DRJ: Festiwal Polsko-Czeskich Smaków i Tradycji

Tomasz Sikora | Utworzono: 2014-08-09 17:17 | Zmodyfikowano: 2014-08-10 22:00
DRJ: Festiwal Polsko-Czeskich Smaków i Tradycji - zdjęcie ilustracyjne; fot. archiwum prw.pl
zdjęcie ilustracyjne; fot. archiwum prw.pl

Będzie ekologiczne jadło z obu krajów, będą dożynkowe zwyczaje nasze i Czechów, będą rycerze, górale, Lajkonik będzie i Blue Cafee też się zjawi, ale to na finał. Na początek zapraszamy my z wozem satelitarnym Radia Wrocław. Na miejscu w Bierkowicach będziemy w niedzielę od południa

Sierpień i wrzesień to czas dożynek. W tym roku, z powodu rosyjskiego embarga, czas szczególnie nerwowy - bo cóż z tego, że pogoda była łaskawa i drzewa owocowe obrodziły, jak przez ostatnie lata nigdy - jeśli teraz jest problem ze sprzedażą tego całego bogactwa?

To problemy codzienności - ale dożynki to moment, gdy rolnicy mogą głębiej odetchnąć. To symboliczne podsumowanie rocznej pracy w sadach i polach. - Moment, gdy można spojrzeć za siebie i być dumnym - tak tłumaczą, dodając: na zmartwienia przypada inny czas, dożynki to moment radości.

Festiwal odbędzie się w kilkudziesięciu miejscowościach Dolnego Śląska - dlaczego zatem zapraszamy szczególnie na te w gminie Kłodzko? Bo warto przyjechać by poznać - poza zwyczajami polskich rolników -  także te z drugiej strony granicy. A szansę na to daje impreza już w nazwie sugerująca, że to nie tylko dożynki ale też Festiwal Polsko-Czeskich Smaków i Tradycji.

W tym roku uroczystość dożynek Gminy Kłodzko odbędzie się 31 sierpnia w Bierkowicach. Najpierw msza o godz. 11.00 w Kościele w Piszkowicach, następnie o godzinie 13:00 rozpoczną się uroczystości dożynkowe na obiekcie sportowym w Bierkowicach.

„Festiwal Polsko – Czeskich Smaków i Tradycji" to Święto Plonów, które obejmie prezentację Polskich i Czeskich produktów ludowych, kulturowych oraz kulinarnych z udziałem polskich i czeskich lokalnych producentów, artystów, twórców ludowych, rękodzielników i zespołów ludowych.

Podczas festiwalu - na dożynkach to tak zwany "musik" - zostaną zorganizowane konkursy na wieniec pogranicza i chleb pogranicza. Co istotne, swoje dzieła i wypieki przygotują zarówno mieszkańcy z Polski, jak i Czech. Warto już o godz. 13 być na miejscu, bo podczas uroczystości wszyscy turyści będą częstowani wypiekami.

Poza tym na gości czekać będzie ogrom stoisk promujących produkty lokalne - z miodami, wypiekami a nawet rękodziełem i produktami lokalnymi.

Na scenie, po części oficjalnej, odbędzie się prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych przez koła gospodyń wiejskich. Nagrodzone zostaną m.in. „Najbardziej Aktywne Sołectwa Gminy", rozstrzygnięty będzie plebiscyt na gospodarstwo roku, zostaną też wręczone nagrody w konkursach na chleb pogranicza i wieniec pogranicza. Po zakończeniu wręczania nagród i odznaczeń, na scenie wystąpią zespoły ludowe, wykonawcy indywidualni z Polski i Czech, zespoły muzyczne reprezentujące rożne style. Na scenie dożynkowej w przerwie pomiędzy koncertami wręczone zostaną nagrody za najładniejsze stoisko podczas festiwalu. Obok głównej sceny działać będzie scena alternatywna, czyli prezentacja młodych talentów z Gminy Kłodzko i Republiki Czeskiej.

Na zakończenie wieczorny muzyczny koncert "gwiazdy wieczoru". Tą gwiazdą będzie znakomity zespół Blue Cafe. Radio Wrocław pojawi się w Bierkowicach od godz. 13.00. Relacji słuchajcie na naszej antenie, a najlepiej wsiądźcie w samochód i sami sprawdźcie, jak na żywo wyglądają dożynkowe wieńce i smakuje czeski chleb maczany w polskim znakomitym miodzie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.