich podejściu do muzyki. Zmienili nazwę zespołu na Muse, opuścili uniwersytet i pracę, i wynieśli się z Teignmouth. Początki Muse to przede wszystkim koncerty, głównie w Londynie i Manchesterze. Po spotkaniu z Dennisem Smithem, właścicielem Sawmills Studio, nagrali w jego wytwórni pierwszy singel. Drugi zwrócił już uwagę zarówno radia, jak i magazynów muzycznych. Rosnąca popularność Muse natchnęła Smitha, by wspólnie z Saftą Jafferym (razem założyli wytwórnię Taste Media) nagrać i wydać pierwszy album grupy. Tak łatwo nie poszło z wydawcami amerykańskimi, jednak koniec końców w grudniu 1998 firma Maverick Records podpisała umowę z zespołem. Po premierze w 1999 roku pierwszego albumu - "Showbiz", Muse ruszył w trasę koncertową po Europie, Australii i USA (w Stanach jako support dla Red Hot Chili Peppers i Foo Fighters). No i się zaczęło!! Z każdą kolejną płytą byli coraz lepsi tak samo jak ich koncerty. Przez wielu fachowców z "branży" uznawani są za najlepszy koncertowy zespól na świecie.

“Survival” to najnowszy singiel zespołu, który przy okazji będzie oficjalną piosenką Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Wokalista Matt Bellamy powiedział: “To wielki zaszczyt, że ten utwór został tak ważną częścią Igrzysk Olimpijskich. Napisałem tę piosenkę z myślą o zawodach i wyraża ona właśnie determinację oraz walkę o zwycięstwo”. Czy faktycznie będzie to olimpijski przebój przekonamy się już 27 lipca.

Utwór, który będzie też singlem z nowej płyty Muse, zostanie wykorzystany podczas najważniejszych wydarzeń olimpiady w stolicy Wielkiej Brytanii, takich jak wprowadzenie zawodników na stadion, ceremonia wręczenia medali czy transmisje telewizyjne.

"Matt [Bellamy, wokalista i gitarzysta Muse] napisał tę piosenkę, mając na myśli właśnie olimpiadę. Opowiada ona o wielkim przekonaniu i czystej determinacji do zwycięstwa" - czytamy na oficjalnej stronie zespołu.

"Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani z naszą piosenką do oficjalnego reprezentowania Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie na całym
świecie" - cieszą się Brytyjczycy.

Otwarcie tegorocznej olimpiady odbędzie się 27 lipca.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama