Przełom w głośnej sprawie rodziny z Wałbrzycha

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-02-17 11:52 | Zmodyfikowano: 2015-02-17 11:53
A|A|A

fot. Michał Wyszowski (Radio Wrocław)

Przełom w głośnej sprawie rodziny państwa Smykowskich z Wałbrzycha, którym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej odebrał piątkę dzieci. Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno – Konsultacyjny na zlecenie sądu przebadał zarówno rodziców, jak i najmłodszych.

Larysa Pacek ze Stowarzyszania Przystań, które pomaga rodzinie, mówi, że wskazania specjalistów są jednoznaczne:

Ośrodek zaleca powrót dzieci do domu z kontynuacją nadzoru kuratora. Podkreśla także, że nie ma jednoznacznych wskazań do tego, aby najmłodsi dalej byli w domu dziecka.

Przypomnijmy jednak, że według MOPS-u rodzice kompletnie nie nadają się do wychowywania dzieci. Tak w styczniu mówiła nam Beata Skrocka z ośrodka:

W grudniu pomoc społeczna odebrała im piątkę dzieci. O ich powrót małżeństwo walczy w sądzie. Adwokat Maciej Mataczyński mówi, że dla sprawy ta opinia będzie kluczowa:

Rozprawę, na której zdecyduje się los dzieci wyznaczono dopiero na 1 kwietnia. Rodzice będą wnioskować o przyspieszenie tego terminu.

We wnioskach z opinii Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego czytamy, m. .in.:

W naszej ocenie, predyspozycje osobowościowe i wychowawcze uczestników postępowania do wychowywania małoletnich są wystarczające, aczkolwiek mogą występować trudności, np. organizacyjne z uwagi na liczne potomstwo” oraz „W naszej ocenie, aktualnie nie ma jednoznacznych wskazań do dalszego pobytu małoletnich w środowisku zastępczym

POSŁUCHAJ: Zabrali im dzieci, bo są biedni?

Ośrodek przedstawił także swoje zalecenia. Pierwsze z nich: „Proponujemy powrót małoletnich pod opiekę rodziców z kontynuacją nadzoru kuratora”. Są też kolejne, m. in. „Rodzice powinni rozważyć rzucenie palenia papierosów z przyczyn zdrowotnych dzieci oraz z uwagi na szczupłe zasoby finansowe” oraz „Wskazane byłoby wsparcie asystenta rodziny, lecz warunkiem istotnym jest zaufanie podopiecznych do opiekuna”.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Mika
2018-04-29 10:22:09
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dzieci powinny być z rodzicami a instytucje kontrola i pomoc a kasa jest potrzebna im znam ją i jego bieda ich pietnuje i tyle
~Majka
2015-02-24 12:31:13
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 3
ludzie do roboty a nie bierzecie sie za dzieci o ktorych nie macie zielonego pojecia. Nie stac was na utrzymanie tych biednych dzieci wiec po jaki h.... je wydaliscie na swiat!!!!
~Grej
2015-02-18 23:07:28
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 7
Nie oddawac dzieci tym ludziom!!!!to alkocholicy i narkomani!!!!!!!Tacy zwyrodnialcy nie powinni miec zadych praw!!!!! zyja z opieki i nie robia nic by poprawic swoja sytuacje!!!!!!! uspac takich ludzi!!!
~ZygZak
2015-02-18 16:10:03
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -2
Monika, Karol, Marika, Nonie, Sonia, Ja, Kobieta, Ona to jedna i ta sama osoba. Ciekawe co porabia. Chyba wiem! Tacy tam właśnie pracują.
~monika
2015-02-18 14:37:20
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: -3
Do melani. Czy ty wiesz ze jak 20 osob po kolei bedzie pisac z jednego komputera to wyjdzie ten sam nr ip. Nie wiedzialas to ju wiesz. Mozemy pisac co chcemy i nic ci do tego
~ZygZak
2015-02-18 13:08:13
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -1
Lepiej przyjrzyjcie się bliżej tej patologi z MOPS i wszystkiemu co w urzędach państwowych a wtedy wyciągajcie wnioski. Ta kobiecina akurat ma pecha bo ma piątkę dzieci ( mówią że 6 ) i kompletny brak wykształcenia. Puka się i płodzi. A co do rodzin zastępczych. Chłopak się powiesił ( 17 lat ) gdyż chciano zabrać go od matki, grubaska chcieli odebrać dziadkom bo pracownik socjalny tak wymyślił, w innym przypadku zakatowano dwójkę dzieci, gdzieś tam znowu gwałcono. Tego jest mnóstwo. Czy wy wiecie co to jest pracownik socjalny? Przecież wielu z nich też ma nieletnie dzieci a po pracy zamiast do domu idą na piwo czy drinka albo grill'a. W takim przypadku powinno nastąpić, zawiadomić policję, dzieci do bidula a ich na izbę. Zresztą widzę tu wpisy tychże pracowników.
~karol
2015-02-18 10:57:17
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 7
do roboty nieroby.NAJLEPIEJ NIE PRACOWAC TYLKO BIEGAC DO OPIEKI .
~Gosia
2015-02-18 10:21:25
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -4
Rodziny zastępcze to dopiero patologia
~EWA
2015-02-18 08:35:06
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: -2
MOPS NIECH SIE ZA ROBOTE WEZMIE I ZACZNIE POMAGAC LUDZIA A NIE PIJAKA!!!TAM NIEKAPETETNE OSOBY PRACUJA!!POWINNI NOWYCH PRZYJAC! JAK TU JEDNA Z PAN MOWI MATKA PODJEŁA SIE WALKI I DAJE RADE A ZE PANSTWO GOWNO DAJE TO JEJ WINA?ZA WSZYSTKO TRZA PŁACIC?ZAMIAST 100ZŁRODZINNEGO NIECH DADZA1000NA KAZDE DZIECKO JAK RODZINA ZASTEPCZYM DAJA I SAMI ZOBACZYCIE ZE WARUNKI SIE POPRAWIA!!!!
~Dominika
2015-02-17 21:36:25
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ludzie jacy wy jesteście bezduszni. Powinniście tę kobietę podziwiać, że mimo biedy i trudnej sytuacji nie zabiła żadnego dziecka, że podjęła to zmaganie. A wy tu chrzanicie o spiralach, że jest królicą, niedouczoną o antykoncepcji. Wstyd, a czym się możecie pochwalić, zostanie coś po was jak umrzecie-chyba tylko spirala.
~Ania
2015-02-17 20:26:15
z adresu IP: (80.187.xxx.xxx)
Ocena: -4
Życzę tej rodzinie szybkiego powrotu dzieciaczków, Trzymam kciuki,,, śledzimy ta sprawę w Niemczech Polskie prawo i mops to dopiero patologia a nie ta rodzina. Ludzie co wy piszecie zajmijcie się swoim życiem.komentują hamsko ci co sami mają syf w życiu
~Marika
2015-02-17 19:36:39
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 6
Patologia ,niech ksiądz da trochę kasy na tą udawaną pijącą i palącą rodzinkę króliczków. Płodni jak cholera ale to my musimy wychowywać ich pacholęta. Idę o zakład,że Andżelika do trzydziestki jebnie jeszcze z trójeczkę.trochę samokrytyki Smykowscy
~marek
2015-02-17 18:58:27
z adresu IP: (37.31.xxx.xxx)
Ocena: -4
a ty z kad wiesz ze tak jest?? najlepiej to sie krytykuje wszystkich do okola nie patrzac siena siebie i swoje otoczenie
