Nowe Horyzonty pokażą 365 fimów (Sprawdź program)

Jan Pelczar | Utworzono: 2014-07-01 07:04 | Zmodyfikowano: 2014-07-02 13:15
A|A|A

Zdjęcia: www.nowehoryzonty.pl

Znamy program 14. festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Od 24 lipca do 3 sierpnia we Wrocławiu będzie można obejrzeć 365 filmów. Przyjadą też znamienici goście, choć niektórych nie ma sensu anonsować:

Szef festiwalu Roman Gutek dodaje, że do dzisiaj potwierdzono, że wśród gości rozpoczynającego się 24 lipca festiwalu będą wybitny francuski dokumentalista Claude Lanzmann, najsłynniejszy reżyser izraelski Amos Gitai, oraz turecki twórca Reha Erdem, który poprowadzi we Wrocławiu masterclass.

PROGRAM FESTIWALU ZNAJDZIECIE TUTAJ

W tym roku zrezygnowano z koncertów. - Powód jest oczywisty - mówi szef festiwalu Roman Gutek:

W klubie festiwalowym w Arsenale zagrają didżeje, między innymi liderzy brytyjskiej grupy Archive, którzy będą również bohaterami jednego z festiwalowych seansów. Wśród bohaterów innych filmów muzycznych będą Nick Cave i Björk.

Bogaty jest program kinowy. Na otwarcie trzy filmy z Cannes - argentyńska satyra "Dzikie historie" Damiána Szifróna, nagrodzony Złotą Palmą turecki "Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana (to fascynujący, pełen ukrytych emocji, kameralny portret małżeński, nakręcony w majestatycznych plenerach tureckiej Kapadocji) oraz francuski "Sils Maria" jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Oliviera Assayasa z Juliette Binoche i Kristen Stewart wcielającymi się w role aktorek. Potem będzie można wybierać wśród w sumie niemal dwustu pełnych metraży, aż do zamknięcia i nagrodzonego w Cannes Grand Prix włoskiego filmu "Cuda". Alice Rohrwacher dostała za niego Grand Prix podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. To film o świecie dzieciństwa, łączący realizm z baśniowym okrucieństwem. Pokazany zostanie po raz pierwszy po gali wręczenia nagród Nowych Horyzontów.

Na Grand Prix mają w tym roku szansę aż trzy filmy polskie: "Jak całkowicie zniknąć" wrocławskiego reżysera Przemysława Wojcieszka, "Huba" Anki i Wilhelma Sasnal oraz "Wołanie", debiut Marcina Dudziaka. Z kolei w konkursie filmów o sztuce weźmie udział m.in Książę - dokument Karola Radziszewskiego – spojrzenie na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium. Dyrektor artystyczna Joanna Łapińska mówi, że trzy filmy w konkursie głównym Nowych Horyzontów to rzecz bez precedensu. W rozmowie z Ianem Pelczarem mówiła też o nowym kinie greckim:

W nowym konkursie Powiększenie zostaną pokazane filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych. Nagrody w sekcji zostały ufundowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, które zapewni wyróżnionej w konkursie osobie stypendium i możliwość realizacji autorskiego projektu w CeTA.

Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu, opowiedziała nam także o swoich filmowych faworytach:

Oprócz wydarzeń kinowych, pokazów na Rynku i codziennych występów didżejskich w klubie festiwalowym w Arsenale zaplanowano: wernisaże Midnight Show w BWA Dizajn, pokaz filmowej wersji spektaklu Między nami dobrze jest Grzegorza Jarzyny, według tekstu Doroty Masłowskiej.

W Panoramie oraz nowej sekcji Ale kino+ pokazane zostaną dzieła uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina, doceniane na prestiżowych festiwalach. W tym roku będą najnowsze filmy między innymi: Aleksieja Germana (Trudno być Bogiem według powieści braci Strugackich), Naomi Kawase (Zawsze woda), Bertranda Taverniera (Francuski minister), Kim Ki-duka (Moebius), Claude’a Lanzmanna (Ostatni niesprawiedliwy), Tsai Ming-lianga (nagrodzone przez jury festiwalu w Wenecji Bezpańskie psy oraz pokazywana w Berlinie Wędrówka na Zachód), Jeana Luca-Godarda (laureat Nagrody Jury w Cannes – Pożegnanie z językiem 3D), Alejandro Jodorowskiego (Taniec rzeczywistości), Denisa Côté (Radość ludzkiego pragnienia), Alexandra Payne’a (nominowana do ośmiu Oscarów Nebraska), Amosa Gitai (Ana Arabia), Lukasa Moodyssona (Jesteśmy najlepsi!), Andrieja Zwiagincewa (nagrodzony w Cannes za scenariusz Lewiatan), György Pálfiego (Swobodne opadanie), Kornela Mundruczó (zwycięzca sekcji Un Certain Regard w Cannes – Biały Bóg), Bruno Dumonta (Mały Quinquin), Lisandro Alonso (nagrodzona przez jury FIPRESCI w Cannes Jauja z Viggo Mortensenem), Hiyao Miyazakiego (Zrywa się wiatr) czy Rehy Erdema (Kobiece pieśni).

W programie 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty są również laureaci festiwali w Locarno (nagrodzona Złotym Lampartem Historia mojej śmierci Alberta Serry), Sundance (chilijski Zabić człowieka Alejandro Fernandeza Almendrasa) i Berlinie (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Boyhood Richarda Linklatera – realizowana przez 12 lat niezwykła przypowieść o dojrzewaniu).

W programie festiwalu będą także filmy z gwiazdami światowego kina. W thrillerze Richarda Ayoade Sobowtór, będącym luźną adaptacją noweli Fiodora Dostojewskiego, grają Mia Wasikowska i Jesse Eisenberg. Wasikowska zagrała również główną rolę z australijskich Ścieżkach pokazywanych w konkursie w Wenecji. Amerykański gwiazdor James Franco tym razem pojawi się w podwójnej roli – aktora i reżysera adaptacji powieści Cormaca McCarthy’ego Dziecię boże (także konkurs w Wenecji). Autor Pogorzeliska i Labiryntu Denis Villeneuve ponownie sięga po gatunek thrillera, tym razem bardziej oniryczny i tajemniczy – we Wrogu grają między innymi Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent i Isabella Rossellini.

W programie również przeglądy twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage – Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera oraz autora filmów eksperymentalnych, grafika i performera Wojciecha Bąkowskiego, który będzie również jurorem w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce.

W programie także przegląd baskijskich dokumentów, zrealizowany we współpracy z MFF w San Sebastián, także Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W sekcji Druga Nowa Fala: w hołdzie Cahiers du Cinéma zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane w Polsce dzieła mistrzów francuskiego kina lat 70. i 80., między innymi Jeana Eustacha, Philippe’a Garrela, Jacquesa Doillona czy Maurice’a Pialata.

Motywem sekcji Trzecie Oko będzie zjawisko komun. W programie znalazły się głośne filmy dokumentalne, bezpośrednie zapisy, archiwalia oraz spotkania z twórcami i członkami legendarnych społeczności. Tematem sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą zaś efekty specjalne.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocnego szaleństwa będzie kaseta VHS.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama