Lidia Geringer de Oedenberg: Bilans sukcesów i porażek w PE

Sylwia Jurgiel, wsp. Leszek Mordarski | Utworzono: 2014-03-11 17:19 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. archwium prw.pl

Lidia Geringer de Oedenberg będzie numerem jeden na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Europosłanka jest też namawiana do startu w wyborach prezydenta Wrocławia. Lidia Geringer de Oedenberg mówiła na antenie Radia Wrocław, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w tej ostatniej sprawie:

W tej chwili SLD w radzie miejskiej Wrocławia nie ma żadnego radnego. Eurodeputowana decyzję o ewentualnym starcie w wyborach samorządowych ma podjąć w czerwcu.

Lidia Geringer de Oedenberg (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim)

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Podyplomowo studiowała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie. Jej edukację uzupełniają studia w Hiszpanii i Holandii. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w Telewizji Polskiej. W latach 1995-2005 była dyrektorem festiwalu Wratislavia Cantans. W czasie pełnienia tej funkcji ubiegała się o stanowisko prezydenta Wrocławia. Przegrała jednak z Rafałem Dutkiewiczem.

W Parlamencie Europejskim Lidia Geringer de Oedenberg zasiada już niemal 10 lat. W 2004 roku została wybrana z listy SLD, choć nie należała jeszcze wtedy do tej partii. Członkinią Sojuszu stała się w 2006 roku. Trzy lata później skutecznie ubiegała się o reelekcję do PE, ponownie z listy SLD. Na pierwszym posiedzeniu Izby po wyborach została jednym z pięciu kwestorów Europarlamentu.

Lidia Geringer de Oedenberg należy do najaktywniejszych Polaków w europarlamencie. Uczestniczy w pracach komisji: Prawnej, Petycji i Budżetowej. Jest członkiem delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowej, do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego oraz delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza.

Na posiedzeniach plenarnych kończącej się kadencji, europosłanka występowała 255 razy. Uczestniczyła w opracowaniu 84 rezolucji. Kilkanaście razy była sprawozdawcą ważnych dokumentów PE m.in. "w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Unii" czy w sprawie "stosowania zasady pomocniczości i proporcjonalności".

Specjalizuje się w dziedzinie kultury, nie stroni również od spraw społecznych, pomaga unijnym rolnikom. Aktywnie upowszechnia wiedzę o Europarlamencie - organizuje dla Dolnoślązaków cykliczne wycieczki do Brukseli i Strasburga.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama