DRJ: W ogrodzie wyobraźni

Marek Obszarny | Utworzono: 2013-10-08 15:15 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Zdjęcia: Justyna Chybalska

W samo wtorkowe południe Dolnośląski Rozkład Jazdy Radia Wrocław uczestniczył w otwarciu ŚCIEŻKI AUDIODESKRYPCYJNEJ we wrocławskim ZOO.

Audiodeskrypcja to opisywanie słowami otoczenia w taki sposób, by osoby niewidome i niedowidzące jak najdokładniej poznawały rzeczywistość

OGRÓD WYOBRAŹNI – ZOO BEZ BARIER - tak nazywa się przedsięwzięcie, dzięki któremu niedowidzący i niewidomi turyści mogą spotykać się w niezwykle bliski, wręcz osobisty sposób ze zwierzętami, poznawać ich wygląd i zwyczaje. Przygotowanie tej unikatowej ścieżki edukacyjnej było możliwe dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wrocławskiego ZOO oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA.

Oprócz zwiedzania w ZOOLOGICZNYM OGRODZIE WYOBRAŹNI poprowadzone będą też specjalne lekcje dla niewidomych uczniów, podczas których dzieci do poznawania otoczenia używać będą różnych zmysłów. Nowoczesną pomocą naukową służy skomplikowana aplikacja do nawigacji stworzona przez naukowców FZG SYSTEMS. Trasę zaprojektowano bez barier architektonicznych i znakomicie dostosowano do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku oddając  do ich dyspozycji nowoczesny sprzęt elektroniczny. Wszystkie opisy wykonano również przy użyciu Alfabetu Braille’a, więc można się z nimi zapoznać we własnym tempie. Z kolei Fundacja Hasco-Lek przygotowała specjalną mapę, z której mogły skorzystać osoby niewidome i niedowidzące.

Co warte specjalnego podkreślenia to fakt, że trasa i związane z nią udogodnienia są też dostępne dla dzieci ze sprzężeniami i niepełnosprawnością umysłową.

WZROK to przecież nie jedyny nasz zmysł. Możemy przecież posłuchać, powąchać, dotknąć a nawet - przytulić! Już od dziś w OGRODZIE WYOBRAŹNI we wrocławskim ZOO.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama