DRJ: Uczta dla melomanów

Tomasz Sikora | Utworzono: 2013-10-23 07:11 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Karol Czapski

Akademia Muzyczna ma nową salę koncertową, baletową, czy studio nagrań. Cała inwestycja - razem z instrumentami - kosztowała około 50 mln złotych. Jak to brzmi - sprawdziliśmy.

- Wreszcie wkraczamy w XXI wiek - tłumaczył w poniedziałek na naszej antenie prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej, bo najważniejszym jest, aby w tego typu obiekcie były idealne warunki akustyczne. Nowy kompleks, to drugi etap rozbudowy kampusu Akademii. Budynek stanął tam, gdzie kiedyś mieściły się warsztaty samochodowe Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Zbudowano kilkanaście sal do ćwiczeń, studio nagraniowe, a przede wszystkim salę koncertową z widownią na 300 miejsc. - Co najważniejsze, w tej cenie udało nam się zakupić również całe niezbędne instrumentarium - chwali rektor uczelni. A to wyposażenie światowej klasy. Skrzypkowie wprawdzie stradivariusów nie mają, ale pianiści Steinway'e już tak - kosztowały blisko 2 miliony złotych.

Jest poza tym między innymi 30 nowych fortepianów, 4 harfy i specjalnie wybudowane mechaniczne organy. Nowy kompleks, to drugi etap rozbudowy kampusu akademii muzycznej. Nowy obiekt połączony ze starym gmachem Akademii przy placu Jana Pawła II to sala koncertowa, audytoryjna i baletowa, sala prób dla wielkich zespołów wykonawczych, pracownie ćwiczeniowe i dydaktyczne. Z punktu widzenia radiowców szczególnie z zazdrością patrzymy na nowoczesne studio nagrań i technik audiowizualnych, do tego stanowiska do nauki kompozycji komputerowej. Są także pracownie muzyki teatralnej i filmowej.

Na uczelni kształci się w tym roku akademickim 600 studentów. Nie będzie kłopotów z dojazdem - z prozaicznych spraw jest podziemny parking, a budynek został w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak nowe instrumenty brzmią w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej można było usłyszeć w sobotę.

Sala koncertowa to chluba uczelni - jest bardzo "elastyczna". Można w niej organizować koncerty, ale też spektakle teatralne czy przedstawienia baletowe.

W zależności od potrzeb, jej scena może zostać wydłużona albo skrócona o kilka modułów. Jednak jej najważniejszą cechą jest doskonała akustyka i prozaiczny fakt - ponieważ stworzono ją w technologii pudełka w pudełku nie słychać przejeżdżających w pobliżu tramwajów. Wszystko zostało połączone z studiem nagrań i dwiema salami prób.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama