DRJ w Szklarskiej Porębie

Tomasz Sikora | Utworzono: 2012-07-14 14:41 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. prw.pl

To dzięki nim kapitanowie hiszpańskich i portugalskich okrętów byli w stanie zapełnić ładownie statków złotem. Bo kruszcu pierwotni Amerykanie mieli w bród, ale uważali, że szklana biżuteria, wyroby z tego materiału są od złota cenniejsze. A w każdym razie piękniejsze. Że tak jest w istocie od 5 lat przekonywali uczestnicy Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal w Szklarskiej Porębie. Na imprezę wybieraliśmy się wozem satelitarnym Radia Wrocław.

Definicja: Nieorganiczny materiał, który został schłodzony do stanu stałego bez krystalizacji. Brzmi sucho, prawda? Tymczasem archeolodzy ustalili, że szkło zaczęto produkować najpierw w Mezopotamii, jakieś 3,5 tysiąca lat temu. Ponoć odkryto je przypadkowo. Kupcy ogrzewali się przy ognisku, płomień był na prawdę duży i mocny. Wtedy zobaczyli, że kamienie krzemowe, którymi obłożyli palenisko, zaczynają się topić. Szkło wygięte w zaskakujące formy wydobywano też z wnętrza włoskich wulkanów.

Ale 3000 lat po odkryciu szkła zwrócono uwagę na jego wartość praktyczną. Dbano głównie, by szkło było użyteczne. Technika wytwarzania cienkich, płaskich szyb okiennych została udoskonalona w XIV wieku we francuskiej Normandii. Pojedyncze szyby okienne, zwane gomółkami szklanymi, rzemieślnicy wytwarzali poprzez wydmuchiwanie. Sprawny szklarz był w stanie wykonać tą metodą ok. 10-15 szyb dziennie. W średniowieczu szklane okna były drogim luksusem.

Teraz szkło to nasza codzienność - szyby, lustra, naczynia, zdobne patery, zegarki, urządzenia AGD. I czasem zapominamy jak piękne może być szkło, bo nawet wazony wytwarzane są niemal taśmowo.

By pokazać, jaki potencjał kryje się w szkle, w Szklarskiej Porębie organizowane są spotkania Ekoglass. Festiwal organizowany od 2008 roku. Jest platformą łączącą spektakularną twórczość szklaną z upowszechnianiem sposobów jego produkcji i unikalności. W warsztatach szklarskich brali udział polscy i czescy artyści.

Artyści szklarze spotykają się właśnie tutaj, by w Izerach i na karkonoskim pograniczu korzystać z długiej tradycji wytwarzania artystycznego szkła. Region ma historyczne tradycje produkcji szkła przemysłowego i artystycznego, o czym świadczy choćby sama nazwa miejscowości którą odwiedziliśmy: SZKLARSKA Poręba.

W ramach Festiwalu Ekoglass odbyły się pokazy artystyczne przy piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i palnikowe, sympozjum dotyczące sztuki szkła i ekologii w przemyśle szklarskim oraz dyskusje panelowe.

Po zakończeniu festiwalu, zorganizowany zostanie cykle wystaw promocyjnych, na których prezentowane będą dzieła powstałe podczas pleneru.

Dzięki polsko-czeskiej transgranicznej współpracy Festiwal Ekoglass daje wyjątkową możliwość rozwoju oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami, hutnikami i artystami szkła z Polski i Czech.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama