Rozwijamy potencjał w drodze do aktywności

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-01-09 15:57 | Zmodyfikowano: 2015-01-09 15:58
A|A|A

Na Dolnym Śląsku tylko 15 proc. osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. Polska jest na szarym końcu Unii Europejskiej. Jak to zmienić? Fundacja Eudajmonia zapewnia, że ma klucz do tych katastrofalnych statystyk.

Polkowicka Fundacja Eudajmonia od lat zajmuje się osobami wykluczonymi z różnych powodów. Aby wsparcie miało sens ważne jest indywidualne podejście i korzystanie z wielu form wsparcia. „Trener Aktywności” i „Zatrudnienie Wspomagane” to nazwy projektów, które na uwadze mają osoby niepełnosprawne. Statystki są porażające. Blisko 85 proc. niepełnoprawnych z Dolnego Śląska nie ma pracy. Aby zmienić te fatalne dane trzeba przygotowywać specjalne programy skierowane tylko i wyłącznie do tej grupy.

-Tego typu usługi jak Trener Aktywności i Zatrudnienie Wspomagane od lat funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej. Niestety w Polsce wciąż mamy wiele do zrobienia w tej kwestii. Brak kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Chcemy to zmienić – tłumaczy nam Anna Puławska- Rodzik, prezes Fundacji Eudajmonia.

Trener Aktywności to wyjątkowy projekt w skali kraju. W jego początkowej fazie do pracy innowacyjnym modelem przygotowano piętnaście osób., które ukończyły szkolenia m.in. z zakresu aspektów prawnych aktywizacji osób z niepełnosprawnością, zagadnień antydyskryminacyjnych i psychologicznych aspektów pomagania. Tak przygotowani mogli przystąpić do działania. Rozpoczął się cykl indywidualnych spotkań trenera z klientem z niepełnosprawnością. Wspólnie stworzono indywidualny plan rozwoju, który wyznaczał ścieżkę aktywizacji uczestnika projektu. W sumie każdy trener udzielił jednej osobie średnio 80 godzin wsparcia.

Kolejny projekt jaki realizuje Eudajmonia to Zatrudnienie Wspomagane. Do wsparcia rozpoczynającego się cyklem szkoleń zgłosiło się stu niepełnosprawnych. Szkolenia, staże, sprzęt rehabilitacyjny, wsparcie psychologiczne, pomoc asystentów, doradztwo zawodowe to wsparcie z jakiego mogły korzystać osoby uczestniczące w projekcie.

- W ciągu roku myślę, że nabrali większej pewności siebie. Niektórzy zrobili pierwszy krok i podjęli prace. Dla niektórych była to pierwsza podpisana umową o pracę. Na sto osób trzydzieści znalazło zatrudnienie – mówi Anna Puławska- Rodzik.

Teraz Eudajmonia chce dzielić się swoim doświadczeniem.  W ramach projektów „Trener Aktywności” oraz „Zatrudnienie wspomagane”, odbędzie się konferencja pt. „Rozwijamy potencjał w drodze do aktywności”, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Konferencja odbędzie się 13 stycznia 2014 r., w godz. 9.00 - 15.00, w Hotelu Ibis Styles, ul. Kościuszki 3, we Wrocławiu. Na wydarzenie wstęp niebiletowany.
Więcej na www.eudajmonia.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama