Europa.eu - wszystko o Parlamencie Europejskim

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-12-09 21:37 | Zmodyfikowano: 2014-09-08 12:39
Europa.eu - wszystko o Parlamencie Europejskim -

Rozmawiamy z europosłami, naukowcami, ekonomistami i politykami o integracji europejskiej, wydarzeniach bieżących i planach na przyszłość. Europa.eu w Radiu Wrocław w niedziele, 3 razy w miesiącu o godzinie 9.55. Sprawdź Facebook'a.

Cz. 1 (9 grudnia 2012)

Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego opowiada o tym, jaka jest frekwencja w wyborach europejskich i jak na tym tle wypada Polska. Dowiemy się, jak zmieniała się nasza wiedza na temat tego, kto i jak wybiera europarlamentarzystów. Poseł do PE Piotr Borys mówi o tym, jakie jest realny wpływ decyzji podejmowanych w Parlamencie Europejskim na życie każdego z nas.

Cz. 2 (16 grudnia 2012)

Unia Europejska laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Gościem wrocławskiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego był wiceprzewodniczący Jacek Protasiewicz. W tym odcinku Europa.eu wywiad z tym politykiem.

Cz. 3 (23 grudnia 2012)

Jak funkcjonuje wrocławskie Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego? Zastanawiamy się również, jakie z zmiany czeka Parlament Europejski po przyjęciu do wspólnoty Chorwacji.

Cz. 4 (13 stycznia 2013)

O najważniejszych wyzwaniach stojących przed Parlamentem Europejskim w 2013 roku mówi poseł do PE Lidia Geringer de Oedenberg. Co robi Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, aby przybliżyć społeczeństwu lokalnemu działania Parlamentu Europejskiego?

Cz. 5 (20 stycznia 2013)

Za nami pierwsza w tym roku sesja Parlamentu Europejskiego. Mowa była m.in o Irlandii, która objęła przewodnictwo w Unii. W czasie sesji dyskutowano też agencjach ratingowych. O współpracy między polskimi europarlamentarzystami opowiadaPiotr Borys.

Cz. 6 27 stycznia 2013)

W tym odcinku, w dziale aktualności o tym, że komisja rolnictwa opowiedziała się za szybszym wyrównywaniem poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników. Rok 2013 to EUROPEJSKI ROK OBYWATELI. Czy znamy swoje prawa i potrafimy z nich korzystać? O tym w audycji Europa.eu.

Cz. 7 (10 lutego 2013)

O budżetowym kompromisie. Komentarze i opinie polityków. Premier Donald Tusk jest spokojny o wynegocjowany budżet. Ale decyzja należy teraz do Parlamentu Europejskiego. Czy będzie weto?

Cz. 8 (17 lutego 2013)

Przywódcy państw europejskich uzgodnili plan budżetu na kolejne lata ale wypracowane po długich negocjacjach porozumienie musi zaakceptować Parlament Europejski. O szansach na przyjęcie budżetu wypowiadają się posłowie do PE: Piotr Borys i Lidia Geringer de Oedenberg.

Cz. 9 (24 lutego 2013)

W tym odcinku o emisji CO2 rozmawiamy z posłem do PE Konradem Szymańskim. Z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem dyskutujemy na temat budżetu Unii Europejskiej:

Cz. 10 (3 marca 2013)

W tym odcinku o sytuacji kobiet, które nawet w Unii Europejskiej zarabiają mniej niż mężczyźni. Jak to zmienić - mówiposeł do PE Piotr Borys, który m.in. opowiada się za wprowadzeniem parytetów w spółkach prawa handlowego - w radach nadzorczych i zarządach. Opowiemy też jak we wrocławskim biurze Parlamentu Europejskiego obchodzony będzie Dzień Kobiet.

Cz. 11 (17 marca 2013)

Trwają debaty nad nowym europejskim budżetem. Parlament Europejski przyjął rezolucję odrzucającą porozumienie w tej sprawie. W tym odcinku Europy.eu komentarze dotyczące tej sytuacji. W dziale aktualności mowa też o nowych raportach dotyczących wspólnej polityki rolnej. Ogłaszamy też kolejny konkurs.

 

Cz. 12 (24 marca 2013)

 

Tym razem kobiecy odcinek Europa.eu. Poseł do PE Lidia Geringer de Oedenberg mówi o mechanizmach prawnych jakie można podjąć by zrównać sytuacje mężczyzn i kobiet. Przykład modelu szwedzkiego gdzie kobiety znajdują się na wszystkich szczeblach różnych instytucji. Rola parytetu w Norwegii. W rozmowie dnia wywiad z reprezentantkami Europejskiego Parlamentu Młodzieży Polska.

Cz. 13 (7 kwietnia 2013)

W kolejnym odcinku o problemach finansowych Cypru i dalszych losach budżetu Unii Europejskiej rozmawiamy z posłem do PE Piotrem Borysem z Platformy Obywatelskiej.

Nasz konkurs wygrał pan Czesław Kowalski z Wałbrzycha. Posłowie z naszego okręgu to : Jacek Protasiewicz, Piotr Borys, Lidia Geringer de Oedenberg, Danuta Jazłowiecka i Ryszard Legutko.

Cz. 14 (21 kwietnia 2013)

W tym odcinku zapraszamy na debatę poświęconą prawom obywateli w Unii Europejskiej. To będzie interaktywne spotkanie, które odbędzie się w wielu miejscach jednocześnie. Łukasz Kempara Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zachęca do zadawania pytań za pośrednicytwem internetu. Po zakończeniu transmisji we Wrocławiu przewidywana jest kontynuacja dyskusji w gronie zgromadzonych osób. Początek we wtorek 23 kwietnia 2013 o godzinie 9 30 przy ul. Widok 10. Szczegóły debaty TUTAJ. O prawach obywateli Unii Europejskiej w tym odcinku audycji opowiada też poseł do PE Lidia Geringer de Oedenberg.

Cz. 15 (28 kwietnia 2013)

Rozpoczęły się nagocjacje w sprawie przyjęcia europejskiego budżetu na lata 2014 - 2020. O szansach na jego przyjęcie mówi posłanka do PE Róża Thun. Trwa też Europejski Rok Obywateli. O naszych prawach wynikających z obywatelstwa Unii Europejskiej rozmawiamy z pełnomocnikiem Terenowym Rzecznika Praw Obywatelski RP dr Maciejem Lisem.

Cz. 16 (5 maja 2013)

W tym tygodniu zapraszamy na wrocławskie imprezy organizowane z okazji Dnia Europy. Przypada on - przypomnijmy - 9 maja. O dyskursie europejskim mówi posłanka do PE Róża Thun a Lidia Geringer d'Oedenberg zaprasza i do Wrocławia, do Parku Staromiejskiego i - być może w przyszłym roku - do Brukseli oraz Strasbourga.

Cz. 17 (12 maja 2013)

W tym tygodniu obchodzony był dzień Europy. We Wrocławiu tłumy zjawiły się w Parku Staromiejskim gdzie rozmawiano miedzy innymi o prawach obywateli wspólnoty. O nastrojach wśród członków Unii Europejskiej rozmawiamy z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jackiem Protasiewiczem.

Cz. 18 (26 maja 2013)

W tym odcinku o dyskusjach wokół terminu nadchodzących wyborów do parlamentu Europejskiego. Analizujemy też skutki wprowadzonej trzy lata temu dyrektywy audiowizualnej. Zastanawiamy się czy słusznie Parlament Europejski opowiada się za likwidacją rajów podatkowych. Wrocławski poseł do PE Piotr Borys mówi też o apelu w sprawie ochrony wolności wypowiedzi i niezależności dziennikarzy.

Cz. 19 (9 czerwca 2013)

Kolejna runda negocjacyjna w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 i tym razem nie przyniosła przełomu. O tym z Brukseli w tym odcinku. O budżecie rozmowa z posłanką do PE Różą Thun.

Cz. 20 (16 czerwca 2013)

Ten odcinek zaczynamy od ciekawostki: samochód sam zadzwoni z informacją o wypadku. Automatyczny system wzywania pomocy ma być obowiązkowo montowany w nowych autach na terenie Unii od października 2015 roku. Chodzi o tak zwany system e-call, który będzie się łączył z numerem alarmowym 112 i przekazywał informacje o lokalizacji wypadku. System będzie automatycznie wysyłał sygnał nawet jeśli kierowca jest nieprzytomny.

W tym odcinku Europy.eu zapraszamy na wywiad z posłem do PE Piotrem Borysem, mowa między innymi o unijnym budżecie.

Cz. 21 (23 czerwca 2013)

W tym odcinku o kolejnych negocjacjach w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Kolejna ważna sprawa w mijającym tygodniu. Przegrana przez Polskę bitwa w sprawie CO2, ale jeszcze nie wojna. Deputowani z komisji środowiska Parlamentu Europejskiego zgodzili się na zawieszenie sprzedaży 900 milionów uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Poseł do PE Konrad Szymański, krytykuje Brukselę za jej pomysły.

Cz. 22 (7 lipca 2013)

Dawno tak dużo nie mówiło się o parlamencie europejskim. Zatwierdzanie budżetu Unii na kolejne lata, czyli głos decydujący w tej sprawie, to nowa kompetencja Parlamentu - i trzeba przyznać, że została ona wykorzystana i wyzyskana przez deputowanych. O tym, jak z tym, tak ważnym dla nas, budżetem było i jak jest rozmawiamy z dr Anną Pacześniak, specjalistką od spraw europejskich z UW.

Cz. 23 (14 lipca 2013)

Komisja Europejska wydała rządom krajów członkowskich szereg zaleceń, które ogólnie mówiąc mają spowodować, że krajom tym będzie się lepiej powodzić gospodarczo. W opracowywaniu owych zaleceń brali także udział eksperci ekonomiczni z poszczególnych państw. Polski ekspert, doradca Komisji Europejskiej Tomasz Gibas przedstawiał niedawno w biurze informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu te zalecenia:

Cz. 24 (21 lipca 2013)

Niecały już rok dzieli nas od kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Niezbyt dobrze wypadli Polscy wyborcy w ostatnich dwóch próbach jeśli chodzi o frekwencje. Kilkanaście i 20 proc. to słabo. Ale problem jest w całej Europie. Dlatego posłowie i urzędnicy już myślą, co zmienić, aby głosowanie w wyborach, o których mowa, stało się dla obywateli bardziej emocjonujące i po prostu bardziej atrakcyjne. O pomysłach, które są rozważane rozmawiałem z dr Anna Pacześniak, specjalistką od spraw europejskich z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Cz. 25 (11 sierpnia 2013)

Jak zwykle w sierpniu parlamentarzyści są na wakacjach, ale tuż po nich, na wrześniowej sesji plenarnej PE jedno z najważniejszych głosowań ostatnich lat. Emocji raczej już nie będzie, bo w sprawie budżetu wspólnoty na kolejne lata udało się znaleźć porozumienie. O perspektywach z tym związanych rozmawiałem z posłem Piotrem Borysem:

Cz. 26 (18 sierpnia 2013)

Trwają europejskie wakacje parlamentarne. Aż do końca sierpnia, a na wrześniowej sesji Parlamentu Europejskiego, na której - wszystko na to wskazuje - przyjęty zostanie budżet Unii Europejskiej na kolejne lata. Rozmawialiśmy o tym w zeszłym tygodniu, dziś natomiast druga część rozmowy z posłem Piotrem Borysem. Tym razem będzie o innych planach PE dotyczących nowych propozycji prawodawczych. Być może niektóre z nich pozwolą nam trochę zaoszczędzić albo pomogą przy rozmowach z przyszłym pracodawcą:

Cz. 27 (25 sierpnia)

Wakacje kończą się powoli także dla deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Kolejna sesja rozpocznie się 9 września. Jeszcze w lipcu słyszeliśmy zapewnienia, że na tej własnie sesji przyjęty zostanie ostatecznie budżet Unii Europejskiej na kolejne lata. Jednak tak się nie stanie. Dlaczego? O tym między innymi opowie nasz dzisiejszy gość, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz:

I pora na rozwiązanie naszego konkursu. Pytaliśmy o to, ile pieniędzy przeznaczono dla Polski w nowym unijnym budżecie. Poprawnie odpowiedziała pani Agnieszka - ponad 105 miliardów euro.

Cz. 28 (8 września)

Przed nami pierwsza po wakacjach sesja Parlamentu Europejskiego - przedwakacyjne plany były takie, żeby przyjąć na niej budżet na kolejne lata. Niestety nie zdołano uzgodnić wszystkiego i głosowanie najprawdopodobniej dopiero w przyszłym miesiącu.

Z pewnością jednak na tej sesji dyskutowane będą sprawy związane z unią bankową. Walki z kryzysem ciąg dalszy. W mijającym tygodniu biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprosiło nas na debatę parlament europejski kontra kryzys. Debata odbyła się kilka dni po tym jak premier Donald Tusk ogłosił początek końca kryzysu.

O tym czy równie optymistycznie patrzą w przyszłość uczestniczący w debacie posłowie do PE Piotr Borys i Lidia Geringer de Oedenberg można posłuchać w tym odcinku audycji Europa.Eu:

Cz. 29 (15 września)

Pierwsza sesja pe po wakacjach za nami. posłowie zajmowali się między innymi sprawami międzynarodowymi i gospodarczymi.

Parlament Europejski zgodził się na wprowadzenia nadzoru bankowego w państwach członkowskich. Europejski Bank Centralny będzie kontrolował około 150 największych banków w Unii. Polscy eurodeputowani są zgodni, że nadzór nad bankami jest wart oddania części suwerennych decyzji dotychczas podejmowanych w kraju.

Sprawy międzynarodowe to oczywiście kryzys bliskowschodni. Trzeba przyznać, ze Europa wyjątkowo powściągliwie podchodziła do sprawy ewentualnej interwencji. Tak tłumaczył to wiceprzewodniczący Parlamentu Jacek Protasiewicz:

Cz. 30 (22 września)

Zaczęła się kampania mająca zachęcić wyborców do głosowania w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. We Wrocławiu dyskutowano na ten temat i pokazano spot mający promować wybory. Głosowaliśmy jak dotąd 2 razy - za każdym razem frekwencja była zawstydzająco niska 21 i 25 %. Jak to zmienić mówiła nam posłanka do PE Lidia Geringer de Oedenberg.

W biurze informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wręczono europejskie nagrody obywatelskiej 2013. Laureaci to Teatr Arka z Wrocławia - jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce, w skład którego wchodzą osoby niepełnosprawne i Jacek Głomb - reżyser teatralny i filmowy, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Cz. 31 (5 października)

W dzisiejszym programie o stosunkach Unii Europejskiej z krajami leżącymi na wschodzie. Unia Europejska chce się uczyć na własnych błędach. Chodzi o zniesienie wiz dla krajów Partnerstwa Wschodniego. Mając na uwadze problemy, jakie pojawiły się po otwarciu granic dla trzech państw Bałkanów Zachodnich, tym razem Wspólnota chce być ostrożniejsza. A nam wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz mówi nam między innymi o problemach Ukrainy.

Bez porozumienia w sprawie nowych zasad dotyczących wypłaty unijnych funduszy z polityki spójności. Nie przyniosło rezultatów kilkugodzinne spotkanie w Brukseli przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, krajów członkowskich i Komisji Europejskiej. Przewodnicząca komisji regionalnej Danuta Huebner powiedziała, że wciąż sporną kwestią są kary za nadmierny deficyt finansów publicznych. Chodzi o sankcje dla krajów korzystających z funduszy spójności, czyli tych biedniejszych.

Cz. 32 (13 października)

Parlament Europejski przyznał nagrodę Sacharowa. Otrzymała ją Malala Yusafzai, 16-letnia Pakistanka postrzelona ciężko przez talibów, za to że prowadziła w internecie bloga w obronie edukacji dla dziewczynek w świecie muzułmańskim. Nagroda przyznawana jest za dokonania na rzecz obrony praw człowieka, w szczególności wolności sumienia i wypowiedzi. W Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbyła się debata pod tytułem „Media społecznościowe w służbie praw człowieka i wolności sumienia”. Była oczywiście mowa mowa o tegorocznej laureatce:

Cz. 33 (20 października)

Przed nami kolejna, druga w tym miesiącu sesja Parlamentu Europejskiego, my jednak wracamy do poprzedniej, by dokładniej omówic dwie decyzje posłów mogące mieć spory wpływ na niektóre gałęzie naszej gospodarki. Trudniej będzie - w myśl przyjętych rozwiązań wydobywać gaz łupkowy - więcej badań więcej kosztów, to dla polski zła wiadomość. Parlament przyjął też dyrektywę tytoniową, która jest dla polski korzystniejsza, niż mogłą być. Będzie można nadal produkować cienkie papierosy, tzw. slimy, a mentholowe pozostaną na rynku jeszcze przez 8 lat:

Cz. 34 (3 listopada)

W tym odcinku rozmowa o tym, co wiemy na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, o wyborach i o polskich posłach do PE z politologiem Robertem Alberskim:

Cz. 35 (10 listopada)

Budżet Unii Europejskiej na kolejne lata miał być ostatecznie uchwalony jeszcze przed wakacjami. Po bardzo trudnych negocjacjach wydawało się to realne, ale nie udało się. Potem obowiązywała wersja, że budżet będzie uchwalony na pierwszej powakacyjnej sesji - i znów niepowodzenie. Ostatecznej decyzji całego Parlamentu Europejskiego nadal nie ma. Czy te opóźnienia rzeczywiście mogą mieć wpływ na realizacje w Polsce niektórych zadań finansowanych przy współudziale Unii Europejskiej? Kiedy budżet zostanie w końcu uchwalony pytamy posła do PE Piotra Borysa:

Cz. 36 (17 listopada)

Jest zielone światło dla unijnego budżetu na lata 2014-2020. Europosłowie z komisji budżetowej zaakceptowali wydatki Wspólnoty na najbliższych 7 lat. Ostatecznie musi je jeszcze zatwierdzić cały Parlament Europejski na sesji plenarnej w najbliższy wtorek, co ma być już tylko formalnością:

Cz. 37 (1 grudnia)

Wiedza Polaków o instytucjach europejskich, po blisko 10 latach naszego członkostwa w Unii Europejskiej, pozostaje na zastraszająco niskim poziomie. Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badania, których wyniki w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przedstawiała ich autorka dr Agnieszka Łada:

Cz. 38 (8 grudnia)

Mieliśmy okazję zobaczyć we Wrocławiu filmy nominowane do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2013. Wyświetlono w kinie Nowe Horyzonty trzy filmy, będące finalistami tegorocznej edycji. W tym Odcinku Europy.eu o europejskim kinie rozmawiamy z krytykiem filmowym i dziennikarzem Radia Wrocław Janem Pelczarem:

Cz. 39 (15 grudnia)

Podpisując blisko 10 lat temu traktat akcesyjny i przystępując do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się tym samym do przyjęcia wspólnej waluty - czyli euro. Nie zostało tylko ustalone, kiedy to ma nastąpić. Wtedy, w 2004 roku, o kryzysie nie było mowy, ale rzeczywistość okazała się trudniejsza niż przypuszczano. W tym odcinku audycji zastanawiamy się, czy euro to szansa, czy zagrożenie dla Wspólnoty:

