Kulturowe Szlaki Dolnego Śląska: Zamek Czocha

Marek Obszarny | Utworzono: 2014-09-09 09:47 | Zmodyfikowano: 2014-09-09 09:47

Ta graniczna warownia obronna wzniesiona przez króla czeskiego Wacława II ma ponad 800-letnią historię i kryje  wiele do dziś nie wyjaśnionych tajemnic. Burzliwe losy zamku, zmieniający się właściciele i funkcje budowli stanowią o jej wyjątkowości architektonicznej, a malownicze położenie w gminie Leśna  nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie przyciąga turystów i filmowców.

To tu  powstały takie obrazy, jak "Wiedźmin", "Gdzie jest generał", seriale "Święta Wojna", "Tajemnica Twierdzy Szyfrów" czy teledysk Sylwii Grzeszczak.

Podczas audycji Agnieszka Śliwińska z zamku mówiła w Radiu Wrocław o otwartej ostatnio multimedialnej atrakcji czyli średniowiecznej sali tortur:Pod adresem [email protected] czekamy również na zdjęcia od  Słuchaczek i Słuchaczy zrobione na zamku Czocha oraz opowieści zamkowe, których fragmenty zamieścimy poniżej.

"Dla mnie jest bardzo magiczne miejsce. Pochodzę™ z Jeleniej Góry, więc zamek był niejednokrotnie zabytkiem, do którego udawaliśmy się z całą …rodziną" - napisała Pani Katarzyna Graczyk. "Jestem absolwentką …historii na UWR, bardzo mocno zafascynowaną dziejami lokalnych obiektów obronnych, zatem zupełnie naturalnie wybrałam sobie temat pracy magisterskiej. Brzmi on: "Dzieje zamków tzw. Okręgu Kwisy do 1635r.". Z nieukrywaną…przyjemnością szperałam m. in. księgozbiorze zbiorów specjalnych Biblioteki "na Piasku" w poszukiwaniu informacji i "perełek" kronikarskich. Po skończeniu studiów wyszłam za mąż za kolegę z roku. Wesele zorganizowaliśmy oczywiście na zamku Czocha".

fot. Katarzyna Graczyk

"W tym roku byłam na wczasach i córka namówiła mnie, żebyśmy zwiedziły zamek. Niestety spóźniłyśmy się i nie zdążyłyśmy na zwiedzanie z przewodnikiem, ale i tak było super!" -  to już wiadomość od Pani Marii Cwirko.

fot. Maria Cwirko

"Ciepłe pozdrowienia i zdjęcie jak to kiedyś było się harcerzem.. z zamkiem w tle" - napisał Pan Marcin Waski

fot. Marcin Waski


A tutaj dokładnie widać jak wygląda zamek Czocha. Zdjęcia zrobione w Parku Miniatur w Kowarach:

fot. Stanisława Kulig

fot. Maria Ćwirko

A tu już wiosenne zdjęcia od Pana Michała Maciejowskiego

fot. Michał Maciejowski

Poniżej najprawdziwsza księżniczka - córka Pani Agnieszka Wleklińskiej. "Karolinka zwiedzała zamek w dość osobliwy sposób. Jak księżniczka! Wszystkie tajne przejścia i taniec w sali balowej, i sypialnia z pięknym łożem, i te lustra...proszę zobaczyć! A to wszystko dzięki wspaniałej przewodniczce Pani Renatce, którą serdecznie pozdrawiamy"

fot. Agnieszka Wleklińska

Małgorzata Jesion - Wojtuściszyn napisała: "Ja i moja rodzina uwielbiamy ten zamek. Moja córcia kilka lat temu podczas pierwszych minut zwiedzania zamku napaskudziła w pampersa i trzeba było w tajemnicy przed przewodnikiem przebierać ją na stole w sali rycerskiej. Druga córka z kolei dała się zakuć w dyby groźnemu Grzegorzowi dokładnie 2 lata temu. Na dziedzińcu zamkowym miałyśmy okazję spotkać prawdziwe księżniczki. Jesteśmy tam co roku. Ja prawie codziennie słucham audiobooka Wołoszańskiego Twierdza szyfrów, którego akcja między innymi toczy się w zamku. Magiczne miejsce, polecam każdemu kto pasjonuje się historią, tajemnicami i zabytkami".

fot.  Małgorzata Jesion - Wojtuściszyn

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.