~anna
2015-02-17 18:27:21
z adresu IP: (83.154.xxx.xxx)
Ocena: 2
zanim dzieci przyjda do domu powino sie nauczyc tych panstwo ze nie tylko rodzi sie dzieci jak nie jestesmy wstanie ich wychowac i zapewnic podstawowych potrzeb .istnieja srodki antyconcepcyjne aby nie stwarzac nowych istot dla biedy .wiem ze dzieci to skarby rodziny i narodu ale tylko wtedy gdy oboje rodzicow sa na poziomie zapewnienia podsawowych srodkow do zycia inauki tych istot .dzieci powiny zostac pod opieka panstwa a rodzicow wyslac do placowki poradnczej aby nauczyli sie co to jest rodzina oraz dobro dzieci .zycze powodzenia dla pansta a dla dzieci odwagi do powrotu do biedy jakiej zgotowali im rodzice swoja nieudolnoscia .
~Sylwia
2015-02-17 15:00:25
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -6
Nie mnie osądzać i innym sugeruję to samo. Polecam policzyć do dziesięciu i... zastanowić się co ja sam/sama mogę naprawić w swojej rodzinie. Zastanawiam się tylko czy zalecenie Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego: „Wskazane byłoby wsparcie asystenta rodziny, lecz warunkiem istotnym jest zaufanie podopiecznych do opiekuna” będzie łatwe do realizacji. Bo po ich doświadczeniach z wałbrzyskim MOPS-em nie jest to takie proste.
~Gosia
2015-02-17 14:54:05
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -8
Dlatego ja uważam, że chłopom powinno się po 2 dziecku podwiązywać nasieniowody
~ktoś. ..
2015-02-17 14:48:37
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -4
Ludzie zastanówcie się nad tym co wy piszecie wstyd ze takie społeczeństwo posiada Polska
~amelia
2015-02-17 14:30:20
z adresu IP: (91.203.xxx.xxx)
Ocena: 8
Wypromowac sie na dzieciach tylko o to chodzi. Kto zna te rodzine to wie jaka sama matka jest. W wielu rodzinach panuje bieda ale rodziny staraja sie wychowac swoje dzieci jak najlepiej,ale musza miec przyklad od swoich rodzicow. A matka co bez szkoly i bez pracy, ale 6 dzieci jest. A osoby ktore naprawde potrzebuja pomocy bo maja np chore dzieci i nie starcza im na leki takiej pomocy sie im odmawia.
~Gosia
2015-02-17 14:16:28
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -2
Przestańcie - ten ojciec pracuje, a żadnemu dziecku krzywda się nie stała żadna, nie róbcie takiej strasznej patologii z tej rodziny. W Londynie żyliby super, a u nas dziadostwo. Polityka niby pro rodzinna i co?
~kobieta
2015-02-17 14:14:45
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: -2
Do gosi: jak te bachorki beda pracowac ? Haha tak jak ich matka ha dobre
~kobieta
2015-02-17 14:13:31
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 2
Do gosc : pysk to masz ty. I jak widac tez jestes patologia jak oni skoro ich bronisz.
~Gosc
2015-02-17 14:09:20
z adresu IP: (46.115.xxx.xxx)
Ocena: -2
jestem wszczasnieta z wypowiedzi kobieta jak mozesz nazywac te dzieciaczki bachorami?moze i sie dziewczyna troche pogubila w zyciu ale to nie powod aby obrazac jej dzieci gdybys mi tak powiedziala o moich w pysk bym ci naplula.najlepiej zabrac po co pomagac zamiast kase dac rodzica lepiej rodzina zastepczym placic patologia jedna wielka
~Gosia
2015-02-17 14:02:17
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
~kobieta - dobrze, że urodziła, pamiętaj że te dzieci na nasze emerytury będą pracowały. Komorowski jest za dużymi rodzinami, niech napiszą do niego z prośbą o pomoc
~kobieta
2015-02-17 13:41:48
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 3
przede wszystkim ktos powinien ta dziewczyne poinstruowac skad sie biora dzieci, bo jak widac ona tego nie wie a szkoda, najlepiej narobic sobie gromade bachorkow a pozniejmiec je wdupie i utrzymywac z podatkow porzadnych ludzi takih jak ja, p.s. czy ona kiedys pracowala ? pewnie nie ,wiec niech zasuwa do roboty!!!!!! ja sie zglaszam na ochotnika a wie uswiadomie ja i poszukam pracy , preczz nierobami
~Gosia
2015-02-17 13:11:05
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -1
Acha - i na pewno ginekolog powinien tej pani dobrą spiralę antykoncepcyjną zaintalować
~Gosia
2015-02-17 13:09:34
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 3
Co 4 rodzina w Polsce taka jest , gdzie ludzie są biedni, słabo sobie radzą , bo jest bezrobocie, nie mówiąc już o paleniu i piciu. I co, pozabierać wszystkim dzieciaki? Głupota, takiej rodzinie trzeba pomóc, a nie zabierać dzieci
~dorota
2015-02-17 12:44:05
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
Powinni rzucić palenie papierosów a alkohol jest wskazany? Meliniarze i dziecioroby
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.