Concha Buika - "El Ultimo Trago"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2010-08-08 20:43 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Niebawem po udanym starcie na rynku pojawiły się jej kolejne albumy: "Mestizuo The Perfect Place" (2005), "Mamy Calling", "Mi Nina Lola" (2006), "Nina de Fuego" (2008). Na wszystkich tych krążkach młoda śpiewaczka pokazała się również w roli kompozytorki. Talent ma po swojej matce, która uwielbiała godzinami śpiewać.

Concha Buika urodziła się w 1972 r. w Palma de Mallorca. Jej rodzina pochodzi z Gwinei Równikowej, a ona sama dorastała w środowisku cygańskim w mieście Gitanos. Od dziecka ujawniała swój talent muzyczny, ale dopiero wyjazd do Londynu na studia aktorskie odmienił jej życie. Przełomem okazało się zaproszenie od Pata Metheny'ego do nagrania kilku wspólnych utworów. Słynnemu gitarzyście spodobał się nie tylko jej głos, ale i wyjątkowa wrażliwość muzyczna.

W latach 90. Buika wzięła udział w najróżniejszych muzycznych przedsięwzięciach. Komponowała też własne utwory. Jej pierwsze nagrania - m.in. "Ritmo para voce", "Up to the Sky" czy "Lovin You" - odniosły znaczący sukces w Europie. Concha Buika zaczęła być rozpoznawalna po swoim głosie. Wystąpiła na festiwalu Blue Note u boku Rachelle Ferrell, uznawanej za jedną z najbardziej spontanicznych artystek współczesnej sceny hiszpańskiej.

Najnowszy album Conchy Buiki - "El Ultimo Trago" - to efekt współpracy ze słynnym kubańskim pianistą jazzowym Chucho Valdesem. Sympatycy jazzu zapewne pamietają tego fantastycznego muzyka o olbrzymich, a delikatnych jak atłas dłoniach z legendarnej kubańskiej super formacji Irakere (z niej wywodzą się zarówno Pacquito D'Rivera i Arturo Sandoval). Jego fortepian na tej najnowszej płycie idealnie spaja się z głosem Buiki. Album został nagrany w studiu Abdala na Kubie. Muzycy zarejestrowali ok. 20 utworów, z czego dwanaście znalazło sie na płycie.

Całość otwiera "Soledad", a zamyka "Vamonos". Pozostałe kompozycje ("Sombras", "Las Ciudades", "Cruz De Olvido", "El Andariego", "En El Ultimo Trago", "Se Me Hizo Facil", "Un Mundo Raro", "Las Simples Cosas", "Somos" i "Luz De Luna") to w większości utwory pochodzące z repertuaru meksykańskiej pieśniarki Chaveli Vargas. Album jest hołdem dla tej legendarnej artystki w 90. rocznicę jej urodzin. Buika zaadaptowała jej utwory śpiewając je w nieco inny sposób z towarzyszeniem fortepianu wielkiego Chucho Valdesa.

Drogi obojga artystów naznaczone są afrykańskimi korzeniami ich przodków, a także ich pasją, spontanicznością i nieskazitelnymi wykonaniami muzycznymi. To, co słyszymy na "El Ultimo Trago" to mieszanka flamenco, soulu i jazzu. Buika po raz kolejny nas zachwyca śpiewająć copla andaluza.

 


Concha Buika - "El Ultimo Trago"
Wytwórnia: Warner Music Spain / Warner Music Poland

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama