WYBORY 2015: Frekwencja - dane z godziny 17.00

Filip Marczyński, Gregor Niegowski, Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-04-30 18:20 | Zmodyfikowano: 2015-05-10 19:18
A|A|A

fot. Gregor Niegowski

Niezła frekwencja jest również w mieście Lubin - 36,66 proc. mieszkańców oddało tam swoje głosy, wydano blisko 25 tys. kart do głosowania. Namniejsze zainteresowanie wyborami na Dolnym Śląsku jest w gminie Jemielno, w powiecie górowskim - 23,18 proc. Tam wydano zaledwie 581 kart do głosowania - uprawnionych jest ponad 25 tys. osób.

W całej Polsce trwają wybory prezydenckie. We Wrocławiu pierwsi głosujący pojawili się jeszcze przed otwarciem lokalu wyborczego czyli godz 7.00. Nasz reporter rozmawiał z nimi w zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 przy ulicy Wietrznej we Wrocławiu czekaliśmy na pierwszych głosujących:

Podczas wyborów czeka na nas biała karta ze ściętym rogiem i 11 kandydatów do wyboru. Na kartach do głosowania nie wolno nanosić poprawek w kratkach - powoduje to nieważność głosu. By móc głosować, trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości.

W południe frekwencja wyniosła 14,61 procent - poinformowała PKW. Na Dolnym Śląsku zagłosowało 12,88 procent, a w samym Wrocławiu 14,3 procent.

Do naruszenia ciszy wyborczej doszło w Krakowie. Na na jednym z ogrodzeń pojawił się obraźliwy baner. Szkalował on jednego z kandydatów na prezydenta. Za naruszenie ciszy wyborczej grożą wysokie kary pieniężne. Cisza potrwa do końca głosowania, czyli do godziny 21.00.

Na Dolnym Śląsku do godz. 16.00 zanotowano jeden incydent. Zatrzymane zostały dwie osoby, które wybiły szybę w lokalu obwodowej komisji wyborczej w Lubaniu.

Gdzie znaleźć swój obwód wyborczy? Ci, którzy mają wątpliwości, mogą skorzystać z wyszukiwarki. Wystarczy wpisać miasto i ulicę. Można też zaznaczyć opcję dostępności dla osób niepełnosprawnych, by się przekonać, czy dany obwód ma takie ułatwienia.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO WYSZUKIWARKI

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, gdzie znajdują się poszczególne komisje wyborcze. Ich listę można znaleźć klikając w mapkę:

Zgłaszanie naruszeń ciszy wyborczej (źródło: PKW)

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

O procedurach wyborczych rozmawiamy z prof. Jerzym Korczakiem z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (fot. Uniwersytet Wrocławski)

To najprostsze wybory, jeżeli chodzi o procedurę głosowania. Można tak powiedzieć?
Myślę, że tak, zważywszy, że mamy jedną kartę, na której będziemy oddawać głos. Poza tym jest zasada, że głosuje się metodą większościową - jeden głos oddajemy na liście przy nazwisku jednego kandydata, którego chcemy obdarzyć zaufaniem, a tym samym pięcioletnim mandatem. Mam nadzieję, że tzw. nieważnych głosów wynikających z trudności techniki oddania głosu i braku przygotowania będzie znacznie mniej, niż w przypadku ostatnich wyborów do europarlamentu.

Głosujemy w tych samych lokalach wyborczych, co zawsze.
Tak, istnieje rejestr wyborców - on jest stały. Spis wyborców jest przygotowywany przez obwodowe komisje wyborcze - jeżeli ktoś ma jakiekolwiek obawy, że w nim nie widnieje, może udać się i sprawdzić. Można też dopisać się do listy. Ja w dniu głosowania nie będę w miejscu zamieszkania - aby zagłosować, będę musiał się udać do urzędu gminy i uzyskać zaświadczenie, że jestem na liście wyborców. Z tym zaświadczeniem pojadę do dowolnego lokalu wyborczego w mieście, w którym będę, przedstawię zaświadczenie i wtedy z marszu zostanę dopisany do listy. Taki wniosek mogę wniosek złożyć do 5 maja.

A jeżeli chcielibyśmy głosować korespondencyjnie?
Mamy taką możliwość. Kodeks wyborczy, który obowiązuje od 2011 roku, a na podstawie którego odbędą się po raz pierwszy wybory prezydenckie, dopuszcza głosowanie korespondencyjne. Jeżeli ktoś chciałby z niego skorzystać, musi najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia zgłosić się do wójta gminy, w której mieszka. Można to zrobić ustnie, można pisemnie, lub nawet w formie elektronicznie - podajemy dane osobowe, imię ojca,  datę urodzenia, nr pesel, zaznaczając, że chodzi o udział w wyborach. Podajemy też adres - na który zostanie wysłany pakiet wyborczy, chyba, że pakiet chcemy odebrać sami. Pakiet się odsyła, ale nic to nie kosztuje, bo opłata jest wcześniej uiszczona. W pakiecie jest instrukcja. Niewidomi otrzymują odpowiednią nakładkę w alfabecie Braille'a.

Co z głosowaniem podczas urlopu w innym kraju?
Korespondencyjne możemy głosować za granicą. Możemy też znaleźć konsulat - zgłaszamy się tam z dowodem osobistym i zostajemy dopisani do listy wyborczej.

REKLAMA
Reklama