Cz. 40 (12 stycznia)

W tym odcinku rozmawiamy o tym, co czeka Parlament Europejski w 2014 roku z dużym naciskiem na zbliżające się wybory parlamentarne:

Cz. 41 (19 stycznia)

Pierwsza w tym roku sesja Parlamentu Europejskiego za nami. Parlament jest przeciwny wszelkim próbom ograniczenia swobody przepływu obywateli w Unii. W przyjętej rezolucji eurodeputowani sprzeciwili się pomysłowi wprowadzenia kwot wobec obywateli chcących pracować w innych państwach członkowskich. W tym odcinku wrócimy też do tematu nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego:

Cz. 42 (26 stycznia)

W tym odcinku rozmawiamy z posłem do Parlamentu Europejskiego Piotrem Borysem o nadchodzących wyborach. Dlaczego są ważne, jaka może być frekwencja, czy Polacy są świadomi swoich wyborów:

Cz. 43 (2 lutego)

W mijającym tygodniu ósmy raz obchodzony był Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Także we wrocławskim Domu Europy odbyła się debata na ten temat. A jest o czym mówić, bo już od dwóch lat parlament pracuje nad nowym prawem dotyczącym tej tematyki. Czy w tej kadencji posłowie zdążą uchwalić przepisy, do końca nie wiadomo. Jeśli jednak tak się stanie, czeka nas trochę zmian, także w Polsce. Rozmawiamy o tych zmianach z dr. Krzysztofem Wygodą, wykładowcą na studiach z zakresu ochrony danych na uniwersytecie wrocławskim:

Cz. 44 (16 lutego)

Zostało już mniej niż 100 dni do momentu, kiedy pierwsi wyborcy oddadzą swoje glosy na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii wybory odbędą się między 22-25 maja. Polacy będą głosować właśnie 25, ale od godziny 7.00 do 21.00, a nie jak poprzednio od 8.00 do 22.00. W nowym Parlamencie Europejskim zasiądzie 51 przedstawicieli Polski. To o jeden mandat więcej niż w 2009 roku. Przypadł on Polsce w trakcie kadencji w związku z wejściem w życie traktatu z Lizbony:

Cz. 45 (23 lutego)

A więc to już pewne. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę 25 maja - zarządził prezydent Bronisław Komorowski. Polacy wybiorą 51 europosłów. Głosowanie będzie się odbywać w godzinach 7-21. Polacy europosłów będą wybierać już po raz trzeci. Postanowienie w sprawie wyborów zawiera też kalendarz wyborczy. Znaleźć go można na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Frekwencji niestety, może szkoda, decyzją polityków zwiększyć się nie da - w dwóch poprzednich głowsowaniach osiągnęliśmy jedne z najgorszych wyników w Europie, co niestety jest powodem do wstydu. O tym jak te frekwencję można byłoby zwiększyć rozmawiamy z posłanką Danutą Jazłowiecką:

Cz. 46 (2 marca)

Niecałe 3 miesiące pozostały do wyborów do Parlamentu Europejskiego, zaczyna się kampania, a obecny Parlament wciąż podejmuje decyzje mające realny wpływ na nasze codzienne życie. Przyjęta została w tym tygodniu dyrektywa tytoniowa, Polska, która jest kluczowym producentem tytoniu w Europie, zabiegała podczas negocjacji o złagodzenie przepisów. Udało się to tylko częściowo. Również podczas ostatniej sesji zdecydowano o wprowadzeniu systemu e-call. Usługa, ma ratować życie na drodze, a od października 2015 roku montowanie tego systemu w nowych samochodach będzie obowiązkowe.

5 marca, w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego zorganizowano we Wrocławiu zapraszamy na dyskusje zatytułowaną "Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet"

Cz. 46 (16 marca)

Pieniądze z tak zwanej nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 popłyną wkrótce na Dolny Śląsk. Ponad 2 miliardy euro. W Domu Europy odbyła się na ten temat debata, rozmawialiśmy z jej uczestnikami:

Cz. 47 (30 marca)

Niecałe dwa miesiące pozostały do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Są one ważne, bo właśnie tam znaczna część decyzji dotyczących naszego codziennego życia. Przykład pierwszy z brzegu. Parlament Europejski chce zmniejszyć zużycie tak zwanych reklamówek o 80 procent. Receptą na to ma być wprowadzenie obowiązku pobierania opłat za plastikowe torby Jak pokazuje praktyka, mniej chętnie korzystamy z reklamówek, jeśli są płatne. Kilka lat temu, gdy część sieci handlowych wprowadziła opłaty za plastikowe torby, znacznie spadły obroty firm, które zajmowały się ich produkcją. Jednak prawnicy podkreślają, że polskie prawo nie daje na razie możliwości wprowadzenia opłat za plastikowe jednorazówki. Jeśli europarlament przyjmie dyrektywę, to polski ustawodawca będzie musiał wprowadzić zmiany w przepisach. No i właśnie od wybranych przez posłów ta decyzja zależy. Na spotkaniach przedwyborczych można wiec pytać o zdanie kandydatów w sprawie reklamówek. A na temat możliwych wyników glosowania rozmawiamy z dr Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Cz. 48 (6 kwietnia)

Parlament Europejski opowiedział się w tym tygodniu za całkowitym zniesieniem opłat roamingowych. Posłowie zagłosowali za zrównywaniem cen połączeń komórkowych krajowych i zagranicznych w całej Unii od grudnia 2015 roku. Nie kończy to jednak prac nad przepisami, bo teraz zajmą się nimi kraje członkowskie. Włochy, które od lipca będą kierować pracami Unii, traktują sprawę priorytetowo i zamierzają do jesieni zakończyć negocjacje:

Cz. 49 (13 kwietnia)

Wybory do Parlamentu Europejskiego za 41 dni. 25 maja po raz trzeci będziemy wybierać posłów z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Poznaliśmy już listy wyborcze. Wiemy, kto kandyduje, ale - niestety w wielu przypadkach nie bardzo niestety wiemy, po co. Dlaczego kampania wyborcza nie nabiera tempa? To pytanie zadaliśmy doktorowi Robertowi Alberskiemu, politologowi z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Cz. 50 (27 kwietnia)

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego został już niecały miesiąc. Głosowania w unijnych krajach rozpoczynają się 22 maja i potrwają 4 dni, w Polsce - przypomnijmy - odbędą się w niedzielę, 25 maja. A jaka była ta kadencja Europarlamentu?

Cz. 51 (4 maja)

Przed nami Dzień Europy. O wrocławskich obchodach opowiada Łukasz Kempara, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu:

Cz. 52 (11 maja)

9 maja, w Dzień Europy dzieci dobrze się bawiły w czasie imprezy zorganizowanej przez Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Przy okazji i dzieci i dorośli dowiadywali się wielu rzeczy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej:

Cz. 53 (18 maja)

Za tydzień o tej porze niektórzy będą już po głosowaniu. Ostatnie przypomnienie - ostatni dzwonek na decyzje już słychać - wybory do parlamentu europejskiego już za tydzień. A na temat wyborów i polskiej aktywności w Brukseli i Strasbourgu rozmawiamy dziś z dr. Melchiorem Szczepanikiem z instytutu spraw publicznych:

Cz. 54 (1 czerwca)

Podsumowanie wyników wyborów, które wyglądają podobnie jak w przewidujących je sondażach. Rozmowa z Dr Anną Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaskoczeniem jest sukces Frontu Narodowego we Francji oraz sukces partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa w Wielkiej Brytanii:

Cz. 55 (15 czerwca)

Trwają pierwsze wizyty nowych posłów do PE w Brukseli. Zanim zaczną oni pracę, muszą przejść przez procedurę rejestracji. Większość polskich deputowanych, która w ostatnich kilkunastu dniach przyjeżdżała do belgijskiej stolicy, ma to już za sobą. A my rozpoczynamy cykl rozmów z nowo wybranymi posłankami i posłami. Nowo wybranymi nie znaczy nowymi. I dziś właśnie Danuta Jazłowiecka z PO. Sylwia Jurgiel pytała miedzy innymi o wpływ, jaki może wywrzeć na parlament spora grupa przeciwników Unii Europejskiej wybrana w nowej kadencji:

Cz. 56 (22 czerwca)

Nowowybrany Parlament Europejski jest w fazie organizacji. Martin Schulz został ponownie szefem grupy Europejskich Socjalistów i ustąpił z funkcji Przewodniczącego Europarlamentu. 

Na temat planów na przyszłość związanych z pracą w Parlamencie Europejskim i tematów, jakimi chciałby się zajmować, Sylwia Jurgiel rozmawiała z nowym dolnośląskim posłem do PE Bogdanem Zdrojewskim:

Cz. 57 (29 czerwca)

Trwają prace nad kształtem Parlamentu Europejskiego, pracują także ci którzy podważają zasadność jego istnienia. Front Narodowy nie jest w stanie stworzyć koalicji której celem jest sparaliżowanie prac zmierzających do rozwijania unijnych struktur:

Cz. 58 ( 6 lipca ) 

Nowi posłowie zaczynają pracę w parlamencie europejskim, dla niektórych to koniec roli europosłów, lub w każdym razie przerwa w realizowaniu polityki unii europejskiej. Przez ostatnie 5 lat Jacek Protasiewicz był vice przewodniczącym parlamentu europejskiego, w ostatnich wyborach nie startował.

Cz. 59 ( 13 lipca ) 

Parlament Europejski nowej kadencji zaczyna pracę a my poznajemy nowych posłów wybranych z okręgu dolnośląsko - opolskiego. Magda Orzeł rozmawiała z Dawidem Jackiewiczem, zapytała go między innymi o to , czy określiłby się jako eurosceptyk czy euroentuzjastę:

Cz. 60 ( 10 sierpnia ) 

Trwają prace nad stworzeniem komisji Europejskiej. O tym w dzisiejszym odcinku. Lipcowe podsumowanie prac struktur unijnych:

Cz. 61 ( 17 sierpnia ) 

Sierpień to dla Parlamentu Europejskie miesiąc wakacyjny, posłowie są wiec na urlopie - trwają jednak cały czas intensywne negocjacje na temat obsady najważniejszych stanowisk w unii europejskiej. Polska oficjalnie zgłosiła kandydaturę Radosława Sikorskiego na stanowiska szefa unijnej dyplomacji - o jego szansach mówi dr Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Cz. 62 (7 września)

Posłowie do Parlamentu Europejskiego właśnie zakończyli swój urlop i niedługo rozpoczną pracę, a my dziś zajmiemy najważniejszymi dla Polski decyzjami personalnymi, do których doszło ostatnio. Prezentujemy zagraniczne komentarze odnośnie wyboru premiera Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Oddamy też głoś przyszłej komisarz, wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej:

Cz. 63 (14 września)

Nowo wybrany Parlament Europejski zaczyna pracę - w przyszłym tygodniu sesja plenarna. na temat nowego składu parlamentu i nominacji premiera Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej rozmawiamy z posłanka do PE Lidią Geringer de Oedenberg.

I ogłaszamy pierwszy powakacyjny konkurs - proszę - dla przypomnienia - wymienić posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w ostatnich wyborach z naszego okręgu. Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres [email protected]. Nagroda to zestaw upominków od biura informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu  i Radia Wrocław. 


Komentarze (3)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~filip2014-04-25 10:30:43 z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
nasz mail to konkurs na prw pl , zawsze ten sam.
~?? na lodzie 2014-04-14 23:53:31 z adresu IP: (164.126.xxx.xxx)
a protasiewicz
~Jola 2014-04-13 10:07:13 z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
proszę o podanie poczty meil: konkursów parlamentarnych....