Arcybiskup Kupny honorowo w USA

oprac. Przemysław Gałecki | Utworzono: 2014-10-06 14:21 | Zmodyfikowano: 2014-10-06 14:22
A|A|A

Zdjęcia: BP Archidiecezja Wrocławska

To największa manifestacja polskości w Stanach Zjednoczonych składana w hołdzie bohaterowi Polski i USA. W tym roku honorowymi gośćmi parady byli abp Józef Kupny i kongresmenka Carolyn Jane Maloney.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. w nowojorskiej katedrze pw. św. Patryka, która rozpoczynała polskie święto. W homilii podziękował Polonii za trwanie przy wierze katolickiej. – Kim byśmy byli, gdyby nasi ojcowie nie związali się z chrześcijaństwem i gdyby nie pomoc i orędownictwo Tej, która nas zna – Jasnogórskiej Królowej – mówił arcybiskup. Podkreślił przy tym, że inna byłaby historia narodu polskiego, gdyby pominąć w niej Ewangelię. Zauważył również, że stając przed Chrystusem każdy z uczestników Eucharystii przynosi swoje intencje: o chleb powszedni, o bezpieczeństwo rodzin, legalizację pobytu, pracę. – Wszyscy modlimy się o przyszłość młodego pokolenia, aby zawsze zachowało ducha polskiego i dziękujemy sobie wzajemnie za świadectwo wiary o Jezusie i o Polsce – naszej Ojczyźnie – spuentował hierarcha.

Po Mszy św. Polacy zawładnęli 5 Aleją na Manhattanie. Paradę, podczas której reprezentowanych było ponad 150 parafii i polsko – amerykańskich organizacji ze stanów: New Jersey, New York, Michigan, Texas i Connecticut rozpoczął Richard H. Berdnik – pierwszy w historii miasta Passaic szeryf polskiego pochodzenia i Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. To on poprowadził tradycyjny taniec Polonez, dając sygnał do rozpoczęcia świętowania. Za nim w barwnym korowodzie maszerowali m.in.: Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk Ziomecka, weterani Powstania Warszawskiego i Bitwy pod Monte Cassino, harcerze, zespoły folklorystyczne reprezentujące różne regiony naszej Ojczyzny oraz dziesiątki tysięcy Polaków.

Wszyscy podkreślali, że czekają cały rok na ten dzień, kiedy mogą iść po Manhattanie z polską flagą i białym orłem na piersiach. – Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i tej dumy uczymy nasze dzieci – mówili. Pochód trwał blisko 6 godzin i było jednocześnie dziękczynieniem Polonii za kanonizację Jana Pawła II oraz hołdem składanym poległym przed 70 laty w Powstaniu Warszawskim i Bitwie pod Monte Cassino.

Arcybiskup Józef Kupny, przyjmując jako honorowym marszałek przed nowojorską katedrą pozdrowienia od Rodaków nie krył wzruszenia i radości. Kongresmenka Carolyn Maloney widząc niesione z dumą portrety Papieża – Polaka, chorągwie parafialne, sztandary i krzyże wyznała, że Polska tylko dzięki wierze była w stanie przezwyciężyć najtrudniejsze chwile w swoich dziejach. – Mój ulubiony papież Jan Paweł II właśnie dzięki tej wierze zapoczątkował tak wielkie zmiany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama