Wrocławianie „wykręcili” rowerowy rekord (ZOBACZ)

Leszek Mordarski, Przemek Gałecki | Utworzono: 2015-06-01 11:41 | Zmodyfikowano: 2015-06-01 11:45
A|A|A

Całe miasto na rowerach! Wrocławianie wykręcili rekord wypożyczeń miejskich jednośladów. Od 28 kwietnia sięgali po rowery prawie 170 tysięcy razy – czyli prawie o 40 tysięcy więcej wypożyczeń niż... przez cały ubiegły sezon.

To absolutny rekord w miesięcznych zestawieniach od czerwca 2011 roku, czyli od dnia gdy oddano do użytku wrocławski rower miejski. Największa aktywność przypadła na 13 maja, kiedy po rowery sięgano blisko 8 tysięcy razy, a więc każdy wypożyczany był średnio po kilkanaście razy w ciągu doby. Przeciętny czas jazdy w maju wyniósł 20 minut, co oznacza, że Wroclawianie najchętniej korzystają z bezpłatnych wypożyczeń. Popularność systemu znajduje także odbicie w rosnącej liczbie rejestracji – od początku roku zarejestrowało się 20 tysięcy osób. W sumie liczba użytkowników zbliża się do 90 tysięcy. A przypomnijmy - od tego roku wrocławski system to 730 rowerów wpiętych w 73 stacje.

W wyzwaniu uczestniczyło w tym roku 39 miast z całego kontynentu: od Padwy i Barcelony przez Zagrzeb i Wrocław po Kowno i Kłajpedę. Wyzwanie Rowerowe ma na celu zachęcenie do jak najczęstszych podróży rowerem: do pracy, szkoły, kina, na zakupy… Kilometry pokonane na tych trasach były zliczane za pomocą bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe.

Gdańszczanie przejechali w ten sposób 451 tysięcy kilometrów, Wrocławianie 334, mieszkańcy Warszawy 193. W zeszłorocznej edycji wygrała Warszawa, w której w maju 2014 roku przejechano rowerem 300 tysięcy kilometrów. Z wyniku "Wyzwania" cieszą się aktywiści zaangażowani w kampanię "Wybieram Wrocław - Kocham Rower". Jak czytamy na ich stronie, rywalizacja powinna uzmysłowić władzom miasta, jak wielu mieszkańców coraz częściej i coraz chętniej wybiera rower w codziennych podróżach. Powinno to być impulsem - jak czytamy na stronie wybieramrower.org - do rozbudowy miejskiej sieci ścieżek i tras rowerowych.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama